Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka mowa Pana Prezydenta

03.09.2012

Wieś pyta jak żyć, a prezydent Komorowski odpowiada, że drzewa nadziei mają wiele kwiatów...

Z wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas Dożynek Jasnogórskich:

„...Ksiądz Józef Tischner,wielki kapelan Solidarności, w 1981 roku podczas I Zjazdu Solidarności w Gdańsku powiedział: "Kierujemy się dziś ku przyszłości, jak ci którzy sadzą las. Od tego, jak zasadzą drzewa, będzie zależał jutro wzrost tego lasu. Jesteśmy pełni nadziei i zarazem niepokoju. To normalne, chodzi o to, by nie zmarnować drzew ani ziemi”.

Drzewa nadziei mają wiele kwiatów, kwiaty rozkwitają na nich jednak dość długo. Problemem istotnym jest ich zakorzenienie, zakorzenienie tych drzew. Jeśli drzewo nadziei nie znajdzie odpowiedniej ziemi, zwiędnie bez względu na to, jak piękne były jego kwiaty. Nadszedł czas zakorzenienia. Nadszedł czas pracy nad zakorzenianiem się coraz silniejszym. Jest wielkim pytaniem: czy podołamy temu zadaniu?

...Jestem przekonany, że idąc ku temu, co nowe – jak w tekście Tischnera – sadząc ten młody las – musimy uczyć się właściwego, mocnego zakorzenienia.
...Nie stać nas na zmarnowanie szans, które stoją przed Polską, które stoją przed polską wsią. Musimy zakorzenić nasze nadzieje w rozsądku i w solidnej pracy, w patriotyzmie polskiej pracy.
Nikt lepiej niż Państwo, nikt lepiej niż rolnicy nie rozumie sensu słowa zakorzenienie. Nasze nadzieje, oczekiwania, projekty wspólne musimy osadzić w rzeczywistości....”

I tak dalej, i temu podobnie. Pan Prezydent chce zakorzenić rolników, którzy akurat dość dobrze są zakorzenieni, lecz niestety trwa w w najlepsze ich wykorzenianie. Ziemi uprawnej jest coraz mniej, w ciągu 5 ostatnich lat ubyło jej prawie dwa miliony hektarów, dwa województwa. Wykorzenia się rolników przez wywłaszczenia pod drogi i autostrady, wykorzenia przez dyskryminujące nierówności w dopłatach z UE. Wykorzenienie nasili się  po wprowadzeniu podatku dochodowego dla rolników - to będzie prawdziwy raj dla komorników i tania ziemia z licytacji. W 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców, wtedy dopiero nastąpi prawdziwy czas wykorzenienia.

Wykorzenia się ze wsi nie tylko chłopów, ale też wykorzenia się likwidowane jedna po drugiej wiejskie szkoły, wiejskie poczty, posterunki policji, a nawet przystanki autobusowe. Dobrze, że śp. Przemysław Gosiewski zakorzenił chociaż peron we Włoszczowie, który stał się kasowym hitem PKP.  Poza tym jednak państwo się ze wsi wykorzenia, państwo ze wsi ucieka, państwo ze wsi się zwija.

Wieś pyta - jak żyć, panie prezydencie - a pan prezydent odpowiada, że e drzewa nadziei mają wiele kwiatów.

Prawda, że ładnie...

PS. Panie Prezydencie, rolnik Tomasz Trzeciak, skazany niesprawiedliwie przez sąd we Włocławku, spędził żniwa w więzieniu. Nie chciał go Pan ułaskawić. Dopilnuję, żeby polska wieś zapamiętała to Panu...

Janusz Wojciechowski
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook