Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka manifestacja w Warszawie: Wrzesień ’2013

20.08.2013

„Dość lekceważenia społeczeństwa” – to przewodnie hasło jesiennych protestów NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Akcja protestacyjna jest rozpisana na cztery dni. Pierwsi związkowcy z Pomorza pojawią się w Warszawie w środę 11 września.  Kulminacja akcji nastąpi w  sobotę 14 września. Organizują ją związki zawodowe, zjednoczone w proteście wobec antypracowniczych poczynań rządu PO-PSL. Rano do kolegów już uczestniczących w warszawskiej akcji dołączą kolejni związkowcy. Ruch związkowy domaga się takich działań rządu, których celem będzie ochrona miejsc pracy, ograniczenia szkodliwej dla państwa plagi umów śmieciowych i rezygnacji z represyjnego prawa. 

- Brak dialogu miedzy organizacjami społecznymi a rządem doprowadził do fatalnej sytuacji. Musimy protestować przeciwko arogancji władzy. We Francji wychodzą na ulice miliony. W Bułgarii niezadowoleni z podwyżek, z niskiego standardu życia wyszli na ulice by zmusić do ustąpienia nieudolny rząd – argumentuje Bogumiła Niemcow, z „Solidarności” w Koncernie Energetycznym Energa. 

Związkowcy zaprotestują przeciwko uchwalonym przez parlament zmianom w kodeksie pracy, wydłużającym okres rozliczeniowy czasu pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego, przeciw brakowi uczciwego dialogu społecznego. Zdaniem związkowców rząd prowadzi też polityką antyzwiązkową, a zmiany w prawie pracy uderzają w pracowników, nie zwiększając konkurencyjności polskich firm i nie zmniejszając bezrobocia, ale czyniąc z zatrudnionych – pracowników „na rozkaz”. 

- Wystarczy spojrzeć na przykład Włoch czy Hiszpanii, gdzie popularne są elastyczne formy zatrudnienia – stopa bezrobocia w tych krajach jest rekordowo wysoka – argumentuje przewodniczący związku Piotr Duda.

Postulatem będzie też zmiana konstytucji w części dotyczącej wprowadzenia zasady obligatoryjnego referendum krajowego i ustawy o referendach. Związkowcy chcą  też pokazać obłudę obozu władzy, który 33 lata po Porozumieniach sierpniowych torpeduje prawo do zgromadzeń, zasłaniając się znowelizowanymi po zamieszkach z 11 listopada 2011 r. przepisami ustawy o zgromadzeniach. 

- Niezależnie od prób ograniczenia prawa do demonstracji my i tak demonstrację w Warszawie zrobimy – mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ "Solidarność”. 14 września, w kulminacji protestu, na ulice stolicy wyjdzie co najmniej 75 tys. osób.   

- Nikomu nie zamykamy drzwi do uczestnictwa. Spodziewamy się, że będzie to ogromna manifestacja – mówi Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego NSZZ „S”.

Pierwszego dnia protestu, czyli 11 września mają się odbyć branżowe demonstracje przed   resortami pracy i polityki społecznej, zdrowia, skarbu państwa, gospodarki. Weźmie w nich udział po 2 tys. manifestantów, czyli w sumie około 12 tys. związkowców. 

W drugim dniu protestu, w miasteczku przed Sejmem, są zaplanowane spotkania i debaty na temat postulatów związkowców z udziałem ekspertów.

Trzeci dzień akcji ma mieć formułę Hyde Parku i debaty jak odzyskać państwo dla obywateli.

- Będziemy też dziękowali premierowi Donaldowi Tuskowi za dokonania jego rządu. Za wzrost bezrobocia, za brak polityki gospodarczej, za głodową płacę minimalną, za wiek emerytalny, za dwa miliony podsłuchów – mówi Marek Lewandowski.

W sobotę przed południem ruszy marsz gwiaździsty na Plac Zamkowy. Manifestanci wyruszą przez ulice stolicy na Rondo de Gaulle'a z trzech kierunków. Poszczególne kolumny zbiorą się i wyruszą z błoń okalających Stadion Narodowy, z Placu Defilad przed pałacem Kultury i Nauki oraz sprzed Sejmu. Trzy manifestacje spotkają się na rondzie pod palmą i dalej przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Przed Zamkiem Królewskim nastąpi finał protestu.

- Ministrowie będą omawiać w swoich gabinetach akcję protestacyjną, a na zewnątrz uruchomią machinę propagandową, że protestuje wąska grupa. Będą chcieli rozmyć akcję, zniwelować jej znaczenie, pokazać mniejszą ilość uczestników, pokazać, że społeczeństwo nie popiera związkowców. Jednak propaganda nie przysłoni rzeczywistości. Nareszcie wszystkie centrale związkowe mówią dość nieudolności władzy i pseudomenadżerów, którzy wyciskają ostatnie poty z pracowników, płacąc im grosze – dodaje Marek Klas z NSZZ „S” PKP Energetyka. 

 

Czego domagają się związkowcy:

1. Nie ma zgody związków na wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, w tym na zablokowanie przeprowadzenia w tej sprawie referendum, pod którym podpisało się 2,5 mln obywateli. Mechaniczne podniesienie do 67 roku życia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, powoduje rezygnację z rezultatów bardziej skutecznego bodźca zachęcającego do wydłużania okresu aktywności zawodowej, jakim jest formuła zdefiniowanej składki i przyznania ubezpieczonemu prawa do samodzielnego podjęcia decyzji o zaprzestaniu pracy lub pracy do 67 roku życia.

2. Nie ma zgody na zablokowanie prac nad obywatelską ustawą o płacy minimalnej, która zmierza do ustaleni płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Osoba pracująca nie może przymierać głodem.   50 proc. średniej płacy powinno wynosić  minimalne wynagrodzenie za pracę, wprowadzając zależność między wysokością minimalnego wynagrodzenia a wzrostem Produktu Krajowego Brutto (PKB). 

3. Nie ma zgody na znowelizowanie ustawy o zgromadzeniach, ograniczające podstawowe prawa obywatelskie, jakim jest prawo do publicznego manifestowania przekonań i protestu przeciwko polityce rządzących.

4. Nie ma zgody na dopuszczenie do rozprzestrzenienia stosowania umów śmieciowych i elastycznych form zatrudnienia na niespotykaną w Europie skalę. Praca daje pewne poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Najcenniejszym kapitałem polskiej gospodarki są pracownicy. Stałe zatrudnienie staje się w Polsce dobrem niemal luksusowym. Tysiące 30-latków nie mają przepracowanego nawet miesiąca na umowie o pracę, zatem i stażu pracy, a umowy cywilno-prawne o dzieło nie wiążą się z płaceniem przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne. 

5. Nie ma zgody na znowelizowanie kodeksu pracy, wprowadzające 12-miesięczny okres rozliczeniowy i elastyczne formy czasu pracy. Zgodnie z założeniami nowelizacji kodeksu pracy pracodawca będzie mógł zmusić pracownika do pracy przez 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym bądź tylko na część dniówki, nawet przez pół roku.

6. Związkowcy domagają się zmian w prawie o referendach obywatelskich, tak aby skutecznie złożony wniosek o referendum nie mógł być przez polityków odrzucony.

ASG

[Fot. Profil NSZZ "Solidarność" na Facebooku]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook