Jedynie prawda jest ciekawa


Wiek emerytalny wzięty z kapelusza

19.03.2012

Może rząd od razu powinien wydłużyć wiek emerytalny w Polsce do 97 lat. Wtedy problem systemu emerytalnego - który i tak już jest bankrutem, rozwiązałby się sam – pisze w „Fakcie” Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Specjalista wskazuje, że rząd zabierają się do zmian w wieku emerytalnym opiera się na złych danych. Wyszło mu opierając się na starych danych GUS jeszcze z 2008 r., że mamy w kraju 38,2 mln Polaków, gdy tymczasem blisko 2 mln Polaków w ostatnich latach opuściło „zieloną wyspę” mając dość biedy, poniżenia i braku perspektyw. A blisko 1-1,5 mln Polaków nadal zameldowanych w kraju pracuje za granicą, jedynie od czasu do czasu odwiedzając rodzinę w kraju, głównie zaś pracuje na PKB Irlandii, Wlk.Brytanii, Włoch czy Niemiec – tłumaczy Szewczak.

Zaznacza, że w rzeczywistości w Polsce żyje o milion, półtora miliona mniej ludzi. To oznacza, że liczba ludności mieszkająca w kraju plasuje się w skali 36,8 - 37,2 mln osób. To oznacza, że policzony odpowiednio do aktualnej sytuacji demograficznej wiek emerytalny powinien być jeszcze wyższy – nawet 70-71 lat – tłumaczy Szewczak.

W ocenie głównego ekonomisty SKOK propozycja rządowa nie zmieni niczego ws. przyszłości polskiego systemu emerytalnego. Wkrótce rząd ogłosi, że 67 lat to zbyt mało by przejść na emeryturę, że trzeba sięgać do wzorców Szwecji i podnieść np. do 71 lat. Sam więc pomysł na podnoszenie wieku emerytalnego, by gonić najbogatszych w Europie i jako ważny element strategii modernizacyjnej kraju, jak chce m.in. prof. Balcerowicz to czysty idiotyzm ekonomiczny, zupełnie przeciw skuteczny dla rynku pracy – tłumaczy autor tekstu.

Szewczak odnosi się również do argumentów, które można spotkać w debacie na temat zmian wieku emerytalnego. Nazywanie przedstawicieli związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, który poparło blisko 1,5 mln naszych rodaków domagających się referendum – warchołami, jak to czyni przewodniczący rady fundacji FOR – to retoryka i debata publiczna i to w tak fundamentalnej kwestii jak przejście na emeryturę, przypominająca czasy Władysława Gomułki i wydarzeń z Radomia i Ursusa. Przeciwstawianie wydłużania wieku emerytalnego jako lepszego rozwiązania niż polityka prorodzinna – to bardzo szkodliwa dla Polski i całkowicie błędna teoria. Chciałoby się ostrzec reformatorów – nie idźcie tą drogą panowie, bo może wam w Alejach Ujazdowskich przed KPRM wyrosnąć tym razem nie tyle „białe miasteczko”, co miasteczko emeryckie – wskazuje ekonomista.

Specjalista przypomina, że przed wyborami Polacy słyszeli, że „nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego”. Dzisiaj rząd i premier troszczą się o to, co będzie za 20-30 lat, ale niezbyt się martwią o tych kilkaset tysięcy Polaków, którzy już dziś żyją za 799 zł miesięcznie. Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki pytany, czy wie jak będzie wyglądał Polski system emerytalny za 30 lat odpowiada, że nie wie, ale przedstawiciele rządu zapewniają, że będzie dobrze, bo emerytury znacząco wzrosną. Tak jak te z OFE, które miały sprawić, że emerytury będziemy spędzać pod palmami – wskazuje ekspert. Jego zdaniem „obłuda i zakłamanie w sprawie podniesienia wieku emerytalnego sięga zenitu”.

Więcej w „Fakcie”.

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook