Jedynie prawda jest ciekawa


Wiedzieli jaki jest Putin, ale mówili: „nasz człowiek w Moskwie”

25.10.2014

Karnowski, ks. Zieliński, Semka, Zaremba i Skwieciński w Salonie Dziennikarskim.

W „Salonie dziennikarskim Floriańska 3”, wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu „wPolityce.pl” gościli tym razem: Piotr Semka - publicysta „Do Rzeczy”, Piotr Skwieciński - publicysta „wSieci”, Piotr Zaremba z portalu wPolityce.pl i tygodnika „wSieci” oraz ks. Henryk Zieliński, red. naczelny tygodnika „Idziemy”. Gospodarzem był Jacek Karnowski.

Jednym z tematów poruszanych w audycji była sprawa wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który sugerował, że „Putin zaproponował Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy”. Marszałek Sejmu powiedział to w wywiadzie dla amerykańskiego portalu Politico. Później się z tych słów wycofał, zasłaniał się niepamięcią.

„Radosław Sikorski nie wydaje się chory psychicznie, takich rzeczy się nie myli, pamięta się takie rzeczy” - powiedział Piotr Zaremba. „Pamiętamy ten klimat, który wtedy reprezentowali przedstawiciele władz, że  opuścimy Ukraińców, Putin wszedł w ten klimat. (…) Nawet jeżeli było to powiedziane przez Putina w koncepcji żartu, to Tusk nie powiedział nie. Sikorski mówi, że bał się odezwać, aby nie zostać nagranym. Gdyby w to wszedł, to rzeczywiście byłoby to obciążające, ale choćby dla czystości procesowej powinno paść, że „nie, ja się na to nie zgadzam”. Szczególnie w rozmowie z gangsterem. Opłaca się w polityce być przyzwoitym, Tusk z tego nie skorzystał” - dodał publicysta.

Według Piotra Skwiecińskiego nawet jeśli taka deklaracja padła, to nie powinna ona u Ukraińców wywołać strachu.

„Nie sądzę, żeby jakoś się przestraszyli tego, że Tusk milczał, polityka polska wobec Wschodu jest spójna, nie ma w niej reważnyzmu terytorialnego, zaniepokoić mógłby się tylko ten, kto „chciałby” się zaniepokoić” - powiedział Skwieciński. „Zgadzam się z tym, że jednak Putin to wypowiedział, już wcześniej mieliśmy sytuacje, że aluzje na temat Lwowa zaczęły się pojawiać. (…) Putinowi chodziło o to, aby taką możliwością grać” - powiedział publicysta. Natomiast dodał także, że „brak reakcji Tuska wypływa stad, ze zależało mu, żeby na tym etapie nie drażnić Putina”.

„Ta sytuacja w sposób jednoznaczny kompromituje MSZ, ta władza wiedziała jaki jest Putin, a mimo to mówiła nasz człowiek w Moskwie” - powiedział Jacek Karnowski

Piotr Semka przypomniał, że „ta informacja nie została przekazana prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu”.

„To styl KGB-owski, bandziorski, oni uwielbiają testować kogoś, jak ktoś się zachowa wobec niemoralnej propozycji, milczenie Tuska zostało wzięte pod uwagę. Ówczesna polityka PO to kieszonkowa mocarstwowość. Takie mruganie okiem: my tutaj z Putinem na molo, dogadamy się…” - wyjaśniał Semka.

„To pokazuje, że im o nic nie chodziło, że to byli ludzie owładnięci obsesją przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu. Takie trupy będą jeszcze wypadać z szafy” - dodał publicysta.

„Putin pytany o te rewelacje, okazało się, że nie czuje się dotknięty, ale idzie dalej w tę stronę, zapytał „a to nie wiecie, że lwów to jest polskie miasto?” - przypomniał ks. Henryk Zieliński. Dodał także, że niepokoi go raczej dementi Radosława Sikorskiego i długie milczenie Tuska, który wcześniej wykazał się nielojalnością wobec byłego szefa MSZ, który był oficjalnie typowany do objęcia międzynarodowych stanowisk.

„Sikorski ma powody emocjonalne, aby uderzac w Tuska, bo został przez niego potraktowany jak zając. Nie wierzę jednak, że Sikorski uczynił to przeciwko Tuskowi, zastanowiłby się przecież, co się potem stanie z nim w Polsce, jaką burzę to wywoła. Że będzie zmuszony do zachowań auto-upokarzających, do wycofywania się i dementowania własnych słów” - powiedział Piotr Skwieciński.

źródło: radiowarszawa.com.pl/run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook