Jedynie prawda jest ciekawa


Adam Bujak: Religia nie upada

05.08.2012

- W dzisiejszym świecie, który jest pełen brudu, nienawiści, pogardy dla dobra, miłości i rodziny, Łagiewniki są ważnym symbolem miłości i pojednania - mówi Adam Bujak, światowej sławy artysta fotograf w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Tam spotykają się ludzie różnych ras, narodowości i wyznań. Jest to miejsce uzdrowienia i pojednania z Panem Bogiem. Mówi się o kryzysie wiary, a tymczasem z każdego zakątka Polski do Łagiewnik przybywają tysiące ludzi, podobnie zresztą jak na Jasną Górę, do Kalwarii Pacławskiej czy Kalwarii Zebrzydowskiej i wielu innych miejsc kultu religijnego - podkreśla fotograf.

I dodaje, że swój najnowszy album o  Łagiewnikach tworzył na kolanach. - To była również moja modlitwa, osobiste przeżycia, a nie tylko pstrykanie zdjęć - zaznacza.

Artysta podkreśla, że o szczególnej roli Łagiewnik świadczą rosnące rzesze pielgrzymów, wśród których jest bardzo dużo ludzi młodych. - Żyję już siedemdziesiąt lat, ale jeszcze nie widziałem tylu osób przystępujących do Komunii Świętej, i to nie przy okazji Świąt Wielkanocnych, czy Bożego Narodzenia, ale w czasie zwykłych niedziel. Jeżdżąc po świecie, jestem świadkiem, jak bardzo rośnie pobożność eucharystyczna. To jest piękne i pocieszające podkreśla Bujak.

Jego zdaniem świadczy to o tym, że nie jest prawdą twierdzenie, iż religia upada. - Fotografując różne wydarzenia, widzę ludzi, którzy w wielkim skupieniu i z miłością idą do Pana Boga - opowiada. - Owszem, są tacy, którzy próbują walczyć z Kościołem, ale moim zdaniem jest to walka z wiatrakami. Tak jak walką z wiatrakami jest nieprzyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Bo wcześniej czy później tę koncesję dostanie - dodaje.

Bujak wyznaje też, że fotografowanie Jana Pawła II, którym zajmował się przez 43 lata, było jego wielkim powołaniem. - Obserwowałem i dokumentowałem pontyfikat Ojca Świętego w najróżniejszych sytuacjach, podczas podróży i audiencji oraz zupełnie prywatnie. Mógłbym bez końca opowiadać o przeżyciach, których dane mi było doświadczyć przy Karolu Wojtyle, w czasach gdy jeszcze był biskupem, arcybiskupem i kardynałem, a potem podczas pontyfikatu. Miałem możliwość fotografować Ojca Świętego także po śmierci, złożonego na katafalku. To było dla mnie traumatyczne przeżycie. Patrzyłem na jego martwe ręce i myślałem: "Boże, byłem świadkiem dokumentującym chwile, gdy Ty, Ojcze Święty, wyciągałeś te ręce do milionów ludzi na całym świecie". To pozostało na zdjęciach, filmach, a przede wszystkim w naszych wspomnieniach i sercach. Pozostał w nich ten wielki, wspaniały Namiestnik Chrystusa - podkreśla Bujak.

ansa/Nasz Dziennik

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook