Jedynie prawda jest ciekawa


Weto, z którego nic nie wynika

16.03.2012

Opinia publiczna w Polsce została poruszona wetem polskiego ministra ochrony środowiska w sprawie zaostrzenia zapisów paktu klimatyczno-energetycznego. Tydzień temu na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ministrów ochrony środowiska 27 krajów członkowskich polski minister Marcin Korolec zawetował duńską propozycję redukcji CO2 aż o 80 procent w roku 2050.

Duńczycy przewodzący w tym półroczu Unii, chcieli aby przyjęła ona tzw. kroki milowe w redukcji CO2. I tak ta redukcja dla całej UE w 2030 roku miała sięgnąć 40 proc., w 2040 roku 60 proc. i w 2050 roku wspomniane 80 proc. w stosunku do roku 1990 roku.

W tej sprawie od wielu tygodni Polska zapowiadała weto i zmaterializowało się ono tydzień temu, bo Donald Tusk wystraszył się już skutków tzw. paktu klimatycznego-energetycznego, który bez głębszego zastanowienia podpisał w grudniu 2008 roku.

Prawie natychmiast po polskim wecie, głos zabrała komisarz d/s klimatu Dunka Connie Hedegaard i bez cienia wątpliwości poinformowała europejską opinię publiczną, że nie powstrzyma ono Unii przed przejściem do gospodarki nisko emisyjnej.

Przypomniała przy tym, że na ostatniej Radzie Europejskiej na początku marca, wszyscy przywódcy państw i szefowie rządów (a więc i Donald Tusk) wezwali Komisję Europejską do intensyfikacji prac w kierunku przechodzenia do nisko emisyjnej gospodarki.

Premier Tusk na konferencji prasowej po tej Radzie zapomniał jednak poinformować Polaków, że ten problem był przedmiotem jej obrad i że w tej sprawie on jednak nie protestował.

Pani komisarz zapowiedziała także, że istnieje już cały szereg propozycji KE jak np. dyrektywa o efektywności energetycznej, przygotowanych w oparciu o rygorystyczne ograniczenia wielkości emisji CO2 w UE i że spodziewa się przyjęcia tej dyrektywy już w czerwcu tego roku.

W projekcie tej dyrektywy są zawarte zobowiązania dla krajów członkowskich np. renowacji energetycznej corocznie 2,5 proc. powierzchni budynków publicznych już od roku 2014 albo zawarcia w prawie zamówień publicznych przepisów tej dyrektywy co oznacza skierowanie środków publicznych na zakupy produktów wytwarzanych w starych krajach członkowskich.

A więc wszystko wskazuje na to, że mimo naszego weta, KE będzie przygotowywała kolejne dyrektywy, które będą narzucały krajom członkowskim rygorystyczne ograniczenia w emisji CO2.

Także Parlament Europejski w tym tygodniu przyjął sprawozdanie w sprawie planu działania krajów UE prowadzącego do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną do roku 2050.

Dokument jest oparty a jakże na ograniczeniu emisji CO2 do roku 2050 aż o 80 proc. w stosunku do roku 1990 co jest powieleniem zawetowanych przez Polskę „kroków milowych”. Są tam również zawarte zapisy o poważnym ograniczeniu darmowych ilości CO2 jeszcze przed wejściem III etapu ETS (handel emisjami).

Wprowadzenie tych rozwiązań to dla polskiej gospodarki dodatkowe wydatki rzędu ponad 5 mld euro rocznie, To jest mniej więcej połowa zysku brutto (a więc przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym) jaki powstaje w całej polskiej gospodarce.

Tak więc zawetowaliśmy propozycje Komisji Europejskiej ale z tego nic zupełnie nie wynika. Instytucje unijne forsują kolejne zaostrzenie przepisów emisyjnych jak by tego weta nie było.

Wczoraj poruszałem te kwestie na posiedzeniu Sejmu zadając ministrowi Korolcowi pytanie w sprawach bieżących dotyczące stanowiska rządu w tej sprawie. Odpowiedzi już były bardziej miękkie, niestety wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie zostaniemy w sprawie tego weta „złamani”.

Zresztą jeżeli okażą się prawdziwe informacje, że Donald Tusk ma być kandydatem europejskiej chadecji (do której w Parlamencie Europejskim należy Platforma) na Przewodniczącego Komisji Europejskiej pod koniec 2014 roku, to trudno sobie wyobrazić abyśmy w jakiejkolwiek sprawie robili Unii kłopoty. Co zdecydują Niemcy i Francja na forum europejskim, będziemy przez ten czas realizowali na wyścigi.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook