Jedynie prawda jest ciekawa


Wencel: Święta - nadzieją dla wyszydzonych

22.12.2011

Pojutrze Wigilia Narodzenia Pańskiego, czas radości, miłości i nadziei. Czym te Święta są dla nas, Polaków i dla niego w szczególności, mówi portalowi Stefczyk.info Wojciech Wencel - poeta, eseista, krytyk literacki (w tym roku Wojciech Wencel został uhonorowany nagrodą Józefa Mackiewicza za tom poezji "De profundis").

Dla mnie Boże Narodzenie to przede wszystkim wcielenie Boga, który schodzi na ziemię, by dać nam, grzesznym, życie wieczne. Przynosi nadzieję każdemu, ale szczególne pocieszenie niesie osobom wykluczonym, wyszydzonym, dotkniętym przez los. W tym sensie Jego przyjście ma w dzisiejszej Polsce niezwykle aktualny kontekst. Rodziny smoleńskie, uczestnicy marszów pamięci, tradycyjni patrioci, żołnierze „Solidarności”, którzy nie znaleźli dla siebie miejsca w III RP, ale też po prostu ludzie biedni, starzy czy chorzy – wszyscy możemy znaleźć oparcie w krzyżu Chrystusa. Bo ten krzyż da się dostrzec już z perspektywy Betlejem. Widać stamtąd jego cień, ale i jego zbawienną moc.

- A dlaczego nawet magia tych Świąt nie jest w stanie zasypać ogromnych podziałów w społeczeństwie, idących nierzadko w poprzek rodzin?

Jesteśmy w podobnej sytuacji do tej z okresu PRL. Między narodem polskim nie ma podziałów. Granica istnieje między świadomymi Polakami a tymi, którzy mieszkają w tym państwie i chcą w nim realizować wyłącznie własne, egoistyczne interesy. Zdarza się, że ta granica przebiega w rodzinach i to jest bolesne. Ale przecież podobna granica istniała już wcześniej między chrześcijanami a ludźmi, dla których święta to wyłącznie urlop, wyżerka i media. Moim zdaniem, to dobrze, że ta ewangeliczna granica została po Smoleńsku jeszcze wyraźniej odsłonięta. „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.”

- Gdzie możemy szukać nadziei w te Święta?

Nadziei należy szukać tylko w Bogu, bo własnymi siłami nie zasypiemy przepaści między ludźmi. Jeśli czujemy do kogokolwiek nienawiść, powinniśmy, prosić go o wybaczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić się z nim opłatkiem i życzyć, by Bóg prowadził go swoimi drogami. Ale głębokie pojednanie może się dokonać tylko w duchu prawdy. Dopóki ludzie będą ulegać kłamliwej propagandzie III RP, trwałe pojednanie z nimi jest niemożliwe.

not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook