Jedynie prawda jest ciekawa


Wencel: Święta - nadzieją dla wyszydzonych

22.12.2011

Pojutrze Wigilia Narodzenia Pańskiego, czas radości, miłości i nadziei. Czym te Święta są dla nas, Polaków i dla niego w szczególności, mówi portalowi Stefczyk.info Wojciech Wencel - poeta, eseista, krytyk literacki (w tym roku Wojciech Wencel został uhonorowany nagrodą Józefa Mackiewicza za tom poezji "De profundis").

Dla mnie Boże Narodzenie to przede wszystkim wcielenie Boga, który schodzi na ziemię, by dać nam, grzesznym, życie wieczne. Przynosi nadzieję każdemu, ale szczególne pocieszenie niesie osobom wykluczonym, wyszydzonym, dotkniętym przez los. W tym sensie Jego przyjście ma w dzisiejszej Polsce niezwykle aktualny kontekst. Rodziny smoleńskie, uczestnicy marszów pamięci, tradycyjni patrioci, żołnierze „Solidarności”, którzy nie znaleźli dla siebie miejsca w III RP, ale też po prostu ludzie biedni, starzy czy chorzy – wszyscy możemy znaleźć oparcie w krzyżu Chrystusa. Bo ten krzyż da się dostrzec już z perspektywy Betlejem. Widać stamtąd jego cień, ale i jego zbawienną moc.

- A dlaczego nawet magia tych Świąt nie jest w stanie zasypać ogromnych podziałów w społeczeństwie, idących nierzadko w poprzek rodzin?

Jesteśmy w podobnej sytuacji do tej z okresu PRL. Między narodem polskim nie ma podziałów. Granica istnieje między świadomymi Polakami a tymi, którzy mieszkają w tym państwie i chcą w nim realizować wyłącznie własne, egoistyczne interesy. Zdarza się, że ta granica przebiega w rodzinach i to jest bolesne. Ale przecież podobna granica istniała już wcześniej między chrześcijanami a ludźmi, dla których święta to wyłącznie urlop, wyżerka i media. Moim zdaniem, to dobrze, że ta ewangeliczna granica została po Smoleńsku jeszcze wyraźniej odsłonięta. „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.”

- Gdzie możemy szukać nadziei w te Święta?

Nadziei należy szukać tylko w Bogu, bo własnymi siłami nie zasypiemy przepaści między ludźmi. Jeśli czujemy do kogokolwiek nienawiść, powinniśmy, prosić go o wybaczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić się z nim opłatkiem i życzyć, by Bóg prowadził go swoimi drogami. Ale głębokie pojednanie może się dokonać tylko w duchu prawdy. Dopóki ludzie będą ulegać kłamliwej propagandzie III RP, trwałe pojednanie z nimi jest niemożliwe.

not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook