Jedynie prawda jest ciekawa


Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

18.01.2017

"Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat" - mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.

Były izraelski ambasador w Polsce został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu. "Jestem wzruszony i dumny. Order jest ważny dla mnie, jest symbolem, podsumowaniem realizowania jakiegoś celu, dzieła, wyzwania" - podkreślił.

Weiss podkreślił, że po kilku latach pracy w Polsce zrozumiał, że ma pewną misję do zrealizowania. "Po kilku latach mojej pracy w Polsce w imieniu Narodu Żydowskiego dla pojednania obu naszych narodów, czułem, że jest to misją dla człowieka urodzonego w Polsce, który był ofiarą II wojny światowej. (…) Żeby razem stworzyć pozytywny świat, lepszy niż był w czasach mojego dzieciństwa, w którym istnieją wartości praw człowieka. Czuję tempo i chęć, by doprowadzić do lepszej sytuacji wszędzie, między narodami" - powiedział.

Pytany o swoją reakcję na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał Weissa „Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata”. "Odbieram to jako komplement, który pochodzi prosto z serca prezydenta Andrzeja Dudy" - przyznał.Przyznał jednak, że był to komplement nad wyrost."W tamtych czasach Żyd nie był człowiekiem, niewielu ludzi miało taką odwagę. To były światełka, w jaskiniach dzikości i nieludzkości" - podkreślił.

Weiss podkreślił, że wiąże dużą nadzieję z młodym pokoleniem. "Jest nadzieja w młodzieży, która spędziła większość życia w demokratycznej Polsce i ma wiele możliwości spotkać się z rzeczywistością, przez którą można poznać prawdę" - zaznaczył.

kk/Polskie Radio 24

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook