Jedynie prawda jest ciekawa


Ważne słowa Franciszka

22.07.2013

To, że papież Franciszek zabiera głos w sprawach ekonomicznych podczas prawie każdego wystąpienia ukazuje do jakiej degrengolady doprowadzona została globalna gospodarka, spychająca rzesze ludzi w odmęty biedy i finansowego wykluczenia - pisze Arkady Saulski.

To bardzo wymowne gdy Ojciec Święty zabiera głos w wydawałoby się tak banalnej sprawie jak praca i bezrobocie. 

I nie – nie chcę tu roić o światowych spiskach elit finansowych, zaplanowanym kryzysie czy tym podobnych teoriach. Nie chcę też papieża szufladkować, jak lubią czynić to rozmaite środowiska – że oto papieżem został jakoby lewicowiec, że to oddech dla Kościoła i tak dalej. Nic podobnego. Franciszek przypomina nam przecież o oczywistościach.

Bo przecież dla mnie i jak sądzę, dla dużej części mojego pokolenia oczywistością jest to, iż praca nie jest żadną łaską, ani tym bardziej – darem. Odpowiada mi określenie Andrzeja Gwiazdy, iż nie można mówić o „pracodawcach” i o „pracobiorcach”, ponieważ nikt nie „daje” pracy tylko tę pracę kupuje. Co mówi papież Franciszek? „Od pracy, od możliwości zarobienia na chleb zależy godność ludzka” – to cytat tylko z dzisiejszego dnia. W tym jednym, krótkim zdaniu Ojciec Święty zawiera pewną oczywistość – praca nie jest łaską, jest powinnością każdego z nas. I jako taka gwarantuje nam bycie pełną istotą ludzką.

Pisałem i jeszcze na pewno nie raz będę pisał o tym, iż moje pokolenie (zwłaszcza to żyjące w Polsce) nie potrzebuje żadnej pomocy od kogokolwiek. My – ludzie młodzi, nie potrzebujemy żadnej, jak to się mówi w mojej dzielnicy „łachy”, nie wyciągamy ręki po to aby ktoś nam coś dał, pomógł. Jedyne czego tak naprawdę potrzebujemy to tego, aby wreszcie przestało nam się przeszkadzać w dążeniu do naszych marzeń. A to, że marzeniem większości moich rówieśników jest praca świadczy o największej klęsce współczesnego państwa Polskiego.

A co wokół? Sitwy, układy, koterie i krążący nad nami „towarzysz Szmaciak”. Praca dla współczesnego, młodego Polaka jest jakąś mityczną łaską, którą zsyłają na niego (lub nie) przez krawatowe gremia neo-arystokracji (tym niestety różniącej się od arystokracji dawnej, prawdziwej, iż tamta – mówiąc językiem ekonomicznym – przynajmniej coś produkowała. Ta obecna tylko doi). Czego potrzebują młodzi przedsiębiorcy? Lepszego układu z lokalnymi włodarzami? Unijnego grantu? Nie! Potrzebują prostszych podatków i likwidacji bandyckiego haraczu, dla żartu zwanego „ubezpieczeniem społecznym”. Czego potrzebują młodzi pracownicy harujący po trzy złote za godzinę „bo w napiwkach im się wyrówna”? Podwyżki? Przejścia ze śmieciówki na normalną umowę czy tejże śmieciówki oskładkowania? Nie! Potrzebują uszanowania ich godności w pracy – pokazania, iż są istotami ludzkimi, zamiast przysłowiowymi szmatami. I to co piszę to nie są frazesy z lewicowego ideolo, bo z lewicowością nie mają nic wspólnego. To przywrócenie pewnego porządku, który jest niezbędny, aby nasz kraj był bogaty (tak jest!) i konkurencyjny dla Europy i świata.

Więc gdy papież mówi o pracy i godności ludzkiej to nie dokonuje aktu powrotu do podstaw naszej kultury. Niby oczywiste a jakby nie do końca.

I wiecie co? Księżyc nie jest z sera. Niby też banał, prawda?

Arkady Saulski  

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku! 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook