Jedynie prawda jest ciekawa


Ważne słowa Franciszka

22.07.2013

To, że papież Franciszek zabiera głos w sprawach ekonomicznych podczas prawie każdego wystąpienia ukazuje do jakiej degrengolady doprowadzona została globalna gospodarka, spychająca rzesze ludzi w odmęty biedy i finansowego wykluczenia - pisze Arkady Saulski.

To bardzo wymowne gdy Ojciec Święty zabiera głos w wydawałoby się tak banalnej sprawie jak praca i bezrobocie. 

I nie – nie chcę tu roić o światowych spiskach elit finansowych, zaplanowanym kryzysie czy tym podobnych teoriach. Nie chcę też papieża szufladkować, jak lubią czynić to rozmaite środowiska – że oto papieżem został jakoby lewicowiec, że to oddech dla Kościoła i tak dalej. Nic podobnego. Franciszek przypomina nam przecież o oczywistościach.

Bo przecież dla mnie i jak sądzę, dla dużej części mojego pokolenia oczywistością jest to, iż praca nie jest żadną łaską, ani tym bardziej – darem. Odpowiada mi określenie Andrzeja Gwiazdy, iż nie można mówić o „pracodawcach” i o „pracobiorcach”, ponieważ nikt nie „daje” pracy tylko tę pracę kupuje. Co mówi papież Franciszek? „Od pracy, od możliwości zarobienia na chleb zależy godność ludzka” – to cytat tylko z dzisiejszego dnia. W tym jednym, krótkim zdaniu Ojciec Święty zawiera pewną oczywistość – praca nie jest łaską, jest powinnością każdego z nas. I jako taka gwarantuje nam bycie pełną istotą ludzką.

Pisałem i jeszcze na pewno nie raz będę pisał o tym, iż moje pokolenie (zwłaszcza to żyjące w Polsce) nie potrzebuje żadnej pomocy od kogokolwiek. My – ludzie młodzi, nie potrzebujemy żadnej, jak to się mówi w mojej dzielnicy „łachy”, nie wyciągamy ręki po to aby ktoś nam coś dał, pomógł. Jedyne czego tak naprawdę potrzebujemy to tego, aby wreszcie przestało nam się przeszkadzać w dążeniu do naszych marzeń. A to, że marzeniem większości moich rówieśników jest praca świadczy o największej klęsce współczesnego państwa Polskiego.

A co wokół? Sitwy, układy, koterie i krążący nad nami „towarzysz Szmaciak”. Praca dla współczesnego, młodego Polaka jest jakąś mityczną łaską, którą zsyłają na niego (lub nie) przez krawatowe gremia neo-arystokracji (tym niestety różniącej się od arystokracji dawnej, prawdziwej, iż tamta – mówiąc językiem ekonomicznym – przynajmniej coś produkowała. Ta obecna tylko doi). Czego potrzebują młodzi przedsiębiorcy? Lepszego układu z lokalnymi włodarzami? Unijnego grantu? Nie! Potrzebują prostszych podatków i likwidacji bandyckiego haraczu, dla żartu zwanego „ubezpieczeniem społecznym”. Czego potrzebują młodzi pracownicy harujący po trzy złote za godzinę „bo w napiwkach im się wyrówna”? Podwyżki? Przejścia ze śmieciówki na normalną umowę czy tejże śmieciówki oskładkowania? Nie! Potrzebują uszanowania ich godności w pracy – pokazania, iż są istotami ludzkimi, zamiast przysłowiowymi szmatami. I to co piszę to nie są frazesy z lewicowego ideolo, bo z lewicowością nie mają nic wspólnego. To przywrócenie pewnego porządku, który jest niezbędny, aby nasz kraj był bogaty (tak jest!) i konkurencyjny dla Europy i świata.

Więc gdy papież mówi o pracy i godności ludzkiej to nie dokonuje aktu powrotu do podstaw naszej kultury. Niby oczywiste a jakby nie do końca.

I wiecie co? Księżyc nie jest z sera. Niby też banał, prawda?

Arkady Saulski  

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku! 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook