Jedynie prawda jest ciekawa


Ważne jest budowanie dzieł samorządnych

10.01.2013

Trzeba jednak pamiętać, że istnieje wiele inicjatyw lokalnych, są miejsca, które upamiętniają ówczesne bitwy i potyczki a ludzie z tym związani żyją w całym kraju, zbierając się w grupach oddając cześć poległym w walkach.

Portal wPolityce.pl rozmawiał z prof. Janem Żarynem o powołaniu Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego. Na pytanie dlaczego powstała taka inicjatywa profesor odpowiada:

 - Osoby wchodzące w skład komitetu, praktycznie od 10 kwietnia 2010 roku zaczęły przejawiać postawę obywatelską, kiedy w słabszy sposób swoje obowiązki w temacie polityki historycznej wypełniały władze państwowe. Tak było w zeszłym roku, kiedy świętowaliśmy rocznicę związaną z Żołnierzami Wyklętymi. Uważamy 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego za tak ważną, że postawa oddolna, społeczna w momencie gdy oficjalni przedstawiciele państwa wykazują nieumiejętność decydowania w tym temacie jest niezbędna.

- mówi prof Żaryn. 

Profesor zaznacza, że w kwestii obchodów historycznych, w tym Powstania Styczniowego, bardzo ważna jest postawa społeczna:

- Bardzo ważnym zadaniem jest budowanie dzieł samorządnych i w sposób samorządny, które wypływają z oddolnej potrzeby serca i ta potrzeba albo jest wspierana przez czynniki oficjalne albo jest tępiona, gdy nie widać żadnego ruchu władz w tym temacie. Jeżeli pan prezydent wspiera takie inicjatywy, to tylko może cieszyć.

- tłumaczy profesor.

Jan Żaryn uważa, że władze ignorują ważne dla polski rocznice, z dwóch powodów, które docierają do niego przez różne źródła. Pierwszy powód to niechęć do świętowania rocznic wydarzeń, które zapisały się klęską w naszej historii, natomiast drugim powodem jest ostrożność władz, aby nie narazić na szwank naszych "dobrych stosunków" polsko-rosyjskich.

-Tylko to pobudki tak niskie intelektualnie, że nie warto zniżać się do tego poziomu dyskusji- zaznacza profesor.

Profesor Żaryn zaznacza, że bardzo ważna jest polityka historyczna w tej kwestii. Pamięć o grobach powstańców, lokalne upamiętnienia miejsc związanych z bitwami i poległymi to podstawa prowadzenia polityki historycznej.

Całość wywiadu można przeczytać na portalu wpolityce.pl

[fot: zaryn.blogspot.com]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook