Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Zmanipulowano słowa Obamy

11.07.2016

To była ogólna uwaga rzucona w przestrzeń medialną; dobrze żebyście się pogodzili - tak fragment przemówienia prezydenta USA Baracka Obamy, poświęcony problemowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego, interpretuje szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski był w poniedziałek gościem programu "Jeden na jeden" w TVN24. Przekonywał, że relacje medialne, sugerujące, że Obama w tej sprawie w przemówieniu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w jakikolwiek sposób "oskarżał polski rząd" w związku z sytuacją wokół TK, są manipulacją. 


"Prezydent Obama w przedostatnim passusie, w przedostatnim akapicie, odnosił się bardzo generalnie do problemu praworządności, uznał nawet, że Polska w dalszym ciągu jest ostoją demokracji i ufa w demokrację polską" - powiedział Waszczykowski. "Nie było tam krytyki pod kątem rządu polskiego, czy parlamentu polskiego; apelował do wszystkich stron tego sporu politycznego o rozwiązanie problemu" - dodał. 

Zdaniem Waszczykowskiego nic z tego, co powiedział prezydent USA, "nie było wobec Polski w jakiś sposób szkalujące, zaczepne czy krytykujące nas".  

"Była to ogólna uwaga puszczona w przestrzeń medialną; dobrze by było, żebyście się pogodzili - tak to trzeba rozumieć, tak to rozumieliśmy" - przekonywał. "To, co robiły media z tej wypowiedzi, przekracza poziom manipulacji" - dodał. 

Szef MSZ zaznaczył też, że w czasie bezpośredniej rozmowy Baracka Obamy z prezydentem Andrzejem Dudą, której był świadkiem, sprawa TK pojawiła się marginalnie. 

"Ta sprawa praktycznie nie zaistniała w tej rozmowie, na sam koniec (...) prezydent Obama zapytał, na jakim etapie są prace zmian w Trybunale Konstytucyjnym; uzyskał informację, że toczy się w tej chwili dialog polityczny, trwa proces zmian legislacyjnych" - powiedział Waszczykowski. "Obama stwierdził: wiesz, mam podobną sytuację z Sądem Najwyższym, i nawet rzucił taką uwagę: wiesz, polityka to brudna rzecz, no niestety" - relacjonował szef MSZ. 

Ambasada Stanów Zjednoczonych opublikowała na swoich stronach internetowych przemówienie prezydenta Baracka Obamy w oficjalnym tłumaczeniu na język polski. Poniżej jego fragment: 

"I wreszcie chcę złożyć Polsce gratulacje w związku z obchodzoną niedawno 225. rocznicą uchwalenia konstytucji - najstarszej pisanej konstytucji w Europie. Wiele to mówi o długotrwałej tęsknocie narodu polskiego za wolnością i niepodległością. Odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie stało się inspiracją dla mieszkańców całej Europy i całego świata, Ameryki nie wyłączając. Albowiem postęp poczyniony przez Polskę dowodzi, że demokracja i pluralizm nie są przypisane szczególnie jakimkolwiek kulturom czy państwom, lecz opisują uniwersalne wartości. Podstawą amerykańskiej polityki zagranicznej jest zasada, że mówimy głośno o tych wartościach na całym świecie, nawet z naszymi najbliższymi sojusznikami. 

W tym właśnie duchu wyraziłem w rozmowie z prezydentem Dudą naszą troskę w związku z pewnymi działaniami oraz impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem przy tym, że odnosimy się z pełnym poszanowaniem do suwerenności Polski, odnotowałem też, że parlament pracuje nad ważnymi rozwiązaniami ustawodawczymi w tym zakresie, choć wymagać to będzie jeszcze więcej pracy. Jako przyjaciel i sojusznik zaapelowaliśmy do wszystkich stron o wspólne działania dla dobra polskich instytucji demokratycznych. To właśnie bowiem czyni z nas demokracje - nie słowa zapisane w konstytucji czy fakt udziału w wyborach, ale instytucje, na których na co dzień polegamy, takie jak rządy prawa, niezależne sądownictwo i wolne media. Wiem, że są to wartości, na których zależy prezydentowi. Te właśnie wartości leżą u podstaw naszego Sojuszu, który został zbudowany, jak to zapisano w Traktacie Północnoatlantyckim, "na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa". 

Kiedy myślę o wielorakim postępie, który przed dwoma laty świętowaliśmy na Placu Zamkowym, o wszystkich przeciwnościach, jakie naród polski pokonał w przekroju swych dziejów, o ruchu Solidarność, który się przyczynił do pokonania komunizmu, o wolności, jaką Polacy sobie wywalczyli - wówczas patrzę z ufnością w przyszłość polskiej demokracji. Jak też na fakt, że Polska jest i nadal będzie przykładem demokratycznych praktyk na całym świecie. Za sprawą nowych zobowiązań, które dziś ogłaszam, naród polski i nasi sojusznicy w całym regionie mogą być w pełni przekonani, że NATO zawsze będzie przy nich stać, ramię w ramię, bez względu na wszystko, tak dzisiaj jak i zawsze w przyszłości". 

 ak/PAP 

 [fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook