Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Zawsze trzeba ustalić prawdę

27.11.2012

Ekshumację Jasera Arafata oraz skutki polityczne badań polityka dla portalu Stefczyk.info komentuje poseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: W Palestynie przeprowadzono ekshumację Jasera Arafata. Pobrano próbki do badań. Czy ta sprawa może mieć konsekwencje polityczne?

Witold Waszczykowski: Oczywiście, to może mieć poważne konsekwencje. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo niespokojna. Ostatnio mamy do czynienia z narastaniem napięcia między Hamasem i Izraelem. Nie dokończone zostały rewolucje arabskie. Sytuacja w Egipcie jest niespokojna. Bractwo Muzułmańskie, które doszło do władzy, żąda dodatkowych uprawień. Jeśli badania ciała Arafata potwierdzą, że został on otruty, może dojść do próby obarczenia winą Izrael. Pojawią się domysły, kto zyskał na śmierci Arafata.

Izrael to jedyny trop?

Nie, to nie będzie jedyne podejrzenie, gdy okaże się, że Arafat został otruty. On miał przecież rywali i wrogów w całym świecie arabskim. On był niewygodny dla wielu polityków arabskich, miał wiedzę o przeszłości i polityce arabskiej. Nie można wykluczyć, że otrucie mogło nastąpić w wyniku działań innych państw, czy nawet najbliższego otoczenia. Takie pogłoski również się pojawiały. Ta sprawa jest niezwykle skomplikowana. Wykrycie, że doszło do otrucia Arafata, na pewno nie przyczyni się do uspokojenia nastrojów na Bliskim Wschodzie.

Mimo tego warto drążyć i szukać prawdy? W sprawie Smoleńska Polaków przekonuje się, że nie warto, żeby nie narażać się Rosji...

Wychodzę z założenia, że zawsze trzeba ustalić prawdę, że zawsze trzeba do niej dążyć. Niekoniecznie z tej prawdy trzeba robić negatywny użytek. Nawet najbardziej bolesna prawda może być wykorzystana, by zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń, by wyciągnąć wnioski. Prawda uczy, wskazuje, jakie decyzje podejmować później. Na tym bym się skupił. Trzeba ustalić prawdę, a nie bać się, że ona wywoła zamieszki, czy inne niepokojące skutki. Wszystko zależy od polityków, jak oni będą chcieli wykorzystać prawdę.

W badaniach ciała Arafata biorą udział eksperci z Francji, Szwajcarii i Rosji. Czy umiędzynarodowienie tych badań jest korzystne?

Strona palestyńska bardzo słusznie postąpiła. Stworzenie trzech specjalistycznych zespołów, które przeprowadzą badania pozwoli uniknąć spekulacji. To szczególnie ważne. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której obecnie znajdujemy się ws. Smoleńska. Odbijamy się od ściany do ściany, nie mamy wiarygodnych badań. W przypadku Arafata będzie lepsza sytuacja. Te badania będą wiarygodne, ponieważ będą prowadzone w różnych krajach, przez różne ekipy specjalistyczne.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook