Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Zawsze trzeba ustalić prawdę

27.11.2012

Ekshumację Jasera Arafata oraz skutki polityczne badań polityka dla portalu Stefczyk.info komentuje poseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: W Palestynie przeprowadzono ekshumację Jasera Arafata. Pobrano próbki do badań. Czy ta sprawa może mieć konsekwencje polityczne?

Witold Waszczykowski: Oczywiście, to może mieć poważne konsekwencje. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo niespokojna. Ostatnio mamy do czynienia z narastaniem napięcia między Hamasem i Izraelem. Nie dokończone zostały rewolucje arabskie. Sytuacja w Egipcie jest niespokojna. Bractwo Muzułmańskie, które doszło do władzy, żąda dodatkowych uprawień. Jeśli badania ciała Arafata potwierdzą, że został on otruty, może dojść do próby obarczenia winą Izrael. Pojawią się domysły, kto zyskał na śmierci Arafata.

Izrael to jedyny trop?

Nie, to nie będzie jedyne podejrzenie, gdy okaże się, że Arafat został otruty. On miał przecież rywali i wrogów w całym świecie arabskim. On był niewygodny dla wielu polityków arabskich, miał wiedzę o przeszłości i polityce arabskiej. Nie można wykluczyć, że otrucie mogło nastąpić w wyniku działań innych państw, czy nawet najbliższego otoczenia. Takie pogłoski również się pojawiały. Ta sprawa jest niezwykle skomplikowana. Wykrycie, że doszło do otrucia Arafata, na pewno nie przyczyni się do uspokojenia nastrojów na Bliskim Wschodzie.

Mimo tego warto drążyć i szukać prawdy? W sprawie Smoleńska Polaków przekonuje się, że nie warto, żeby nie narażać się Rosji...

Wychodzę z założenia, że zawsze trzeba ustalić prawdę, że zawsze trzeba do niej dążyć. Niekoniecznie z tej prawdy trzeba robić negatywny użytek. Nawet najbardziej bolesna prawda może być wykorzystana, by zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń, by wyciągnąć wnioski. Prawda uczy, wskazuje, jakie decyzje podejmować później. Na tym bym się skupił. Trzeba ustalić prawdę, a nie bać się, że ona wywoła zamieszki, czy inne niepokojące skutki. Wszystko zależy od polityków, jak oni będą chcieli wykorzystać prawdę.

W badaniach ciała Arafata biorą udział eksperci z Francji, Szwajcarii i Rosji. Czy umiędzynarodowienie tych badań jest korzystne?

Strona palestyńska bardzo słusznie postąpiła. Stworzenie trzech specjalistycznych zespołów, które przeprowadzą badania pozwoli uniknąć spekulacji. To szczególnie ważne. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której obecnie znajdujemy się ws. Smoleńska. Odbijamy się od ściany do ściany, nie mamy wiarygodnych badań. W przypadku Arafata będzie lepsza sytuacja. Te badania będą wiarygodne, ponieważ będą prowadzone w różnych krajach, przez różne ekipy specjalistyczne.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook