Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Zawsze trzeba ustalić prawdę

27.11.2012

Ekshumację Jasera Arafata oraz skutki polityczne badań polityka dla portalu Stefczyk.info komentuje poseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: W Palestynie przeprowadzono ekshumację Jasera Arafata. Pobrano próbki do badań. Czy ta sprawa może mieć konsekwencje polityczne?

Witold Waszczykowski: Oczywiście, to może mieć poważne konsekwencje. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo niespokojna. Ostatnio mamy do czynienia z narastaniem napięcia między Hamasem i Izraelem. Nie dokończone zostały rewolucje arabskie. Sytuacja w Egipcie jest niespokojna. Bractwo Muzułmańskie, które doszło do władzy, żąda dodatkowych uprawień. Jeśli badania ciała Arafata potwierdzą, że został on otruty, może dojść do próby obarczenia winą Izrael. Pojawią się domysły, kto zyskał na śmierci Arafata.

Izrael to jedyny trop?

Nie, to nie będzie jedyne podejrzenie, gdy okaże się, że Arafat został otruty. On miał przecież rywali i wrogów w całym świecie arabskim. On był niewygodny dla wielu polityków arabskich, miał wiedzę o przeszłości i polityce arabskiej. Nie można wykluczyć, że otrucie mogło nastąpić w wyniku działań innych państw, czy nawet najbliższego otoczenia. Takie pogłoski również się pojawiały. Ta sprawa jest niezwykle skomplikowana. Wykrycie, że doszło do otrucia Arafata, na pewno nie przyczyni się do uspokojenia nastrojów na Bliskim Wschodzie.

Mimo tego warto drążyć i szukać prawdy? W sprawie Smoleńska Polaków przekonuje się, że nie warto, żeby nie narażać się Rosji...

Wychodzę z założenia, że zawsze trzeba ustalić prawdę, że zawsze trzeba do niej dążyć. Niekoniecznie z tej prawdy trzeba robić negatywny użytek. Nawet najbardziej bolesna prawda może być wykorzystana, by zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń, by wyciągnąć wnioski. Prawda uczy, wskazuje, jakie decyzje podejmować później. Na tym bym się skupił. Trzeba ustalić prawdę, a nie bać się, że ona wywoła zamieszki, czy inne niepokojące skutki. Wszystko zależy od polityków, jak oni będą chcieli wykorzystać prawdę.

W badaniach ciała Arafata biorą udział eksperci z Francji, Szwajcarii i Rosji. Czy umiędzynarodowienie tych badań jest korzystne?

Strona palestyńska bardzo słusznie postąpiła. Stworzenie trzech specjalistycznych zespołów, które przeprowadzą badania pozwoli uniknąć spekulacji. To szczególnie ważne. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której obecnie znajdujemy się ws. Smoleńska. Odbijamy się od ściany do ściany, nie mamy wiarygodnych badań. W przypadku Arafata będzie lepsza sytuacja. Te badania będą wiarygodne, ponieważ będą prowadzone w różnych krajach, przez różne ekipy specjalistyczne.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook