Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Z Unią Europejską dzieje się coś dziwnego

12.03.2017

Polityka Unii Europejskiej okazała się polityką podwójnych standardów i oszukiwania. Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE, zacząć prowadzić także politykę negatywną - mówi szef MSZ Witold Waszczykowski wywiadzie dla "Super Expressu".

-To przegrana potyczka, ale przede wszystkim podkreślmy, że w ogóle nie było takiego głosowania, o którym mówią media. Mieliśmy do czynienia ze zwichnięciem wszelkich standardów, które były naginane, nawet w trakcie prac Rady Europejskiej- podkreślił szef MSZ w wywiadzie dla weekendowego wydania "Super Expressu" odnosząc się do obrad szczytu, na którym wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. 

27 państw UE poparło kandydaturę Tuska; przeciw była Polska. Na uwagę, że w świat poszło, iż było 27:1 minister Waszczykowski zaznaczył, że oficjalny kandydat polskiego rządu Jacek Saryusz-Wolski w ogóle nie został dopuszczony do dyskusji, nie mówiąc o głosowaniu. -Kiedy postawiono sprawę Tuska, zapytano tylko, kto jest przeciw. Mówienie 27:1 jako wyniku głosowania jest nieuprawnione, bo nie wiemy, który z tych 27 krajów były za, który przeciw, a kto by się wstrzymał. To pytanie w ogóle nie padło- podkreślił. -Fakty są takie, że nie dano szansy tym 27 krajom wypowiedzieć się, z góry zakładając ich poparcie dla Tuska- dodał szef polskiej dyplomacji.

Jego zdaniem "wiele osób nie chce zauważyć, że z Unią Europejską dzieje się coś dziwnego". "Stosowane są otwarcie podwójne standardy, co było widać na Radzie Europejskiej". Dopytywany podkreślił:, "Na jakiej podstawie uznano, że wprowadzenie kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego ma się odbywać na zasadzie konsensusu, czyli wypowiedzenia się 28 państw, a głosowanie nad druga kandydaturą, czyli Donaldem Tuskiem uznano za już wymagające głosowania zwykłą większością? Przecież to już właśnie podwójny standard. Do tego niedoprowadzony do końca, bo nie było dokończenia procedury głosowania".

Jak dodał minister, "największym problemem było skandaliczne zachowanie w trakcie obrad Rady Europejskiej. -Kiedy dyskutowano kolejne punkty, do których negatywnie odnosiła się polska premier, równolegle obradowali prawnicy, którzy wymyślali ad hoc procedury zignorowania głosów delegacji polskiej- powiedział. Na uwagę, że w UE już tak robiono wcześniej szef MSZ mówił: "nie tak otwarcie i od razu". -Trudno jest grać w sytuacji, w której przestają obowiązywać dotychczasowe reguły i zmienia się je w trakcie gry. Niech pan pomyśli o meczu piłkarskim, w którym w przerwie meczu sędziowie uznają, że jedna z drużyn może zagrywać na polu karnym ręką. To każe postawić pytanie, jak funkcjonować w instytucji, w której nie przestrzega się reguł- zauważył.

Na pytanie, czy zakłada możliwość, że Polska nie będzie funkcjonowała w ramach Unii Europejskiej Waszczykowski podkreślił: "Nie, to jest bzdura i rozgrywki opozycji. Jesteśmy w Unii, nadal jesteśmy w grze. Nie udała się potyczka, ale gramy nadal o większe rzeczy". Dopytywany, czy w takim razie, bojkot Rady Europejskiej minister odparł: "Nie, musimy nadal funkcjonować. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili możemy zostać oszukani. Trzeba powiedzieć to otwarcie: polityka Unii okazała się polityką podwójnych standardów i oszukiwania. I do tego będziemy musieli dopasować swoją politykę i odnieść swoje zachowanie". -Na pewno musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE. Zacząć prowadzić także politykę negatywną - uważa szef MSZ.

Na pytanie jak to będzie wyglądało w praktyce minister powiedział: "Choćby blokowanie innych inicjatyw, aby prowadzić bardzo ostrą grę. Przez całe lata utrzymywano polską opinię publiczną w naiwności, że Unia Europejska to taki klub altruistów, w którym dba się o wspólny wynik. Wczoraj pokazano nam wyraźnie, że jest inaczej, że trzeba mieć ostre zęby, umieć oddziaływać negatywnie". Na uwagę, że UE funkcjonuje tak od lat, największe kraje dogadują się w kuluarach, minister odparł: "Kuluary tak, ale tego typu bezczelna zmiana reguł przy głosowaniu w trakcie obrad miała miejsce pierwszy raz". -Kilka godzin przed głosowaniem kanclerz Merkel tonem dyrektywy politycznej wypowiada się w Bundestagu zapowiadając, że "już za kilka godzin wybierzemy Donalda Tuska"ciesząc się, że nadal będzie mogła z nim współpracować- zaznaczył. -W takim razie, po co te procedury, skoro są nieważne, a ważne jest wyłącznie dogadanie się na boku- mówił minister na uwagę, że właśnie było to dogadane w kuluarach.

Na pytanie, czy nie warto było się dogadać w sprawie Tuska Waszczykowski odpowiedział: "Mieliśmy zaakceptować tego człowieka, który ma za sobą katastrofę smoleńską, serie spraw takich jak reprywatyzacja w Warszawie, Amber Gold, upadek stoczni, afera hazardowa itp.?" -Funkcjonowanie Rady (Europejskiej), to co się w czwartek stało, dało sygnał, że będziemy oszukiwani. Konfrontowani z wielką fala szantaży, nacisków. Z budowaniem koalicji przeciwko Polsce. W polityce klimatycznej, energetycznej i podobnych. Niestety, to będzie twarda walka niemająca nic wspólnego z jakąś europejskością i ideologią, ale z twardymi interesami. Choć samo trwanie Donalda Tuska niczego w naszej polityce nie zmieni. Do tej pory nam nie pomagał i zakładamy, że nadal pomagał nie będzie- podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski był też pytany o pogłoski, że w sprawie polityki wobec UE są poważne tarcia między nim a wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim. -To nieprawda- odpowiedział. Na pytanie, że podobno złożył wniosek o dymisję wiceministra, a potem go wycofał również odpowiedział, że to nieprawda. 

fot. [PAP/Jakub Kamiński]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook