Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Celem jest wyjaśnienie katastrofy

06.04.2017

- Co kilka, kilkanaście dni apelujemy do Rosjan o zwrot wraku. Często spotykamy się z obcesowymi odpowiedziami - powiedział szef MSZ.

- Zakładamy, że relokacja była decyzją błędną, że nie można dzielić tych imigrantów i uchodźców, bo większość z nich to imigranci, szukający lepszego życia. Mają świadomość, że na kontynencie europejskim jest kilka krajów znacznie bogatszych od Polski, gdzie mogą znaleźć albo lepszą pracę, albo opiekę społeczną — powiedział w „Salonie politycznym Trójki” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.


Zdaniem ministra powoduje to, że ci ludzie nie chcą przybywać do Polski. - Stąd też cała koncepcja relokacji, podziału na siłę, podziału na kwoty, jest koncepcją błędną — stwierdził Waszczykowski.


Przyznał, że ukaranie Polski i Węgier za nieprzyjęcie uchodźców nie jest możliwe, ponieważ w mechanizmach decyzyjnych i prawnych Unii Europejskiej nie ma takich możliwości, aby karać za tego typu politykę. - Doniesienia prasowe to publicystka. Od czasu do czasu pojawia się taki tytuł, albo któryś z polityków wypowiada swoje zdanie, ale nie ma takich mechanizmów, żeby karać państwa — podkreślił szef MSZ.


Zapytany o swoje rozmowy w Strasburgu z politykami europejskimi przyznał, że dotyczyły one przede wszystkim Brexitu. - Tłumaczyłem, że Brexit musimy rozumieć szerzej, nie tylko jako rozwód z Wielką Brytanią (…), ale także jako reformę Unii Europejskiej, ponieważ pozbycie się takiego kraju oznacza pewien błąd w funkcjonowaniu UE. Rozmawiałem tez o tym, że nie możemy być zakładnikami Brexitu. Tyle się dzieje w UE i wokół, że nie możemy pozwolić sobie na to, żeby przez lata koncentrować się na rozejściu się z Wielką Brytanią — mówił.


Zapytany o to, czy oczekiwania państw UE co do Brexitu są tożsame odpowiedział, że jednym zależy bardziej na tym, żeby utrzymać się na rynku brytyjskim, a innym na tym, żeby utrzymać status obywateli, którzy żyją na Wyspach. - Zależy nam także na rozliczeniach finansowych. To poważny plątnik składki do budżetu europejskiego. Wielka Brytania chciałaby wybrać pewne sektory współpracy w UE, a w innych nie uczestniczyć. Mamy nadzieję, że zespół negocjacyjny uwzględni oczekiwania wszystkich państw członkowskich — przyznał szef MSZ.


Rozmowa dotyczyła również kwestii katastrofy smoleńskiej. Waszczykowski zapytany o to, co rząd robił w tej kwestii do tej port odpowiedział, że wielokrotnie upominamy się o to, żeby Rosja wsparła polskie śledztwo. - Zrobiliśmy w MSZ kwerendę w dokumentach. Wiele z nich zostało przekazanych prokuraturze. Co kilka, kilkanaście dni apelujemy do Rosjan o zwrot wraku. Często spotykamy się z obcesowymi odpowiedziami. Te działania wynikają zarówno z poczucia obowiązku, jak i sensu — podkreślił minister.


- Zwracaliśmy się też do naszych sojuszników, zarówno do NATO, jak i Amerykanów. To jest nasz obowiązek – obowiązek dyplomacji. Mówimy im wprost: im dłużej ukrywacie wrak, nie współpracujecie, tym bardziej uświadamiacie społeczeństwo polskie w przekonaniu, że jesteście współwinni tej katastrofy — dodał Waszczykowski.


Witold Waszczykowski wyjaśnił, że po objęciu funkcji ministra spraw zagranicznych zwrócił się do swoich urzędników o przygotowanie odpowiedniej skargi. To, że ma ona powstać, Waszczykowski zapowiadał już w listopadzie 2015 roku, gdy jeszcze nie był szefem resortu. - Zagraniczna kancelaria pomoże Polsce zaskarżyć Rosję — powiedział szef MSZ.


Poinformował, że w tej chwili jest już wstępny zarys skargi, jednak przyznał, że trwa to dość długo. - Też mnie to dziwi, też rozmawiam z urzędnikami, którzy twierdzą, że jest to sprawa precedensowa i będzie wymagała zaangażowania zewnętrznego podmiotu — wyjaśnił minister Waszczykowski.


Minister dodał, że myśli również o pozwaniu Rosji do trybunału w Hadze. Jak wyjaśnił, trwają przygotowania. - Jednak prawnicy twierdzą, że to długa i skomplikowana procedura ponieważ Rosja może nie respektować naszej prośby, może w ogóle nie przystąpić do takiego procesu — powiedział Witold Waszczykowski.

[fot. PAP/EPA]

ems/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook