Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Celem jest wyjaśnienie katastrofy

06.04.2017

- Co kilka, kilkanaście dni apelujemy do Rosjan o zwrot wraku. Często spotykamy się z obcesowymi odpowiedziami - powiedział szef MSZ.

- Zakładamy, że relokacja była decyzją błędną, że nie można dzielić tych imigrantów i uchodźców, bo większość z nich to imigranci, szukający lepszego życia. Mają świadomość, że na kontynencie europejskim jest kilka krajów znacznie bogatszych od Polski, gdzie mogą znaleźć albo lepszą pracę, albo opiekę społeczną — powiedział w „Salonie politycznym Trójki” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.


Zdaniem ministra powoduje to, że ci ludzie nie chcą przybywać do Polski. - Stąd też cała koncepcja relokacji, podziału na siłę, podziału na kwoty, jest koncepcją błędną — stwierdził Waszczykowski.


Przyznał, że ukaranie Polski i Węgier za nieprzyjęcie uchodźców nie jest możliwe, ponieważ w mechanizmach decyzyjnych i prawnych Unii Europejskiej nie ma takich możliwości, aby karać za tego typu politykę. - Doniesienia prasowe to publicystka. Od czasu do czasu pojawia się taki tytuł, albo któryś z polityków wypowiada swoje zdanie, ale nie ma takich mechanizmów, żeby karać państwa — podkreślił szef MSZ.


Zapytany o swoje rozmowy w Strasburgu z politykami europejskimi przyznał, że dotyczyły one przede wszystkim Brexitu. - Tłumaczyłem, że Brexit musimy rozumieć szerzej, nie tylko jako rozwód z Wielką Brytanią (…), ale także jako reformę Unii Europejskiej, ponieważ pozbycie się takiego kraju oznacza pewien błąd w funkcjonowaniu UE. Rozmawiałem tez o tym, że nie możemy być zakładnikami Brexitu. Tyle się dzieje w UE i wokół, że nie możemy pozwolić sobie na to, żeby przez lata koncentrować się na rozejściu się z Wielką Brytanią — mówił.


Zapytany o to, czy oczekiwania państw UE co do Brexitu są tożsame odpowiedział, że jednym zależy bardziej na tym, żeby utrzymać się na rynku brytyjskim, a innym na tym, żeby utrzymać status obywateli, którzy żyją na Wyspach. - Zależy nam także na rozliczeniach finansowych. To poważny plątnik składki do budżetu europejskiego. Wielka Brytania chciałaby wybrać pewne sektory współpracy w UE, a w innych nie uczestniczyć. Mamy nadzieję, że zespół negocjacyjny uwzględni oczekiwania wszystkich państw członkowskich — przyznał szef MSZ.


Rozmowa dotyczyła również kwestii katastrofy smoleńskiej. Waszczykowski zapytany o to, co rząd robił w tej kwestii do tej port odpowiedział, że wielokrotnie upominamy się o to, żeby Rosja wsparła polskie śledztwo. - Zrobiliśmy w MSZ kwerendę w dokumentach. Wiele z nich zostało przekazanych prokuraturze. Co kilka, kilkanaście dni apelujemy do Rosjan o zwrot wraku. Często spotykamy się z obcesowymi odpowiedziami. Te działania wynikają zarówno z poczucia obowiązku, jak i sensu — podkreślił minister.


- Zwracaliśmy się też do naszych sojuszników, zarówno do NATO, jak i Amerykanów. To jest nasz obowiązek – obowiązek dyplomacji. Mówimy im wprost: im dłużej ukrywacie wrak, nie współpracujecie, tym bardziej uświadamiacie społeczeństwo polskie w przekonaniu, że jesteście współwinni tej katastrofy — dodał Waszczykowski.


Witold Waszczykowski wyjaśnił, że po objęciu funkcji ministra spraw zagranicznych zwrócił się do swoich urzędników o przygotowanie odpowiedniej skargi. To, że ma ona powstać, Waszczykowski zapowiadał już w listopadzie 2015 roku, gdy jeszcze nie był szefem resortu. - Zagraniczna kancelaria pomoże Polsce zaskarżyć Rosję — powiedział szef MSZ.


Poinformował, że w tej chwili jest już wstępny zarys skargi, jednak przyznał, że trwa to dość długo. - Też mnie to dziwi, też rozmawiam z urzędnikami, którzy twierdzą, że jest to sprawa precedensowa i będzie wymagała zaangażowania zewnętrznego podmiotu — wyjaśnił minister Waszczykowski.


Minister dodał, że myśli również o pozwaniu Rosji do trybunału w Hadze. Jak wyjaśnił, trwają przygotowania. - Jednak prawnicy twierdzą, że to długa i skomplikowana procedura ponieważ Rosja może nie respektować naszej prośby, może w ogóle nie przystąpić do takiego procesu — powiedział Witold Waszczykowski.

[fot. PAP/EPA]

ems/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook