Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Wołyń to było ludobójstwo

11.07.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, byłym wiceszefem BBN, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Czy sprawa uchwały dot. zbrodni wołyńskiej oraz użycia w niej słowa "ludobójstwo" może nam zepsuć stosunki z Ukrainą? Słyszymy tak m.in. od posłów PO.

Witold Waszczykowski: Nie sądzę, by obecnie sprawa nazwania zbrodni sprzed 70 lat na Wołyniu ludobójstwem była przeszkodą w relacjach polsko-ukraińskich. Wiele lat temu myśmy próbowali niuansować przekaz w kontaktach z Kijowem. Mieliśmy bowiem nadzieję, że to pozwoli na zbliżenie Ukrainy, na lepsze relację z tym krajem. Okazało się jednak, że to podejście się nie sprawdziło. Obecnie czas jednoznacznie określić tę zbrodnie i zamknąć sprawę. W naszej ocenie to bardziej teraz pomoże niż brnięcie w eufemizmy i relatywizowanie tego, co się stało.

Tak istotne jest, czy użyjemy zwrotu "ludobójstwo" czy też "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"?

Różnica jest istotna, dotyczy bowiem trafności oceny tej zbrodni. Ta zbrodnia wynikała z rasistowskich pobudek. Chodziło o wyniszczenie Polaków, wypchnięcie ich z tamtego regionu. A jeśli tak, to nie ma możliwości innego nazwania tej zbrodni niż właśnie ludobójstwem. Nie ma powodu, by uciekać się do relatywnych określeń i łagodzenia przekazu. Sądzę, że jeśli wreszcie uznamy tę sprawę to nam to raczej pomoże, a nie będzie zadrą. Dziś jest zadrą.

Skąd upór Platformy Obywatelskiej w tej sprawie? Wydaje się, że stosunki z Ukrainą nie są tym, na czym jej specjalnie zależy

W Platformie widać pewne rozdarcie. Politycy mają rozbieżne opinie, które widać dość jasno np. w stanowiskach ministra Sikorskiego i prezydenta Komorowskiego. Szef MSZ zdaje się skreślił już Ukrainę i szansę jej zbliżenia do Zachodu. Zdaje się, że w jego ocenie nie ma już szans na podpisanie w tym roku w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Prezydent patrzy na tę sprawę inaczej, ma nadzieje, że uda się zacieśnić relację z Kijowem. On ma większe możliwości, ponieważ od lat działa prezydencki polsko-ukraiński komitet. Być może ten podział, te różnice leżą u podstaw niuansowania stanowiska w PO. Politycy ewidentnie się różnią, co pokazała choćby zmiana stanowiska Ewy Kopacz w tej sprawie. Kilka dni temu marszałek Sejmu mówiła, że na Wołyniu mieliśmy do czynienia z ludobójstwem. Ostatnio zmieniła zdanie. Obecnie przekonuje, że dla bilateralnych stosunków będzie lepiej inaczej tę sprawę nazwać. To jest jednak iluzja, która spowoduje, że tę sprawę na lata odłożymy. I ona będzie przeszkadzała.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił, że źle się stało, iż nie doszło do wspólnych obchodów rocznicy Wołynia. Skrytykował zarówno Prezydenta Komorowskiego, jak i Prezydenta Kaczyńskiego za działania ws. rocznicy.

Rzeczywiście w poprzednich latach Prezydent Lech Kaczyński wychodził z założenia, w którym i dziś tkwią politycy PO, że lepiej wygaszać sprawę wołyńską. Liczył, że to będzie się przyczyniać do dalszego polepszenia stosunków polsko-ukraińskich oraz będzie skłaniało Ukrainę do polityki prozachodniej. Tamto działanie miało uzasadnienie, ponieważ Lech Kaczyński miał za partnera obóz pomarańczowych, który opiera się na zachodniej części Ukrainy. Ta część jest bardziej nacjonalistyczna i nie chce się przyznać do zbrodni wołyńskiej. Tam bohaterem jest wciąż Bandera. Zachowanie Lecha Kaczyńskiego było motywowane tym, że on musiał balansować i - chcąc utrzymać prozachodni kurs Kijowa - uwzględniać specyfikę i podejście władz Ukrainy do tej sprawy. Dziś jest inaczej, dziś Ukrainą rządzą politycy ze Wschodu, a Janukowycz zdaje się ma mniejsze opory, by potępić zbrodnie wołyńską. Jest inna atmosfera, więc można tę zbrodnie nazwać tak, jak się powinno.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook