Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Wobec kogo lojalny jest Sikorski?

24.10.2012

W obliczu kolejnej kompromitacji MSZ, Witold Waszczykowski przypomina wątpliwości śp. Lecha Kaczyńskiego związane z obecnym szefem resortu spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia wpadkę MSZ z upublicznieniem na ogólnodostępnym portalu internetowym danych, które nie powinny być jawne, dotyczące m.in. białoruskiej opozycji? Celowe działanie czy głupota?

Witold Waszczykowski, były wiceszef BBN: Brakuje słów na określenie tego, co się zdarzyło. Rzeczywiście warto zadać sobie pytanie, czy to bezmyślne działanie jakiegoś informatyka, czy kogoś ze służb technicznych, czy jednak było to działanie z premedytacją. Tam faktycznie są materiały, które nie powinny się ukazać. Związane na przykład z zasilaniem finansowym nie tylko ludzi czy organizacji, które potrzebują pomocy humanitarnej. Z tego jasno wynika, że tam chodzi o prowadzenie polskiej polityki zagranicznej względem reżimów autorytarnych, szczególnie wobec Białorusi. Taki materiał nie miał prawa się ukazać.

 

Według przedstawicieli organizacji walczących o prawa człowieka na Białorusi, niektóre dane znajdujące się na portalu mogły być bezcenne dla służb specjalnych obcych państw.

- Oczywiście, że tak. I one na pewno już zostały lub zostaną wykorzystane. To się wpisuje w pasmo dziwnego zachowania MSZ od kilku lat. Mamy przecież sprawę Alesia Bialackiego, sprawę ujawnionych PIT-ów, bezmyślnie przekazanych za granicę. Trzeba zupełnie na poważnie zadać pytanie o to, czy Radek Sikorski panuje nad tym resortem czy to jest działanie celowe. Jeśliby to jeszcze połączyć z opublikowaniem w sieci zdjęć z katastrofy smoleńskiej, które nie powinny się ukazać, dostajemy dość dramatyczny obraz sytuacji. Przecież mówiono nam, że służby natychmiast rozpoznały ciało prezydenta i nie odstępowały tego ciała na krok. No to jakim cudem, jeśli, jak wmawiano nam przez prawie trzy lata, przy ciele Lecha Kaczyńskiego stał BOR-owiec, ktoś zrobił takie zdjęcia? Co mamy więc myśleć? Możliwe, że okłamywano nas celowo, tak samo jak w kwestii wspierania opozycji białoruskiej. Niby ono było, a jednocześnie miesiącami ujawniano wrażliwe dane. Albo resortem spraw zagranicznych rządzi całkowita bezmyślność, a szef MSZ nie panuje nad swoimi podwładnymi.

 

Może zasada "admin, admin1" zakotwiczyła się w całym rządzie?

- To możliwe. Widać, że nie ma nadzoru nad wieloma działaniami. Wydaje mi się, że to przejaw sposobu działania decydentów. Weźmy przykład Stadionu Narodowego. Nikt nie mógł podjąć decyzji, bo każdy był przekonany, że zamknięcie dachu zależy od kogoś innego. Wygląda na to, że tak samo jest w MSZ. Nie ma łańcucha dowodzenia. Wszystko opiera się na Sikorskim. Jeśli on nie wyda decyzji, nie będzie sterował czymś ręcznie, to cała ta machina nie działa.

 

W krajobraz naszej polityki zagranicznej ostatnich lat dobrze wpisują się chyba życzenia, jakie prezydent Komorowski wysłał z okazji urodzin prezydenta Putina. Życzył nie tylko zdrowia i wielu sukcesów, ale także „pomyślności, zarówno w życiu osobistym, jak i w przewodzeniu państwu rosyjskiemu”. Wyraził „nadzieję, że każdy mijający rok naszej misji przyczyni się do zbliżenia naszych narodów”. Prezydent prosił też o przyjęcie wyrazów szacunku.

- To jest właśnie przejaw bezmyślnego podejścia do sytuacji międzynarodowej. Miałem okazję być tydzień temu w Rosji, rozmawiać z rosyjskimi politykami, bo byłem w składzie delegacji parlamentarnej NATO. Rozmawiałam również z politykami opozycji, ludźmi think tanków. Wniosek jest jeden: Rosja staje się dyktaturą. Ja rozumiem, że na płaszczyźnie politycznej utrzymujemy stosunki kurtuazyjne. Życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności mogły być wysłane. Jednak te dalej idące zwroty, zaklinają rzeczywistość. Mimo usilnej pracy strony polskiej, by wprowadzić reset we wzajemnych stosunkach, liczenie na empatię po katastrofie okazało się zupełną naiwnością. Ze strony rosyjskiej wszystkie karty zostały wykorzystane przeciwko nam. Niedostrzeganie tego jest brnięciem w tę naiwność. Nie umiem zrozumieć, czemu nasze władze tak postępują. Wraca to pytanie, które kiedyś zadawał Lech Kaczyński: czy Radek Sikorski jest politykiem lojalnym wobec Polski.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. Wikipedia]

 

 

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook