Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Wobec kogo lojalny jest Sikorski?

24.10.2012

W obliczu kolejnej kompromitacji MSZ, Witold Waszczykowski przypomina wątpliwości śp. Lecha Kaczyńskiego związane z obecnym szefem resortu spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia wpadkę MSZ z upublicznieniem na ogólnodostępnym portalu internetowym danych, które nie powinny być jawne, dotyczące m.in. białoruskiej opozycji? Celowe działanie czy głupota?

Witold Waszczykowski, były wiceszef BBN: Brakuje słów na określenie tego, co się zdarzyło. Rzeczywiście warto zadać sobie pytanie, czy to bezmyślne działanie jakiegoś informatyka, czy kogoś ze służb technicznych, czy jednak było to działanie z premedytacją. Tam faktycznie są materiały, które nie powinny się ukazać. Związane na przykład z zasilaniem finansowym nie tylko ludzi czy organizacji, które potrzebują pomocy humanitarnej. Z tego jasno wynika, że tam chodzi o prowadzenie polskiej polityki zagranicznej względem reżimów autorytarnych, szczególnie wobec Białorusi. Taki materiał nie miał prawa się ukazać.

 

Według przedstawicieli organizacji walczących o prawa człowieka na Białorusi, niektóre dane znajdujące się na portalu mogły być bezcenne dla służb specjalnych obcych państw.

- Oczywiście, że tak. I one na pewno już zostały lub zostaną wykorzystane. To się wpisuje w pasmo dziwnego zachowania MSZ od kilku lat. Mamy przecież sprawę Alesia Bialackiego, sprawę ujawnionych PIT-ów, bezmyślnie przekazanych za granicę. Trzeba zupełnie na poważnie zadać pytanie o to, czy Radek Sikorski panuje nad tym resortem czy to jest działanie celowe. Jeśliby to jeszcze połączyć z opublikowaniem w sieci zdjęć z katastrofy smoleńskiej, które nie powinny się ukazać, dostajemy dość dramatyczny obraz sytuacji. Przecież mówiono nam, że służby natychmiast rozpoznały ciało prezydenta i nie odstępowały tego ciała na krok. No to jakim cudem, jeśli, jak wmawiano nam przez prawie trzy lata, przy ciele Lecha Kaczyńskiego stał BOR-owiec, ktoś zrobił takie zdjęcia? Co mamy więc myśleć? Możliwe, że okłamywano nas celowo, tak samo jak w kwestii wspierania opozycji białoruskiej. Niby ono było, a jednocześnie miesiącami ujawniano wrażliwe dane. Albo resortem spraw zagranicznych rządzi całkowita bezmyślność, a szef MSZ nie panuje nad swoimi podwładnymi.

 

Może zasada "admin, admin1" zakotwiczyła się w całym rządzie?

- To możliwe. Widać, że nie ma nadzoru nad wieloma działaniami. Wydaje mi się, że to przejaw sposobu działania decydentów. Weźmy przykład Stadionu Narodowego. Nikt nie mógł podjąć decyzji, bo każdy był przekonany, że zamknięcie dachu zależy od kogoś innego. Wygląda na to, że tak samo jest w MSZ. Nie ma łańcucha dowodzenia. Wszystko opiera się na Sikorskim. Jeśli on nie wyda decyzji, nie będzie sterował czymś ręcznie, to cała ta machina nie działa.

 

W krajobraz naszej polityki zagranicznej ostatnich lat dobrze wpisują się chyba życzenia, jakie prezydent Komorowski wysłał z okazji urodzin prezydenta Putina. Życzył nie tylko zdrowia i wielu sukcesów, ale także „pomyślności, zarówno w życiu osobistym, jak i w przewodzeniu państwu rosyjskiemu”. Wyraził „nadzieję, że każdy mijający rok naszej misji przyczyni się do zbliżenia naszych narodów”. Prezydent prosił też o przyjęcie wyrazów szacunku.

- To jest właśnie przejaw bezmyślnego podejścia do sytuacji międzynarodowej. Miałem okazję być tydzień temu w Rosji, rozmawiać z rosyjskimi politykami, bo byłem w składzie delegacji parlamentarnej NATO. Rozmawiałam również z politykami opozycji, ludźmi think tanków. Wniosek jest jeden: Rosja staje się dyktaturą. Ja rozumiem, że na płaszczyźnie politycznej utrzymujemy stosunki kurtuazyjne. Życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności mogły być wysłane. Jednak te dalej idące zwroty, zaklinają rzeczywistość. Mimo usilnej pracy strony polskiej, by wprowadzić reset we wzajemnych stosunkach, liczenie na empatię po katastrofie okazało się zupełną naiwnością. Ze strony rosyjskiej wszystkie karty zostały wykorzystane przeciwko nam. Niedostrzeganie tego jest brnięciem w tę naiwność. Nie umiem zrozumieć, czemu nasze władze tak postępują. Wraca to pytanie, które kiedyś zadawał Lech Kaczyński: czy Radek Sikorski jest politykiem lojalnym wobec Polski.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. Wikipedia]

 

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook