Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski we „wSieci”: Chcę po prostu demokracji

14.01.2016

Zdecydowaliśmy się przyjąć nie imigrantów, lecz uchodźców, a to istotna różnica. Zastosujemy własne procedury bezpieczeństwa, sprawdzimy autentyczność dokumentów. Ci ludzie muszą dobrowolnie wybrać nasz kraj. To my narzuciliśmy reguły w tej sprawie - mówi Witold Waszczykowski w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim.

Minister Waszczykowski odnosi się również do agresywnych wypowiedzi w polskich i europejskich mediach, które krytykują działania Prawa i Sprawiedliwości:

"Atakują przedstawiciele elit radykalnie lewicowych. Słyszymy dziś, że w Polsce jest zagrożona tzw. liberalna demokracja. A ja nie chcę demokracji z przymiotnikiem. Nie chcę „demokracji socjalistycznej” jak w PRL, „demokracji suwerennej” jak w Rosji ani „demokracji liberalnej” budowanej odgórnie przez elitę brukselską. Ja chcę po prostu demokracji. I tego też chcą Polacy. To irytuje podobnie jak wyrzucenie z polskiego parlamentu przez wyborców sił lewicowych. Więc pojawiają się pytania: to my was przez 25 lat indoktrynowaliśmy, tyle „naszych” mediów powstało, tyle milionów przeszło przez fundacje, a wy nie dość, że nie staliście się liberałami, to jeszcze daliście kosza lewicy?"

Szef MSZ mówi też o wizji wspólnoty europejskiej i pozycji Polski na arenie międzynarodowej:

"Nie chcemy szkodzić UE, chcemy jej innego rozwoju. Unia ma dbać przede wszystkim o rozwój gospodarczy, a nie polityczno-wojskowy. Od bezpieczeństwa powinno być NATO. Również porozumienia, które budujemy, nie będą skierowane przeciwko UE, one będą funkcjonowały w ramach niej. My nie jesteśmy przeciwko Unii. Wręcz przeciwnie: to my przypominamy Niemcom, że polsko-niemiecka wymiana gospodarcza jest większa niż wymiana niemiecko-rosyjska. To Berlin zachowuje się nieracjonalnie."

"Rosja przyjęła zmianę władzy w Polsce negatywnie. Kreml wyraźnie liczył na spolegliwość poprzedniej ekipy. Po tragedii smoleńskiej władze w Warszawie próbowały wykorzystać naturalną empatię społeczeństwa rosyjskiego niczym koło zamachowe pojednania między oboma państwami. To była iluzja, o czym ekipa Tuska przekonała się już w grudniu 2010 r. Wówczas przyjechał do Polski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Nie przywiózł jednak prezentów, ale zażądał kolejnych „dowodów miłości” — w Azotach, w Orlenie, Lotosie. Nawet tamta władza zrozumiała, że się nie da, lecz wyjść z tej pułapki już nie mogła" – czytamy.

Więcej o planach ministerstwa spraw zagranicznych w najnowszym numerze największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 11 stycznia br., także w formie e-wydania.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook