Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: TVN jedynie szydzi, wydziwia, mnoży wątpliwości

09.03.2017

"Wasza stacja powinna włączyć się do rządowej kampanii. TVN jedynie szydzi, wydziwia, mnoży wątpliwości. Proszę media, aby dały szanse polskiemu kandydatowi" - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski na antenie TVN

"Daliśmy szansę Tuskowi, aby zaprezentował się wobec polskiego rządu. Nie zadzwonił, nie umówił się, aby podsumować swoją kandydaturę. To na Malcie zadeklarował swoją chęć reelekcji, nie w Polsce. Tak robi polski kandydat? Tusk nie współpracuje z polskim rządem, tak nie robią przedstawiciele innych państw" - mówił Waszczykowski.


Szef MSZ pytany był o poparcie przedstawicieli państw UE dla Jacka Saryusz-Wolskiego.
"Nie ma takich poparć, ponieważ te sprawy do końca będą docierane. Premier Beata Szydło ma dzisiaj wiele spotkań, ostatnie spotkanie będzie z kanclerz Merkel" - podkreślił.

"Niemcy na razie nic nie mówią. Zaznaczają, aby nie dopuścić do awantur. Nie ma potrzeby, aby dzisiaj wybierać nowego przewodniczącego. Nie ma potrzeby wybierać przewodniczącego Rady Europejskiej w takim pośpiechu" - zaznaczył Waszczykowski.

Minister pytany był również o poparcie Saryusz-Wolskiego w Grupie Wyszehradzkiej. "Różne są zdania w różnych sytuacjach" - odpowiedział.

Co jednak, kiedy Donald Tusk zostanie wybrany wbrew polskiemu rządowi? "Będziemy informować naszych partnerów, że szczyt jest zagrożony" - podkreślił.


Bogdan Rymanowski pytał Waszczykowskiego o doniesienia portalu wPolityce.pl który informował o możliwości niepodpisania przez polski rząd konkluzji szczytu RE. "Teoretycznie jest to możliwe, ale to są spekulacje medialne" - mówił.


Waszczykowski podkreślił, że Donald Tusk jako polityk współodpowiedzialny m.in. za Brexit, nie może zostać szefem RE.
"Mamy lepszego kandydata. (…) Saryusz-Wolski jest polskim kandydatem i ma prawo się zaprezentować. (…) Nie może być kandydatem polityk, który wrogo się zachowuje wobec własnego państwa" - podkreślił.

Jednocześnie szef MSZ zaznaczył, że stanowisko szefa Rady Europejskiej jest zbędne.

Szef MSZ wezwał media, aby włączyły się kampanię promocyjną Saryusz-Wolskiego.
"W TVN powinni się zastanowić, czy nie warto, aby lepszy Polak wygrał. Wasza stacja powinna włączyć się do rządowej kampanii. TVN jedynie szydzi, wydziwia, mnoży wątpliwości. Proszę media, aby dały szanse polskiemu kandydatowi" - apelował.

Co jednak, kiedy Saryusz-Wolski nie zostanie szefem Rady Europejskiej? Czy Waszczykowski poda się do dymisji?
"Nie rozważam takiej możliwości, to nie jest akcja jednostkowa szefa MSZ, to szeroka akcja polskiego rządu" - zaznaczył.


[fot.PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ]
[MW/kk/TVN24]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook