Jedynie prawda jest ciekawa


W Trójkącie Królewieckim jesteśmy listkiem figowym

10.05.2013

O zmianach w polskiej polityce zagranicznej w kontekście spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Rosji i Niemiec rozmawiamy z Witoldem Waszczykowskim z PiS.

Stefczyk.info: Dziś w Warszawie odbywa si e kolejne spotkanie tzw. Trójkąta Kaliningradzkiego.  Z tej okazji warto porozmawiać o polskiej polityce zagranicznej. Na ile ona zmieniła się za rządów Donalda Tuska?

 

Witold Waszczykowski: Polska polityka zagraniczna zmieniła się radykalnie na przełomie lat 2007 2008, kiedy do władzy doszedł rząd Tuska. Oni zerwali całkowicie z polityką poprzednich premierów i prezydentów. Tamta polityka do 2007 roku zakładała, że Polska powinna osiągnąć pozycję podmiotową, czyli wchodząc do Unii i NATO powinna osiągnąć taką pozycje, która  w planie maksimum pozwalałaby Polsce współdecydować  o polityce naszego regionu, a w planie minimum Polska byłaby konsultowana w sprawach Europy Środkowej i oczywiście polityki wschodniej. Aby zdobyć taką pozycję – trzeba mieć aktywną rolę w naszym regionie, zdobyć pozycję lidera, rzecznika interesów państw  od Bałtyku po Bałkany, być promotorem interesów krajów  na wschód  od nas położonych i być krajem proatlantyckim., który opowiada się za ścisłą współpracą ze stanami Zjednoczonymi.  Od tej polityki i tych kanonów rząd Tuska i  dyplomaci  Sikorskiego odeszli.

W jaki sposób?

Zerwano ścisła współpracę z USA informując Stany Zjednoczone w ich największe święto narodowe  4 lipca 2008 r, że  tarcza antyrakietowa nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa Polski, wycofano się z wielu operacji międzynarodowych: Irak, Liban pokazując  ze sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest nam niepotrzebny . Na wschodzie zamieniono aktywna politykę jagiellońską , czyli aktywność na politykę piastowską, wychodząc z fałszywego założenia, że ta jagiellońska polityka na wschodzie irytuje Rosję. I jeśli przestaniemy ją prowadzić to Rosja w jakiś sposób nas wynagrodzi.  Rząd Tuska uznał, że może w inny sposób „być przy stole” zachodnioeuropejskim. I tu wchodzimy w nowe rozwiązania jakim jest m.in. ten Trójkąt Królewiecki.

Może to nie jest taki zły pomysł? Może warto mieć dobre, bliskie relacje z najbliższymi sąsiadami?

Ale nie kosztem rezygnacji z całej gamy aktywności politycznych. Trójkąt Królewiecki jest pewną iluzją, ponieważ on stwarza złudzenie,  że Polska jest niemalże równa i Niemcom i Rosji. Daje Polakom fałszywe przekonanie, że Polska śledzi i monitoruje wszystko, co się dzieje w stosunkach rosyjsko -niemieckich. Jeśli nasi wielcy sąsiedzi się dogadują,  to my mamy w to wgląd i jest to  robione przy naszej akceptacji. To jest nieprawda. Ten trójkąt jest nierównoboczny. Jesteśmy listkiem figowym. Te kraje dogadują się poza nami bezpośrednio.   

Po drugie to dojście do stołu decyzyjnego Unii Europejskiej jest załatwione w ten sposób, że Tusk chciał pokazać krajom zachodnim, że jest przewidywalnym, wiarygodnym  Europejczykiem, że nasz kraj potrafi sobie ułożyć relacje z Rosją. Czyli to Rosja miała nam dać certyfikat poprawności politycznej.  Mieliśmy uzyskać też pozytywną opinię w Niemczech  i innych krajów zachodnich i na tej podstawie  takiego namaszczenia - mieliśmy być włączeni do gry politycznej na Zachodzie. To jest konstrukcja bardzo niedobra.

Bo po pierwsze nie udało nam się zdobyć takiej pozycji. Po drugie  w ogóle nie można jej zdobyć z  licencji krajów zewnętrznych.  Taką pozycję możemy zdobyć tylko w wyniku własnej aktywności. Ten Trójkąt w istocie wyalienował nas z Europy Środkowej, wystraszył na śmierć Bałtów, którzy poczuli się opuszczeni i poczuli, ze Polska już nie gra jako lider, dogadując się bezpośrednio z Niemcami. W rezultacie jesteśmy osamotnieni w tej części Europy. A wyjęcie nas z aktywnej polityki na Wschodzie jest oczywiście na rękę Rosjanom, którzy staja się panami sytuacji w tym regionie.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

 

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook