Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: urzędowy hurra-optymizm prezydenta

15.08.2013

Rozmowa z posłem PiS Witoldem Waszczykowskim, byłym wiceszefem BBN i MSZ.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski bagatelizował dziś w Polskim Radiu cięcia, jakie rząd nakazał MON-owi. Mówił, że jeśli odejście od ustawowej zasady finansowania wojska będzie jednorazowe, to nie ma katastrofy. Też Pan tak sądzi?

Witold Waszczykowski: Jestem człowiekiem mniejszej wiary niż prezydent. Zasada budżetowa, mówiąca o wydatkach na obronności w wysokości 1,95 proc. PKB, już kilka razy została ominięta. Łamano ją np. pod pretekstem, że wojsko nie było w stanie przeprowadzić w ciągu roku przetargów. W związku z tym pieniądze nie były wydawane i były zwracane. To był błąd, ponieważ należało je inwestować w wojsko. Jestem mniejszej wiary również dlatego, że np. prezydencka koncepcja budowy tarczy antyrakietowej nad Polską zakładała, że środki na ten cel będą pochodzić ze środków uwolnionych po powrocie naszych wojsk z Afganistanu. Obecnie wiemy, że wojska pozostaną dłużej. Już przedłużono pobyt żołnierzy o pół roku. Wciąż jest silna presja Afgańczyków i NATO, by obecność ISAF była dłuższa. Tego wymaga sytuacja. To pokazuje, że na wojsko znów może być mniej pieniędzy. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by rząd wedle uznania zabierał wojsku środki. Przecież kilka lat temu też budżet MON został okrojony. Nie widać dziś końca kryzysu, a to jest dobry pretekst, by zabrać na armii. Szczególnie, że rząd wmawia opinii publicznej, że nic nam nie zagraża. Władza prezentuje nam fałszywą ocenę rzeczywistości.

Bronisław Komorowski zapowiedział również, że Polska kończy z polityką ekspedycyjną, że ta decyzja nie była szczęśliwa, a obecnie nie będziemy tak łatwo wysyłać żołnierzy na "antypody świata". Misje czas zakończyć?

Polityka ekspedycyjna nie była polską polityką, to była polityka przyjęta przez całe NATO. Ona przecież wynikała z faktu, że nasi sojusznicy zostali zaatakowani 11 września 2001 roku. Chwilę później Sojusz przyjął założenie, że terroryzm i plany wymierzone w Pakt należy dławić tam, gdzie się one rodzą. Chodziło o to, by Sojusz nie był oblężoną twierdzą, broniącą się dopiero na granicach. NATO chciało wysyłać wojska i uśmierzać źródła terroru tam, gdzie one powstają. Poza tym wojsko, programy pomocowe to przecież instrumenty polityki zagranicznej. Prezydent zdaje się zakładać - jak obecny rząd, że Polska nie ma polityki zagranicznej poza swoimi granicami. W koncepcji obecnej władzy nasze interesy są jedynie obok nas, a wokół nas nie ma potrzeby wysyłać wojsk. Jednak to błędna koncepcja. Przecież w przyszłości różne rzeczy mogą się zdarzyć, być może trzeba będzie wysłać wojsko na kolejną misję. Takie zastrzeżenia nie mają więc sensu.

Co jeśli ta deklaracja prezydenta będzie realizowana?

Po deklaracji, że polityka ekspedycyjna nie będzie prowadzona, należy oczekiwać deklaracji, jak polskie wojsko będzie działać dalej. Koncentrujemy się wyłącznie na obronie własnych granic? Za taką deklaracją powinna iść koncepcja budowy armii obronnej, która będzie obsługiwała interesy narodowe Polski na naszym obszarze. Chciałbym zatem poznać, jaka to będzie koncepcja, jakie rodzaje broni będą rozwijane. Chciałbym również poznać wroga, kto nam zagraża? Przed kim, przed czy i jakimi środkami musimy się bronić?

Prezydent Komorowski zapewniał, że Polska jest obecnie mocna własną modernizowaną armią i gwarancjami NATO. Mówił, że polskie wojsko jest w coraz lepszej kondycji. Czy proces modernizacji rzeczywiście polepsza nasze bezpieczeństwo?

To jest urzędowy hurra-optymizm. Z okazji święta Wojska Polskiego zwykle w takim tonie się władza wypowiada. Jednak jeśli oba ośrodki władzy - prezydencki i rządowy - w zeszłym roku zapowiedziały konieczność dokonania w najbliższej dekadzie znaczących zbrojeń, które oszacowano na około 140 mld złotych, to nie ma powodów do optymizmu. Oba ośrodki w zeszłym roku doszły do wniosku, że nie jesteśmy krajem, który ma wystarczające instrumenty do obrony. Takie wnioski płynął z deklaracji, że potrzebne nam inwestycje za 140 mld złotych. To duża kwota. Obecna ocena prezydenta nie koresponduje z planami zbrojeniowymi, jakie przez najbliższe lata powinniśmy realizować. To oznacza, że Polska jako kraj czuje się zagrożona i powinna dysponować lepszymi i lepiej wyposażonymi siłami, niż ma dziś. Obecny stan jest stanem niezadowalającym i wymaga znaczących nakładów na wojsko. Dopiero to pozwoli nam czuć się bezpiecznie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook