Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Tusk nie chciał iść na wojnę z Rosją

20.07.2014

„Będziemy próbowali jeszcze raz przeprowadzić śledztwo. Zwrócimy się do świata o pomoc i będziemy starali się wnieść sprawę do międzynarodowych trybunałów aby zaskarżyć Rosję o przetrzymywanie wraku TU154M” - mówi poseł PiS, były wiceszef BBN Witold Waszczykowski.

Polityk w rozmowie z portalem wPolityce.pl porównywał analogiczne kwestie w przypadku katastrofy smoleńskiej i rozbicia się malezyjskiego samolotu na Ukrainie:

„Formą wiążącą oba wydarzenia jest jednakowe zachowanie Rosjan, którzy 10 kwietnia 2010 roku, podobnie jak teraz - całkowicie odrzucają od siebie odpowiedzialną. Rosjanie próbują jednocześnie wprowadzić narrację i tłumaczenia, które mają odwrócić uwagę świata od Moskwy, a jak wszyscy doskonale pamiętamy podobnie było po katastrofie smoleńskiej” - mówi poseł PiS.

Polityk uważa, że gdyby polski premier zachował się inaczej cztery lata temu, Polska byłaby bliżej wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej:

„Różnica w zachowaniu i reakcji obu premierów jest ogromna. Holenderski premier oświadczył konkretnie, że nie spocznie i musi wyjaśnić przyczyny katastrofy, natomiast Donald Tusk wprost stwierdził, że „on na wojnę z Rosją nie pójdzie” - przekonuje Waszczykowski.

I dodaje:

Tuskowi było na rękę, że śledztwo natychmiast przejęli Rosjanie. Premier nie musiał wówczas w czasie trwania kampanii wyborczej odpowiadać na pytania społeczeństwa, nie musiał relacjonować poszczególnych etapów śledztwa. Media nie rozliczały premiera za prowadzenie dochodzenia, dlatego mógł spokojnie przejść przez wybory” - analizuje były wiceszef BBN.

Na koniec deklaruje, że PiS po przejęciu władzy zrobi wszystko aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej:

„Nie pójdziemy na wojnę z Rosją. Pójdziemy do sądów i po wsparcie międzynarodowe aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej” - mówi polityk.

Czytaj cały wywiad na portalu wPolityce.pl

lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook