Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: turnee lansującego się polityka

05.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: coraz niespokojniej jest w Republice Środkowoafrykańskiej. Walki chrześcijan z muzułmanami przynoszą coraz więcej ofiar. Zagrożeni są również polscy misjonarze. Tymczasem rząd podjął decyzję o wysłaniu do tego kraju kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Mamy interes, by tam jechać?

Witold Waszczykowski: Bezpośrednich interesów w tym kraju nie mamy, podobnie zresztą jak w Mali. Dwa lata temu, gdy dyskutowaliśmy o polskiej polityce zagranicznej, wypominałem Radosławowi Sikorskiemu, że na większość spraw międzynarodowych, które stają na agendzie Unii Europejskiej, Polska nie ma nawet zdania. Mówiłem wtedy o Sahelu, czyli właśnie tamtym obszarze. Mówiłem, że instrukcje MSZ dotyczące wielu spraw wskazują, że Polska w danym punkcie nie ma potrzeby się wypowiadać. Wtedy moje słowa spotkały się z szyderstwem Donalda Tuska, który pytał z mównicy sejmowej: po cóż Polska ma mieć zdanie w sprawie Sahelu, dlaczego opozycja wydziwia. Potem okazało się, że po paru miesiącach właśnie do Sahelu wysyłamy wojska – najpierw do Mali, a za chwilę około 50 wojskowych ma zostać wysłanych do RŚA.

Dlaczego podjęto takie decyzje? Co może za tym stać?

Wygląda na to, że jest to wynik nieformalnych umów z Francją. To jest obszar dawnych kolonii francuskich, to obszar zainteresowania Francji. To pośrednio jest również obszar zainteresowania Europy, ponieważ na te tereny po wojnie w Libii przeniknęły spore ilości broni i bojowników. Oni walczyli w Libii, obecnie rozlali się po innych krajach. Europa ma interes, by tych ludzi spacyfikować. W niektórych państwa okolicy są np. pokłady uranu. Jeśli one trafią w ręce rebeliantów mogą być bardzo niebezpiecznie. Oni mogliby te materiały wykorzystać w zamachach. Żyjemy w globalnej wiosce i interesy nasze się jakoś zazębiają, ale decydując się na wysłanie nawet symbolicznego wojska, powinniśmy nakłaniać państwa takie jak Francja, by zainteresowały się naszymi interesami, np. w Europie Środkowej.

Do czego moglibyśmy wykorzystać Francję obecnie?

Nie słyszałem ostatnio wystąpienia prezydenta Hollande'a dotyczącego kwestii białoruskich czy ukraińskich, czy w ogóle sprawy rozszerzenia Unii i NATO na Wschód. Nie wiem więc, czy właściwie rozgrywany tę sprawę. Łożymy pewną kontrybucję na rzecz interesów francuskich, ale nie mamy w zamian wsparcia na rzecz naszych interesów.

Premier Donald Tusk właśnie skończył swój objazd po Europie, w czasie którego przekonywał do aktywnej polityki wobec Ukrainy. Ten wyjazd udał się w pana ocenie?

Ja ten wyjazd oceniam podobnie jak turnee szefa rządu Tuskobusem przed laty. Była to podróż, w której Tusk nie ujawnił, że posiada jakikolwiek plan, jakiekolwiek propozycje ani dla Ukrainy ani dla Europy. Wypowiadał się w sposób ogólnie oczywisty. Mówił, że powinniśmy zabiegać, by Ukraina rozwiązywała problemy samodzielnie i pokojowo. To oczywiste, ale już nie wystarczy. Poziom kryzysu na Ukrainie jest tak głęboki, że sytuacja jest nieprzewidywana i może pójść w każdą ze stron. Scenariusze siłowego rozwiązania kryzysu, czy pójście Ukrainy w kierunku antypolskiego nacjonalizmu również są możliwe do wyobrażenia. Nie widzę żadnej propozycji Tuska, jak działać w takiej sytuacji. Nie ma propozycji, „planu Marshala”, nie ma propozycji nakreślenia jakiejś perspektywy członkostwa w UE i zbliżenia, nie ma mowy o pomocy finansowej. Wygląda na to, że wyjazd premiera to było turnee lansującego się polityka. On pokazał, że coś próbuje robić.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook