Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: turnee lansującego się polityka

05.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: coraz niespokojniej jest w Republice Środkowoafrykańskiej. Walki chrześcijan z muzułmanami przynoszą coraz więcej ofiar. Zagrożeni są również polscy misjonarze. Tymczasem rząd podjął decyzję o wysłaniu do tego kraju kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Mamy interes, by tam jechać?

Witold Waszczykowski: Bezpośrednich interesów w tym kraju nie mamy, podobnie zresztą jak w Mali. Dwa lata temu, gdy dyskutowaliśmy o polskiej polityce zagranicznej, wypominałem Radosławowi Sikorskiemu, że na większość spraw międzynarodowych, które stają na agendzie Unii Europejskiej, Polska nie ma nawet zdania. Mówiłem wtedy o Sahelu, czyli właśnie tamtym obszarze. Mówiłem, że instrukcje MSZ dotyczące wielu spraw wskazują, że Polska w danym punkcie nie ma potrzeby się wypowiadać. Wtedy moje słowa spotkały się z szyderstwem Donalda Tuska, który pytał z mównicy sejmowej: po cóż Polska ma mieć zdanie w sprawie Sahelu, dlaczego opozycja wydziwia. Potem okazało się, że po paru miesiącach właśnie do Sahelu wysyłamy wojska – najpierw do Mali, a za chwilę około 50 wojskowych ma zostać wysłanych do RŚA.

Dlaczego podjęto takie decyzje? Co może za tym stać?

Wygląda na to, że jest to wynik nieformalnych umów z Francją. To jest obszar dawnych kolonii francuskich, to obszar zainteresowania Francji. To pośrednio jest również obszar zainteresowania Europy, ponieważ na te tereny po wojnie w Libii przeniknęły spore ilości broni i bojowników. Oni walczyli w Libii, obecnie rozlali się po innych krajach. Europa ma interes, by tych ludzi spacyfikować. W niektórych państwa okolicy są np. pokłady uranu. Jeśli one trafią w ręce rebeliantów mogą być bardzo niebezpiecznie. Oni mogliby te materiały wykorzystać w zamachach. Żyjemy w globalnej wiosce i interesy nasze się jakoś zazębiają, ale decydując się na wysłanie nawet symbolicznego wojska, powinniśmy nakłaniać państwa takie jak Francja, by zainteresowały się naszymi interesami, np. w Europie Środkowej.

Do czego moglibyśmy wykorzystać Francję obecnie?

Nie słyszałem ostatnio wystąpienia prezydenta Hollande'a dotyczącego kwestii białoruskich czy ukraińskich, czy w ogóle sprawy rozszerzenia Unii i NATO na Wschód. Nie wiem więc, czy właściwie rozgrywany tę sprawę. Łożymy pewną kontrybucję na rzecz interesów francuskich, ale nie mamy w zamian wsparcia na rzecz naszych interesów.

Premier Donald Tusk właśnie skończył swój objazd po Europie, w czasie którego przekonywał do aktywnej polityki wobec Ukrainy. Ten wyjazd udał się w pana ocenie?

Ja ten wyjazd oceniam podobnie jak turnee szefa rządu Tuskobusem przed laty. Była to podróż, w której Tusk nie ujawnił, że posiada jakikolwiek plan, jakiekolwiek propozycje ani dla Ukrainy ani dla Europy. Wypowiadał się w sposób ogólnie oczywisty. Mówił, że powinniśmy zabiegać, by Ukraina rozwiązywała problemy samodzielnie i pokojowo. To oczywiste, ale już nie wystarczy. Poziom kryzysu na Ukrainie jest tak głęboki, że sytuacja jest nieprzewidywana i może pójść w każdą ze stron. Scenariusze siłowego rozwiązania kryzysu, czy pójście Ukrainy w kierunku antypolskiego nacjonalizmu również są możliwe do wyobrażenia. Nie widzę żadnej propozycji Tuska, jak działać w takiej sytuacji. Nie ma propozycji, „planu Marshala”, nie ma propozycji nakreślenia jakiejś perspektywy członkostwa w UE i zbliżenia, nie ma mowy o pomocy finansowej. Wygląda na to, że wyjazd premiera to było turnee lansującego się polityka. On pokazał, że coś próbuje robić.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook