Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To wizyta kurtuazyjna

06.11.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, byłym negocjatorem ws. budowy w Polsce tarczy antyrakietowej Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: po raz pierwszy do Polski przyjechał sekretarz stanu USA John Kerry. Czy jego wizyta była znacząca? Co było jej istotą?

Witold Waszczykowski: Ta wizyta przebiegła w taki sposób, jakiego oczekiwała większość analityków znających relacje polsko-amerykańskie. Nie wiem czemu niektórzy politycy, czy komentatorzy podbijali oczekiwania wobec tej wizyty. Pojawiały się nawet sugestie, że dojdzie do zawarcia konkretnych porozumień czy transakcji. Zupełnie nieuprawnione były spekulacje, że sekretarz Kerry ujawni jakieś tajne wiadomości o akcji amerykańskich służb w Europie. To rzeczywiście była pierwsza wizyta Kerry'ego w Polsce, więc siłą rzeczy ona musiała mieć charakter kurtuazyjny, czy rekonesansowy.

Czego dotyczył ten rekonesans?

Polskie władze zapowiadają, że w najbliższej dekadzie wydadzą znaczące środki - mówi się o 140 mld złotych - na zbrojenia. Zapowiadają również, że w najbliższych latach będą chciały budować elektrownie atomową. To również są znaczące kwoty, a budować elektrownie można jedynie w oparciu o technologie zachodnią, francuską lub amerykańską. Wiemy, że Polska jest również zainteresowana eksploatacją gazu łupkowego. Tu również można się spodziewać inwestycji amerykańskich i ich zainteresowania. Jest sprawa kolejnej perspektywy budżetowej w Unii, w ramach której Polska ma także otrzymać spore środki. One przecież gdzieś będą inwestowane. Tymi obszarami interesuje się USA i, jak rozumiem, Kerry chciał porozmawiać z polskimi władzami i otrzymać deklaracje, że te programy inwestycyjne będą przez Polskę kontynuowane. Chciał uzyskać deklaracje, że amerykańskie firmy będą miały szanse konkurować w ramach kolejnych przetargów.

Otrzymał jakieś deklaracje w pana ocenie?

Jeśli nawet, to zdaje się, że na poziomie ogromnie ogólnikowym. Sugeruje to fakt, że po spotkaniu nie odbyła się nawet wspólna konferencja prasowa Johna Kerry'ego i Donalda Tuska. Komunikat końcowy był bardzo lakoniczny.

Czego możemy oczekiwać ze strony amerykańskiej? Dla nich to czysty biznes, czy poważniejsze zainteresowanie, które zwiększa nasze bezpieczeństwo?

Niestety obecna ekipa amerykańska w mojej ocenie myśli jedynie biznesowo. To jest w dużej mierze również wina strony polskiej, która ograniczyła polską dyplomację, a także udział w misjach zagranicznych i relacje wojskowe. Stany wiedzą, że nie mogą liczyć na stronę polską w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych. Sądzę więc, że aktywność polsko-amerykańska, w szczególności ze strony amerykańskiej, będzie się ograniczała jedynie do spraw biznesowych. Co warto wspomnieć, obecnie projekt tarczy antyrakietowej stoi pod jeszcze większym znakiem zapytania. John Kerry powtórzył wprawdzie, że tarcza będzie gotowa w 2018 roku, ale zaznaczył tym razem, że "około 2018 roku". Dodał również, że to wymaga dalszych konsultacji. Nie wiadomo jednak z kim - nami, Rosją, NATO?

W przededniu wizyty Kerry'ego prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Komorowskiego, wziął w obronę Edwarda Snowdena, który zdradził tajemnice pracy amerykańskich służb. Ta wypowiedź to sprawa marginalna, czy jakoś psuje relacje polsko-amerykańskie?

Ta sprawa byłaby marginalna, gdyby nie fakt, że prof. Kuźniar zajmuje stanowisko doradcy prezydenta RP ds. międzynarodowych. W związku z tym ta wypowiedź była nagłaśniana i stała się przedmiotem debaty. Jednak pamiętajmy, że charakter prof. Kuźniara i jego światopogląd jest znany. On jest skrajnie antyamerykański. To więc jest wyskok w jego stylu. Na szczęście ta wypowiedź nie została podjęta przez żadnego polityka, czy publicystę. To, co zrobił Snowden, wyczerpuje wszelkie znamiona zdrady narodowej. On wykradł materiały amerykańskich służb i przekazał je krajom wrogim. Taką działalność należy określić jednoznacznie - to zdrada interesów narodowych USA.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook