Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To przejaw barbarzyństwa

21.06.2012

Sprawa rzeczy śp. Tomasza Merty nie pomaga tym, którzy chcą nam wmówić, że katastrofa smoleńska była tylko dziełem przypadku. Jest przeciwnie, to powód, by stawiać coraz więcej pytań – mówi portalowi Stefczyk.info Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceszef MSZ.

Stefczyk.info: W środę policja na zlecenie prokuratury weszła na teren MSZ w poszukiwaniu rzeczy osobistych śp. Tomasza Merty. O czym świadczy fakt, że na teren rządowy weszła policja prowadząc czynności w śledztwie dot. kradzieży?

Witold Waszczykowski: Ta sprawa od dawna jest zagadką. Wiedzieliśmy, że dowód osobisty śp. Tomasza Merty musiał ulec zniszczeniu na drodze między Rosją w Polską. Ostatnio okazało się, że do zniszczenia większej liczby rzeczy miało dojść w Polsce, na terenie resortu spraw zagranicznych. Ja nie mogę sobie tego wytłumaczyć. To dla mnie przejaw barbarzyństwa, skrajnej bezmyślności albo próba ukrycia czegoś. Innego wyjścia tutaj nie ma.

To również przykład zupełnie skandalicznego obchodzenia się z pocztą dyplomatyczną

Oczywiście. Poczta dyplomatyczna korzysta z kurierów. Przesyłki są odbierane przez wysłannika polskiego państwa i przywożone do Polski. Wszystko musi być udokumentowane. Taką pocztą przesyła się dokumenty, paszporty, pieniądze, czy prezenty jakie wymieniane są między dyplomatami. Kurier odbierający przesyłkę otrzymuje dokumenty zawierający opis tego, co znajduje się w środku. Każdy przedmiot przesyłany pocztą dyplomatyczną ma swojego adresata i musi zostać dostarczony. Przesyłki muszą mieć odpowiednią dokumentację. Rzeczy ofiar katastrofy smoleńskiej po dotarciu do MSZ powinny być przesyłane albo do prokuratury, jako dowody, albo wydane rodzinom.

W tym wypadku było inaczej

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś mógł podjąć decyzję o zniszczeniu tych rzeczy. Ta decyzja wydaje mi się zupełnie absurdalna.

Jak Pan mówi przesyłki dyplomatyczne powinny być udokumentowane. Tymczasem, mec. Kownacki wskazuje, że formalny ślad po obrączce ginie w Moskwie. Nie wiadomo, co się stało z rzeczami śp. Tomasza Merty po otrzymaniu ich od Rosjan. Wiedzę o tym, dokąd te rzeczy trafiły, pozyskano w czasie przesłuchania. Czy w tej sprawie mogło dochodzić do fałszowania dokumentacji?

Tego wykluczyć nie można. Być może ktoś podjął decyzje o tych rzeczach, a potem chciał to ukryć. Wszystko powinno być udokumentowane, szczególnie w przypadku takiej katastrofy. Obecnie okazuje się, że tak samo, jak okłamano Polaków ws. przeszukania miejsca katastrofy smoleńskiej, tak samo okłamano nas w wielu innych sprawach. Wiemy już, że były zaniedbania nie tylko w organizacji wizyty Prezydenta w Katyniu, ale również w śledztwie. Wiemy również, że procedury przekazywania rzeczy osobistych ofiar katastrofy smoleńskiej, były niesprawne. Być może to jest przejaw bezmyślności. Jednak niewykluczone, że chodzi o to, by coś ukryć. Próby niszczenia dowodów przyczyniają się do wzrostu podejrzliwości w tej sprawie. Sprawa rzeczy śp. Tomasza Merty nie pomaga tym, którzy chcą nam wmówić, że katastrofa smoleńska była tylko dziełem przypadku. Jest przeciwnie, to powód, by stawiać coraz więcej pytań.

Na ile to obciąża ministra Sikorskiego?

Pamiętamy pierwsze reakcje ministra po katastrofie smoleńskiej. On w kilkanaście minut po niej formułował tezy dotyczące przyczyn tragedii. Mówił o winie pilotów, złej pogodzie. Jego opinie odbiegały daleko od tego, co naprawdę działo się w Smoleńsku. Jednak ciągle wypowiadał się na ten temat, bez żadnych przesłanek ku temu. To był sygnał dla wielu urzędników, żeby tej sprawy poważnie nie traktować. Przez to mogło dojść do tak skandalicznego zachowania pracowników resortu. Odpowiedzialność ministra jest czymś bezdyskusyjnym.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook