Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To kompromitacja państwa

07.10.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem BBN oraz MSZ, posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia wałkowany w mediach od dawna konflikt wokół gen. Janusza Noska oraz gen. Waldemara Skrzypczaka (na zdj.). O co w tej sprawie może chodzić?

Witold Waszczykowski: Sprawa jest tajemnicza, chodzi o służby specjalne, chodzi m.in. o niejawne działania gen. Skrzypczaka. Media skupiają się więc na spekulacjach. W mojej ocenie może tu chodzić o dwie kwestie. Pierwsza możliwość mówi, że mamy do czynienia z rywalizacją dwóch obozów rządzących - skupionego wokół premiera, a także prezydenta - o panowanie nad budżetem wojskowym, przeznaczonym na modernizację. Władza chce w ciągu najbliższych 10 lat wydać na modernizację ok. 130 mld złotych. W ramach tych działań będziemy mieli ważne i duże przetargi. I wokół nich będą się kręcić różni ludzie i interesy. To jest bowiem przecież sposób na zarobienie. I nie mówię tylko o łapówkach, ale również o różnych korzyściach np. z wyjazdów, spotkań, wizyt w zakładach produkujących broń itd. To jest gratka, wiele osób może spędzić przy tym lata życia. I być może mamy właśnie walkę o to, kto będzie nad tym panował.

Również zagrożenie korupcyjne wydaje się jednak spore. W ramach prac podejmowane będą decyzje o ogromnych skutkach finansowych

Oczywiście zagrożenie korupcyjne również tu występuje. I to pamiętajmy, że często korzyści są odłożone w czasie. Bowiem zapłata za korzystną decyzję nie musi być natychmiastowa. Przecież ludzie, którzy podejmą takie czy inne decyzje, mogą potem odejść z ministerstwa np. do prywatnych firm, które będą realizowały kontrakty. To będzie odłożona w czasie zapłata za decyzje urzędników. Mamy więc potężne narzędzie, które może pozwolić urzędnikom utrzymać wysoki standard życia przez lata.

Co Pan sądzi o współpracy SKW z FSB? Czy w Pana ocenie to poważna sprawa?

To jest druga hipoteza, jaka w tej sprawie jest znacząca. Wokół tej sprawy jest jednak sporo zamieszania. Przecież w maju prezydent Władimir Putin publicznie nakazał FSB podjęcie współpracy z SKW. Z drugiej strony z kraju docierają do nas sygnały, że wojskowy kontrwywiad podjął współpracę ze stroną rosyjską tuż po tragedii smoleńskiej. To wtedy miałaby zostać podpisana umowa SKW-FSB. I powstaje pytanie czy szef SKW sam podjął takie decyzje czy też działał na polecenie premiera, czy szefa MON. Pytanie czy na mocy tej umowy strona rosyjska nie uzyskała uprawnień w Polsce. Podpisanie rutynowej umowy o współpracy, która mówi o spotkaniach, sposobie organizowania spotkań itd. nie jest skandalem. Jednak istnieje pytanie, czy w tym porozumieniu nie doszło do przekazania uprawień rosyjskiej służbie przez polski SKW. Być może po tragedii smoleńskiej dopuszczono stronę rosyjską do Polski, albo scedowano na FSB zadania polskich służb.

Kto powinien wyjaśnić tę sprawę?

Tę sprawę powinien wyjaśnić premier, ona ma ogromną wagę. Obywatele nie mają dziś pewności, jaki charakter ma praca polskiego SKW, jakie są relacje ze służbami rosyjskimi. A przecież te służby nie są przyjazne wobec Polski. Te sprawy należy wyjaśnić - być może nie publicznie, ale są do tego odpowiednie instytucje.

Zgodnie z informacjami "DGP" dopiero obecnie do sprawy Skrzypczaka włącza się CBA. Czy sprawa Noska i Skrzypczaka to kompromitacja instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe? Wydaje się, że najwyższe władze były zaskoczone całą sprawą.

Rzeczywiście mamy do czynienia z kompromitacją. Taka sprawa nie powinna ujrzeć światła dziennego, dopóki nie została gruntownie wyjaśniona. Jeśli były jakieś zastrzeżenia wobec gen. Skrzypczaka, to sprawa powinna zostać utrącona znacznie wcześniej. Gen. Skrzypczak powinien zostać odsunięty. Zabranie mu certyfikatu w taki sposób, jak widzieliśmy, jest upokarzające, zarówno dla urzędnika, jak i szefa MON, który jest bezpośrednim przełożonym Skrzypczaka. Do tej pory sprawa certyfikatów bezpieczeństwa była wykorzystywana przez premiera jako oręż w walce politycznej. Jak widać jednak służbom tak to weszło w krew, że nawet wobec swoich ludzi stosują takie narzędzia. Widać, że Nosek przekroczył swoje uprawnienia, publicznie kwestionując wiarygodność wiceszefa MON i szefa MON. Taki krok powinien być uzgodniony z premierem oraz ministrem obrony. Obecnie sytuacja jest niepokojąca, ponieważ gen. Skrzypczak nie jest wiarygodny dla nikogo. To jest kompromitacja, potencjalni inwestorzy i kontrahenci nie wiedzą z kim rozmawiać. Oni nie wiedzą, kto jest stroną ws. rozmów o kontraktach na polskie wojsko. Człowiek, który się dotąd zajmował tymi sprawami, został ośmieszony. Premier musi się zaangażować w tę sprawę i ją wyczyścić. To kompromitacja państwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Waldemar Skrzypczak/Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook