Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To działania propagandowe

17.10.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ, byłym szefem BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Komentując sprawę ostatniego zatrzymania szpiegów w Polsce mówił Pan w Telewizji Republika, że nie wierzy, iż chodzi o poważnych i groźnych agentów. Dlaczego Pan tak sądzi?

Witold Waszczykowski: Uważam, że gdyby był to poważny szpieg, to nie ogłaszałoby się tego wydarzenia w mediach, na twitterze. Tego typu informacji nie rozpowszechniano by w całym kraju. Poważny szpieg ma za sobą siatkę ludzi. Służby powinny go obserwować, ustalić całą siatkę i aresztować wszystkich. Tu mamy do czynienia z działaniem propagandowym, by szybko podać informację o ujęciu kogoś, kto ponoć działał na szkodę Polski. Jednocześnie trąbi się we wszystkich mediach o tym, puszczając „przekaz dnia”, sugerujący, że mamy do czynienia z sukcesem.

To nieuprawnione?

Poczekajmy chociaż na ustalenia dotyczące charakteru pracy zatrzymanego oficera. Pojawiają się wiadomości, że on się zajmował w MON sprawami kulturalno-socjalnymi. Do dziś nie potwierdzono, że on ma jakiś związek z przetargami. To wszystko powoduje, że powątpiewam w rangę szkód, jakie on mógł wyrządzić.

O co zatem w tej sprawie może chodzić?

Mam wrażenie, że po latach kompromitacji służb, które ciągle zajmowały się próbą reform, podporządkowania jednym czy drugim służby starają się jakoś wykazać. Te służby nie były w stanie zapobiec działalności Amber Gold, nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwa politykom i osobom znanym publicznie. Służby przez wiele miesięcy tolerowały podsłuchiwanie ważnych dla polskiego życia publicznego osób. I nagle pokazuje się opinii publicznej jakiegoś złapanego zająca, by wykazać się, pokazać, że służby panują nad sytuacją, że ktokolwiek podniesie rękę na Rzeczpospolitą, to mu ją utniemy itd.

Media i rządząca partia przez lata przekonywały Polaków, że Rosja nie jest dla nas zagrożeniem. Pamiętamy prezydenta Komorowskiego, który mówił, że nikt na nas nie czyha, pamiętamy wezwania ministra Sikorskiego, by rozważyć przyjęcie Rosji do NATO...

Rzeczywiście tworzono wrażenie, że dla Polski nie ma już żadnych zagrożeń. W latach 2008-2009 dokonał się proces modyfikacji polskiej polityki i zbliżenie do Rosji. Przez lata utrzymano nas w przeświadczeniu o jakimś pojednaniu. Po tragedii smoleńskiej tłumaczono, że widać empatię rosyjską, tworzono wrażenie współpracy z Rosją. Różne instytucje zawierały porozumienia o współpracy ze stroną rosyjską. Takie dokumenty zawarły BBN, SKW, a PKW była szkolna w Moskwie. Dyskutowano nawet o pomnikach dla żołnierzy Armii Czerwonej. Batalia odbywa się w sprawie pomnika „Czterech Śpiących”.

O czym to świadczy?

Tworzono atmosferę przyjaźni z Rosją, co mogło sprawić, że ktoś w MON mógł poczuć sympatię do Rosji i uznać, że to przyjaciele, z którymi można współpracować. Być może znalezione obecnie osoby źle odczytały indoktrynację prorosyjską i uznały, że ich działalność jest propaństwowa, a nie antypaństwowa. Widać próbę szybkiego sukcesu, pokazania się wobec nowej pani premier, w nowej sytuacji. Nagle rzesza ludzi, pokroju Dukaczewskiego, Czempińskiego, Niemczyka, którzy przez lata nas uspokajali, opowiadają, że jesteśmy w szpicy zagrożenia i jesteśmy w centrum walki wywiadów. Ktoś przestawił jakąś wajchę i każe nam wierzyć, że rząd jest doskonały i wyłapuje szpiegów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook