Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To działania propagandowe

17.10.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ, byłym szefem BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Komentując sprawę ostatniego zatrzymania szpiegów w Polsce mówił Pan w Telewizji Republika, że nie wierzy, iż chodzi o poważnych i groźnych agentów. Dlaczego Pan tak sądzi?

Witold Waszczykowski: Uważam, że gdyby był to poważny szpieg, to nie ogłaszałoby się tego wydarzenia w mediach, na twitterze. Tego typu informacji nie rozpowszechniano by w całym kraju. Poważny szpieg ma za sobą siatkę ludzi. Służby powinny go obserwować, ustalić całą siatkę i aresztować wszystkich. Tu mamy do czynienia z działaniem propagandowym, by szybko podać informację o ujęciu kogoś, kto ponoć działał na szkodę Polski. Jednocześnie trąbi się we wszystkich mediach o tym, puszczając „przekaz dnia”, sugerujący, że mamy do czynienia z sukcesem.

To nieuprawnione?

Poczekajmy chociaż na ustalenia dotyczące charakteru pracy zatrzymanego oficera. Pojawiają się wiadomości, że on się zajmował w MON sprawami kulturalno-socjalnymi. Do dziś nie potwierdzono, że on ma jakiś związek z przetargami. To wszystko powoduje, że powątpiewam w rangę szkód, jakie on mógł wyrządzić.

O co zatem w tej sprawie może chodzić?

Mam wrażenie, że po latach kompromitacji służb, które ciągle zajmowały się próbą reform, podporządkowania jednym czy drugim służby starają się jakoś wykazać. Te służby nie były w stanie zapobiec działalności Amber Gold, nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwa politykom i osobom znanym publicznie. Służby przez wiele miesięcy tolerowały podsłuchiwanie ważnych dla polskiego życia publicznego osób. I nagle pokazuje się opinii publicznej jakiegoś złapanego zająca, by wykazać się, pokazać, że służby panują nad sytuacją, że ktokolwiek podniesie rękę na Rzeczpospolitą, to mu ją utniemy itd.

Media i rządząca partia przez lata przekonywały Polaków, że Rosja nie jest dla nas zagrożeniem. Pamiętamy prezydenta Komorowskiego, który mówił, że nikt na nas nie czyha, pamiętamy wezwania ministra Sikorskiego, by rozważyć przyjęcie Rosji do NATO...

Rzeczywiście tworzono wrażenie, że dla Polski nie ma już żadnych zagrożeń. W latach 2008-2009 dokonał się proces modyfikacji polskiej polityki i zbliżenie do Rosji. Przez lata utrzymano nas w przeświadczeniu o jakimś pojednaniu. Po tragedii smoleńskiej tłumaczono, że widać empatię rosyjską, tworzono wrażenie współpracy z Rosją. Różne instytucje zawierały porozumienia o współpracy ze stroną rosyjską. Takie dokumenty zawarły BBN, SKW, a PKW była szkolna w Moskwie. Dyskutowano nawet o pomnikach dla żołnierzy Armii Czerwonej. Batalia odbywa się w sprawie pomnika „Czterech Śpiących”.

O czym to świadczy?

Tworzono atmosferę przyjaźni z Rosją, co mogło sprawić, że ktoś w MON mógł poczuć sympatię do Rosji i uznać, że to przyjaciele, z którymi można współpracować. Być może znalezione obecnie osoby źle odczytały indoktrynację prorosyjską i uznały, że ich działalność jest propaństwowa, a nie antypaństwowa. Widać próbę szybkiego sukcesu, pokazania się wobec nowej pani premier, w nowej sytuacji. Nagle rzesza ludzi, pokroju Dukaczewskiego, Czempińskiego, Niemczyka, którzy przez lata nas uspokajali, opowiadają, że jesteśmy w szpicy zagrożenia i jesteśmy w centrum walki wywiadów. Ktoś przestawił jakąś wajchę i każe nam wierzyć, że rząd jest doskonały i wyłapuje szpiegów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook