Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: "ten rząd już dawno odszedł od polityki jagiellońskiej"

05.12.2013

Szef niemieckiej dyplomacji spotkał się z opozycją ukraińską na kijowskim Euromajdanie. Do głowy mu nie przyszło, że nie może tego zrobić, bo "reprezentuje państwo niemieckie". Kilka dni temu "reprezentowanie państwa polskiego" stało na przeszkodzie Sikorskiemu w podróży na Euromajdan. O tym, czy zachowanie Sikorskiego jest skutkiem zapowiedzianej kilka lat temu z prowadzenia polityki jagiellońskiej na rzecz "pojednania" z Rosją rozmawiamy z Witoldem Waszczykowskim, dyplomatą, byłym wiceministrem MSZ i wiceszefem BBN.

STEFCZYK.INFO: Guido Westerwelle pojechał na Ukrainę i na Euromajdanie spotkał się liderami opozycji. Jak w świetle tego wydarzenia wyglądają tłumaczenia Sikorskiego, że „jemu nie wypada” być na Euromajdanie?

Witold Waszczykowski: No cóż, Westerwelle zaprzeczył tej tezie. Zakładam oczywiście, że Westerwelle pojechał tam po uzgodnieniu tego z władzami Ukrainy, z którymi też miał jakieś spotkania. Natomiast media wybiły jego wizytę na Majdanie.

W tej jego wizycie jest jeszcze coś symbolicznego i świadczy o zmianie, jaka nastąpiła na Ukrainie już jakiś czas temu. Przestała ona postrzegać Polskę jako pośrednika w rozmowach z Europą. Proszę zauważyć, że w ubiegłym tygodniu, gdy rząd ukraiński podjął decyzję o niepodpisaniu umowy o stowarzyszeniu z UE, to pani Jewhenija Tymoszenko (córka osadzonej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko – przyp. red.) z apelem o pomoc zwróciła się do Angeli Merkel. Podobnie w poniedziałek Janukowycz złapał za słuchawkę i nie zadzwonił do Bronisława Komorowskiego, z którym ma wspólny komitet prezydencki, lecz zatelefonował do Manuela Barosso.  

Tak więc skoro Sikorski uznał, że nie ma co robić na Euromajdanie, to de facto uznał, że przestał on być, podobnie jak jakikolwiek polityk polski, pośrednikiem dla Ukraińców w rozmowie z Polską. Dzisiejszy wyjazd Sikorskiego na Ukrainę jest wyjazdem na wielonarodową konferencję OBWE, na której – jeśli spotka się z jakimś ukraińskim politykiem, to tylko kurtuazyjnie i na krótkiej rozmowie.

 

Dziś było spotkanie wiceprezesa PiS z prezydentem. Czy powstał jakiś plan działania Polski na rzecz Ukrainy? Może pan zdradzić jakieś szczegóły?

Z tego co wiem, to podczas spotkania doszło do jakiejś różnicy zdań. Prezydent Komorowski bronił dotychczasowej polityki. Pewnie utrzymywał, że zrobiono wszystko co możliwe.

Natomiast z naszej strony jest duży zarzut, że ten rząd od sześciu lat lekceważy Ukrainę wychodząc z założenia, że takie kraje jak Ukraina czy Gruzja „nie odrobiły pracy domowej”, co by je przybliżyło do Unii Europejskiej. Już sześć lat temu ten rząd postawił na bezpośrednią współpracę z Rosją. Uznał, że dalsze patronowanie europejskiej drodze Ukrainie czy Gruzji koliduje z prorosyjską polityką. Od 2008 r. można było zauważyć to odejście od „polityki jagiellońskiej”.

Ma pan na myśli ten słynny artykuł Sikorskiego, chyba w „Gazecie Wyborczej”, w której próbował wyłożyć założenia nowej strategii odejścia od dotychczasowej polityki wschodniej Polski?

Tak, wówczas było wiele wystąpień Sikorskiego w tej sprawie. Na różnych konferencjach. Poza tym ja wówczas pracowałem z Sikorskim, bo w 2007, 2008 r. pracowałem jeszcze w MSZ i już wówczas słyszałem jego tezy, że żadnym rezunom, bisurmanom nie należy ufać, bo to koliduje w naszych relacjach z Rosją i temu „pojednaniu”, które uległo wzmocnieniu, gdy do władzy doszedł Bronisław Komorowski. Ten latem 2010 r. w wywiadzie dla „GW” przypomniał i poparł te tezy Sikorskiego. On wypunktował wówczas głównie Gruzję, bo powiedział, że nie będzie jej tak kochał jak poprzednik, czy coś takiego, ale siłą rzeczy odnosiło się to także do Ukrainy.

Cała koncepcja przyjęcia Partnerstwa Wschodniego, czyli czegoś w rodzaju ślepego zaułku dla państw chcących aspirować do związków z Zachodem, takiego wiecznego przedpokoju. Partnerstwo nie zostało przecież wymyślone przez Sikorskiego, on to tylko firmował. Ta koncepcja jest niemiecka, tzw. polityka Sąsiedztwa Plus, która była wcześniej oferowana rządowi PiS, ale on nie skorzystał z tego. Natomiast Sikorski to przyjął, bo to była taka atrapa rozmów tych państwa z UE, ale nie dających nadziei, że kiedykolwiek do niej wstąpią. No i uspokajało Rosję. Ona była na początku zaniepokojona, ale gdy zobaczyła, że to jazda na jałowym biegu, dała sobie spokój z protestami.


Czy wierzy pan, że będzie jakieś wsparcie materialne dla Ukrainy w sytuacji tych protestów? Czy już raczej Unia da sobie spokój?

Każda taka inicjatywa w Europie musi mieć patrona, adwokata. Więc jeśli Polska chciałaby się podjąć takiej roli, to musiałaby stworzyć jakiś front, zebrać jakąś grupę przyjaciół Ukrainy. Oczywiście to nie jest niemożliwe. Ale po pierwsze trzeba mieć wolę polityczną. Należałoby potem zatrudnić ekspertów ekspertów unijnych, którzy poszukają gdzieś jakichś możliwości wsparcia Ukrainy, bądź to w formie jakichś kredytów, pożyczek, czy innych form – oczywiście bez otwierania procesu stowarzyszenia – jakimiś programami naukowymi, stypendialnymi, z rozszerzeniem ruchu bezwizowego.

Proszę zauważyć, że Sikorski zamiast skoncentrować się na rozszerzeniu ruchu bezwizowego z Ukrainą, to skoncentrował się na małym ruchu granicznym z Rosją, z Kaliningradem. 

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook