Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Ten bojkot może uderzyć w nas

30.04.2012

O bojkocie politycznym Euro 2012, reakcji Zachodu na areszt dla Julii Tymoszenko oraz o tym, co dzieje się z Ukrainą portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Witoldem Waszczykowskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: W Niemczech rośnie presja, by zbojkotować Ukrainę w czasie Euro 2012. Coraz więcej polityków przyłącza się do pomysłu, by w ten sposób dać wyraz swojej dezaprobacie dotyczącej aresztowania Julii Tymoszenko (zdj.). Jak Pan to ocenia?

Witold Waszczykowski: W mojej ocenie pomysł ten jest zbyt daleko idący. Co więcej, on może być szkodliwy również dla Polski. Przecież my jesteśmy współorganizatorem Mistrzostw Europy 2012. Bojkot jedynie części ukraińskiej byłby trudny do zorganizowania, więc musiałby rykoszetem uderzyć również w nas. To więc wydaje mi się przesadą.

Przez wiele miesięcy politycy europejscy nie zauważali aresztowania Tymoszenko. Obecnie wielu polityków niemieckich się obudziło. Czy to nie przejaw hipokryzji?

To może wynikać z kilku przyczyn. Ostatnio zmienił się prezydent. Został nim Joachim Gauck, który ma inną wrażliwość na krzywdę człowieka. On przecież doskonale zdaje sobie sprawę, co oznacza odchodzenie od demokracji. On pochodzi z NRD. Ostatnia inicjatywa może więc być jego pomysłem. Po drugie jednak, być może do polityków w Niemczech dochodzi, że Wschód się nie demokratyzuje. Że wcześniejsze nadzieje nie miały uzasadnienia. Dziś widać, że Rosja drastycznie odbiega od standardów demokratycznych. Być może więc, mamy również do czynienia z próbą odreagowania tego, że z Rosją się nie udało. Niemcy mogą rozpaczliwie rzucać się na pomoc Ukrainie, by ją wyciągnąć z niedemokratycznej drogi. Tu mogą grać również jakieś czynniki wewnątrzkrajowe.

Jaką drogę ws. Tymoszenko doradziłby Pan politykom?

Ja optowałbym za odwrotnym postępowaniem. Należy wykorzystać obecność na ukraińskiej części Euro 2012, by zwrócić uwagę na sytuację Tymoszenko. Politycy w czasie spotkań z władzami w Kijowie czy mediami na Ukrainie mogliby mówić, że postępowanie wobec byłej premier odbiega od standardów europejskich. Zalecałbym większą aktywność polityków w czasie tych mistrzostw, żeby uświadomić stronie ukraińskiej, że źle postępuje z opozycją.

Co dzieje się z Ukrainą?

Ona odchodzi od wielu standardów demokratycznych, ale w mojej ocenie jest ciągle do uratowania. To nie jest beznadziejny przypadek rosyjski. Należy więc wzmacniać kontakty z Ukrainą, by uświadomić jej władzom, że są na złej drodze.

W Pana ocenie Zachód ma możliwość wpływania na Kijów?

Największe szanse na skuteczny nacisk Polska miała w czasie sprawowania prezydencji w UE. Jednak ten szansy nie wykorzystaliśmy. Zamiast proponować jakieś dziwne projekty, jak wspólną obronę Unii, należało się skupić na kierunku ukraińskim. Należało wywierać presję, by Ukraina powstrzymała się od odchodzenia od standardów demokratycznych. Tego nie czyniliśmy, nic tu nie ugraliśmy. Obecnie trudno Polsce na powrót do gry o Ukrainę. Nie ułatwia tego również charakter Radosława Sikorskiego, który nie radzi sobie w Europie Środkowej.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/UKRPRAVDA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook