Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Sikorski robi kabaret

02.04.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: „Daily Telegraph” informuje, że Polska poprosiła NATO o rozlokowanie amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. Miałoby ich przylecieć 10 tysięcy. Czy pana zdaniem to dobra inicjatywa?

Witold Waszczykowski: Zacznijmy od tego, że Polska o nic Paktu nie prosiła. Wiadomości na ten temat zdementował minister obrony Tomasz Siemoniak. Przyznał, że wypowiedź ministra Sikorskiego miała charakter publicystyczny. To była wypowiedź na konferencji prasowej, a nie formalne wystąpienie Polski do NATO. To wygląda nawet niepoważnie, bowiem słowa Sikorskiego padły 1 kwietnia. To mogła być wypowiedź primaparillisowa. W mojej ocenie tych słów nie ma co poważnie komentować. Minister Sikorski pomylił bowiem kilka kwestii. Przed laty istniał pomysł w ramach traktatu CFE, dot. konwencjonalnych sił zbrojnych, który zakładał, że nasz obszar można będzie w przypadku zagrożenia wzmocnić poprzez ulokowanie dwóch dywizji amerykańskich. Potem jednak to zostało zmienione.

Kiedy to nastąpiło?

Gdy opublikowano w 1995 roku studium o rozszerzeniu NATO, które zakładało nasze wejście do Paktu, pojawiło się trzy razy „nie”. Powstała zasada, że na terenie państw członkowskich nie ma potrzeby stacjonowania dodatkowych sił zbrojnych, nie ma potrzeby budowania istotnych instalacji obronnych i nie ma potrzeby stacjonowania broni nuklearnej. To obowiązuje do dziś.

To ma charakter wiążący?

To nie jest zobowiązanie prawne, ale polityczne. Powinniśmy się domagać zniesienia tego rozwiązania. Szczegóły zaangażowania sił NATO w Polsce powinny być uzgodnione z naszym wojskiem, w ramach naszej doktryny obronnej, oraz w ramach dyskusji w ramach NATO. To jednak nie może odbywać się na konferencjach prasowych, jak robi to minister Sikorski. To jest kabaretowy sposób prac. Jesteśmy świadkami poważnego kryzysu militarnego w naszym regionie. Sąsiadujemy z ofiarą agresji oraz agresorem. Polska zasługuje na wzmocnienie militarnej obecności NATOwskiej.

Był czas na zmianę tej negatywnej dla Polski doktryny. Dlaczego ona do dziś obowiązuje?

Była dobra szansa na zmianę kilka lat temu, gdy negocjowaliśmy porozumienie o bazie antyrakietowej. Wystarczyło to porozumienie podpisać, ratyfikować i pozwolić administracji Busha realizować jego zapisy. Dziś już mielibyśmy sporą instalację amerykańską w Polsce, której Amerykanie broniliby i przyczyniali się do tego, by status bezpieczeństwa naszego regionu radykalnie się zmienił. Mielibyśmy wtedy dodatkowe gwarancje amerykańskie, uzupełniające gwarancje NATOwskie, które nie wiadomo czy są realne.

Jak obecną sytuację wykorzystać na rzecz poprawy polskiego bezpieczeństwa?

To możliwe, ale wymaga wytężonej pracy dyplomatycznej. Trzeba rozmawiać w kuluarach z naszymi partnerami, a nie występować na konferencji w prima aprilis.

NATO zawiesiło rozmowy z Rosją, Zachód ostrzej patrzy na poczynania Moskwy. Czy w relacjach Moskwa-Zachód nastąpiła stała zmiana czy szybko okaże się, że pozostało po staremu?

Zawieszenie współpracy NATO i Rosji to raczej symbol. Współpracy takiej nie ma od lat, jest współpraca jedynie poszczególnych krajów. Francja czy Niemcy wymieniały technologie wojskowe z Rosją. Mam jednak nadzieję, że ta współpraca została zawieszona, że Francja nie będzie już budować okrętów desantowych dla Rosji, a Niemcy nie będą budować centrum szkoleniowego pod Moskwą. Martwi mnie jednak w tej sprawie, że nawet takie, słabe działania są podejmowane prawie miesiąc po rozpoczęciu konfliktu. Tego typu deklaracje powinny być z automatu wprowadzane w życie z chwilą agresji. Nie ma potrzeby przez tyle czasu dyskutować, gdy agresja jest oczywista, gdy dochodzi do złamania prawa międzynarodowego i porozumień bilateralnych. Nikt tego przecież nie kwestionuje. Martwi, że taką symboliczną decyzję podejmuje się w Pakcie miesiąc.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook