Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Sikorski robi czystkę kadrową

20.04.2013

Szef MSZ Radosław Sikorski, tłumacząc się koniecznością oszczędności, likwiduje tzw. rezerwę kadrową resortu. O sprawie rozmawiamy z Witoldem Waszczykowskim, posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Czy w tym posunięciu rzeczywiście chodzi o względy ekonomiczne?

Witold Waszczykowski: W pewnych sytuacjach może to być wariant oszczędnościowy, bo być może ten i ów dyplomata, którego w żadnym departamencie nikt nie chce, rzeczywiście jest zbędny. Natomiast taka rezerwa kadrowa zawsze istniała ponieważ MSZ pracuje w formule rotacyjnej. Dyplomaci część swojego życia spędzają na placówkach, a część w centrali ministerstwa. Często zdarza się tak, że pomiędzy kolejnymi zadaniami muszą „przesiedzieć” jakąś chwilę - czasem jest to kilka tygodni, czasem kilka miesięcy - w tzw. rezerwie kadrowej. Całkowita jej likwidacja ma charakter czystki kadrowej.

Dlaczego?

Do tej rezerwy wrzucano często ludzi ze względów pozamerytorycznych. W 2002 r. miałem taki „zaszczyt”, kiedy zostałem zwolniony z placówki w Iranie. Przez prawie rok siedziałem wtedy w domu, pozostając w „dyspozycji kadr” bez potrzeby świadczenia pracy, bo rzekomo żaden departament nie zgłaszał chęci zatrudnienia mnie. W końcu sam  ówczesny minister Adam Rotfeld, do którego wysłałem prośbę o zmianę tej sytuacji, zainteresował się sprawą i wydał dyspozycję zmieniającą mój status.

MSZ sugeruje, że dyplomatom bez przydziału wygodnie było pozostawać w tzw. rezerwie, bo dostawali pieniądze za nic...

Prawda jest taka, że nagminnie używano rezerwy do trzymania pewnych osób poza zatrudnieniem. Otrzymywało się w niej jakieś grosze, bez wszelkich dodatków funkcyjnych.

Czy była to forma mobbingu, kary i dołowania niewygodnych ludzi?

Absolutnie tak. Często w ten sposób próbowano wymusić na urzędnikach, których nie chciano w resorcie, żeby sami odeszli.

Teraz, jak twierdzą nieoficjalnie dyplomaci, niektóre osoby z rezerwy upycha się na siłę w MSZ. Jak pan to ocenia?

To tym bardziej świadczy, że decyzja o likwidacji rezerwy jest pozamerytoryczna. Próbuje się jakoś wyłuskać, przesiać ludzi, którzy są w miarę neutralni i mogą obecnemu kierownictwu MSZ jakoś posłużyć. Często tworzy się dla nich wręcz fikcyjne stanowiska. Innym, choć dysponują wysokimi kwalifikacjami, daje się ochłapy - funkcje grubo poniżej ich kwalifikacji. Jest też i tak, że jednym ruchem, takim wręcz wojskowym rozkazem, pozbywa się ludzi, których się nie chce. To szykana, która współgra z całą polityką Sikorskiego. Pod hasłem cięcia kosztów, zamyka się konsulaty, wyprzedaje własności MSZ za granicą. To wszystko trudno będzie w przyszłości odzyskać.

JKUB

[fot. radeksikorski.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook