Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Sikorski robi czystkę kadrową

20.04.2013

Szef MSZ Radosław Sikorski, tłumacząc się koniecznością oszczędności, likwiduje tzw. rezerwę kadrową resortu. O sprawie rozmawiamy z Witoldem Waszczykowskim, posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Czy w tym posunięciu rzeczywiście chodzi o względy ekonomiczne?

Witold Waszczykowski: W pewnych sytuacjach może to być wariant oszczędnościowy, bo być może ten i ów dyplomata, którego w żadnym departamencie nikt nie chce, rzeczywiście jest zbędny. Natomiast taka rezerwa kadrowa zawsze istniała ponieważ MSZ pracuje w formule rotacyjnej. Dyplomaci część swojego życia spędzają na placówkach, a część w centrali ministerstwa. Często zdarza się tak, że pomiędzy kolejnymi zadaniami muszą „przesiedzieć” jakąś chwilę - czasem jest to kilka tygodni, czasem kilka miesięcy - w tzw. rezerwie kadrowej. Całkowita jej likwidacja ma charakter czystki kadrowej.

Dlaczego?

Do tej rezerwy wrzucano często ludzi ze względów pozamerytorycznych. W 2002 r. miałem taki „zaszczyt”, kiedy zostałem zwolniony z placówki w Iranie. Przez prawie rok siedziałem wtedy w domu, pozostając w „dyspozycji kadr” bez potrzeby świadczenia pracy, bo rzekomo żaden departament nie zgłaszał chęci zatrudnienia mnie. W końcu sam  ówczesny minister Adam Rotfeld, do którego wysłałem prośbę o zmianę tej sytuacji, zainteresował się sprawą i wydał dyspozycję zmieniającą mój status.

MSZ sugeruje, że dyplomatom bez przydziału wygodnie było pozostawać w tzw. rezerwie, bo dostawali pieniądze za nic...

Prawda jest taka, że nagminnie używano rezerwy do trzymania pewnych osób poza zatrudnieniem. Otrzymywało się w niej jakieś grosze, bez wszelkich dodatków funkcyjnych.

Czy była to forma mobbingu, kary i dołowania niewygodnych ludzi?

Absolutnie tak. Często w ten sposób próbowano wymusić na urzędnikach, których nie chciano w resorcie, żeby sami odeszli.

Teraz, jak twierdzą nieoficjalnie dyplomaci, niektóre osoby z rezerwy upycha się na siłę w MSZ. Jak pan to ocenia?

To tym bardziej świadczy, że decyzja o likwidacji rezerwy jest pozamerytoryczna. Próbuje się jakoś wyłuskać, przesiać ludzi, którzy są w miarę neutralni i mogą obecnemu kierownictwu MSZ jakoś posłużyć. Często tworzy się dla nich wręcz fikcyjne stanowiska. Innym, choć dysponują wysokimi kwalifikacjami, daje się ochłapy - funkcje grubo poniżej ich kwalifikacji. Jest też i tak, że jednym ruchem, takim wręcz wojskowym rozkazem, pozbywa się ludzi, których się nie chce. To szykana, która współgra z całą polityką Sikorskiego. Pod hasłem cięcia kosztów, zamyka się konsulaty, wyprzedaje własności MSZ za granicą. To wszystko trudno będzie w przyszłości odzyskać.

JKUB

[fot. radeksikorski.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook