Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Schetyna jest lepszy od Sikorskiego

07.11.2014

„Grzegorz Schetyna jest lepszym minister spraw zagranicznych od Radosława Sikorskiego, ponieważ z nim można rozmawiać. Sikorski – jak pokazał na końcu – miał problem z samym sobą” - mówi poseł PiS Witold Waszczykowski w Salonie Politycznym Polskiego Radia.

Jak dodaje były wiceminister spraw zagranicznych:

Schetyna jest skłonny rozmawiać z opozycją. Czas pokaże, czy jest skłonny do konsensusu.”

Waszczykowski ocenił najważniejsze kwestii początku kadencji Grzegorza Schetyny:

„Schetyna mocno współpracuje w kwestii polityki zagranicznej z prezydentem Komorowskim. Dlatego pytam otwarcie: kto kieruje polską polityką zagraniczną: prezydent, czy minister? Pytanie dlaczego przez lata minister Sikorski nie prowadził takiego działania?” - mówi poseł PiS.

Chwali otwartość Schetyny na szeroki nurt współpracy:

„Ocena działania Rosji powinna nastąpić już w 2008 roku. Schetyna większy nacisk – pod wpływem ośrodka prezydenckiego – kładzie na współpracę z USA, oraz na działania na Bliskim Wschodzie, która zawiesił Radosław Sikorski. Schetyna widzi potrzebę współpracy na wielu frotach – z całym światem i szukania alternatywnych rynków zbytu.” - przekonuje.

Waszczykowski zaznaczył również, że polityka Schetyny ma wiele wad:

„Nam jest nie pod drodze z polityką niemiecką i francuską, więc Trójkąt Weimarski nie może nic zrobić. Potrzebny jest powrót do polityki regionów, jednak w tym przypadku nie widać żadnych konkretów.”

Podkreśla, że należy skończyć z dziwacznym językiem w polityce międzynarodowej:

„W wystąpieniach Schetyny i Sikorskiego słyszymy same frazesy. Jak można mówić jednym głosem? I dlaczego to ma być głos niemiecki?” - mówił Witold Waszczykowski.

PR3, lz

[fot: PAP/ Rafał Guz]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook