Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rząd nie współpracuje z parlamentem

20.03.2012

Czekam na spotkanie z Sikorskim. Jesteśmy ciekawi, jak po tych wielu latach nieudanej polityki międzynarodowej polski rząd definiuje polską rację stanu, jakie cele będzie chciał osiągnąć w najbliższych latach i jakimi metodami władza chce to zrobić – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceszef MSZ Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów członkowie rządu debatowali na temat priorytetów polskiej dyplomacji. Lada dzień szef MSZ Radosław Sikorski jedzie do kilku europejskich stolic. Dopiero potem szef dyplomacji cele polityki zagranicznej omówi w polskim parlamencie. Czy widzi Pan w tym coś niestosownego?

Witold Waszczykowski: Mam nadzieję, że wyjazd ministra do krajów Unii nie ma na celu konsultowania tez, które zostały opracowane przez rząd, a które parlament pozna dopiero pod koniec marca. Być może wyjazd Sikorskiego jest spowodowany jakimiś innymi planami czy potrzebami. Gdyby chodziło o konsultacje z państwami Europy, byłoby to mówiąc delikatnie niefortunne.

To kolejny przykład dowodzący, że rząd nie traktuje poważnie parlamentu?

Rząd pokazał wielokrotnie, że parlament jest ostatnią instytucją, z jaką cokolwiek się konsultuje. Mamy przykład negatywnej współpracy w komisjach sejmowych. PO ucina w nich głosy opozycji, ucisza się posłów partii opozycyjnych. Przewodniczący komisji z Platformy mają pilnować sposobu prowadzenia prac, by tematy niewygodne dla rządu były marginalizowane. Jest spory problem. Ten rząd nie współpracuje z parlamentem.

Czego spodziewa się Pan po spotkaniu z ministrem Sikorskim?

Po kilku latach funkcjonowania rządu chcemy się dowiedzieć, jak władza definiuje polską rację stanu. Gdy rząd dochodził do władzy, przyjął metodę działania: wszystko inaczej niż PiS. Demonizowano poprzednie rządy, prowadzono politykę na opak, bez względu na sensowność tego pomysłu. Taka polityka szybko się jednak zemściła. Próba pragmatycznego podejścia skutkowała porzuceniem polskich interesów, w polityce energetycznej, historycznej, ws. katastrofy smoleńskiej, czy rozszerzenia instytucji europejskich na Wschód. Robiono wszystko, by nie konfliktować się z sąsiadami. To jednak okazało się nie przynosić żadnych korzyści. Nie otrzymaliśmy żadnych benefitów w zamian za rezygnację z naszych interesów. Również na kierunku zachodnim przyjęliśmy złą strategię. Oparcie się jedynie na Niemcach okazało się być niedobrym pomysłem. Oni nie wpłynęli na polepszenie polskiej sytuacji finansowej w Unii ani nie wprowadzili Polski do grupy decyzyjnej w UE. Rząd zrezygnował również z wielu przejawów aktywności międzynarodowej, jak np. misje wojskowe czy współpraca transatlantycka.

Dziś czas na nowe otwarcie?

My właśnie jesteśmy ciekawi, jak po tych wielu latach nieudanej polityki międzynarodowej polski rząd definiuje polską rację stanu, jakie cele będzie chciał osiągnąć w najbliższych latach i jakimi metodami władza chce to zrobić. Z dużym zaciekawieniem czekam na spotkanie z Radosławem Sikorskim.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook