Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rząd ma problem, nie ma koncepcji na wojsko

02.01.2013

O polityce zagranicznej oraz pomyśle rządu na wojsko portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: W Monitorze Polskim ukazało się postanowienie Prezydenta RP, który przedłużył obecność polskiej misji w Kosowie do 30 czerwca 2013 roku. Jednocześnie rząd i prezydent od dawna zapowiadają, że nasza misja w Afganistanie zakończy się, jak tylko będzie to możliwe. MON mówił, że ograniczenie obecności w Afganistanie umożliwiło nam lepsze gospodarowanie finansami wojska w 2012 roku. Jaki sygnał to wysyła do naszych partnerów? Czy to może pogorszyć nasze stosunki z NATO, szczególnie z USA?

Witold Waszczykowski: Ten rząd od samego początku przewartościował politykę zagraniczną. Zerwał jednocześnie z wieloma kanonami polityki zagranicznej, które były wartością dla poprzednich rządów i prezydentów. Były koncepcje łączące prezydenturę śp. Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, choćby polityka wschodnia czy polityka regionalna, a także relacje z USA. Do tej pory władze Polski podchodziły wieloaspektowo do narzędzi dyplomacji. Jednym z tych narzędzi jest udział w operacjach pokojowych, zarówno ONZ, jak i NATO czy UE. Jednak rząd uznał, że nie ma potrzeby prowadzić aktywnej dyplomacji. Uznano, że jesteśmy w NATO, mamy najlepszą sytuację geopolityczną od 300 lat, że nie potrzebna nam polityka jagiellońska, ponieważ nie chcemy konfrontować się z Rosją. Ceną tego podejścia do polityki zagranicznej było odejście od udziału polskiego wojska w misjach zagranicznych. Porzuciliśmy misję w Iraku zupełnie bezsensu.

Dlaczego bezsensu?

To było tuż przed wyborami w USA. Wycofano się z tej misji tylko dlatego, że taka była obietnica wyborcza Platformy Obywatelskiej. To pogorszyło stosunki ze Stanami. To był sygnał, że Polski nie interesuje dalsza współpraca wojskowa z Amerykanami. Wraz z Irakiem porzuciliśmy wzgórza Golan, co pokazało, że nie chcemy prowadzić aktywnej polityki również w regionie krajów arabskich. Myśmy się z tego wszystkiego wycofali. Co więcej, zmieniliśmy charakter naszej misji w Afganistanie. Okazało się, że nie byliśmy w stanie ochronić jednej prowincji w tym kraju. Oddaliśmy wtedy stabilizację w tym regionie żołnierzom USA. Obecnie jesteśmy w Afganistanie, ale chcielibyśmy z niego wyjść. Jak mówił kandydat na prezydenta Bronisław Komorowski nie widzimy tam już żadnych korzyści dla Polski. Jesteśmy również obecni w Kosowie. To jest misja UE.

O czym to wszystko świadczy?

Udział wojska i policji w operacjach zagranicznych to jest jedynie element polityki zagranicznej państwa. Nie wysyła się pieniędzy pomocowych tylko po to, by komuś przynieść satysfakcję. Misje pokojowe to instrumenty rozgrywania polityki międzynarodowej. Wycofując się z tych misji trafimy część możliwości oddziaływania na politykę globalną. Dzięki obecności w Iraku nawiązaliśmy nowe kontakty z krajami arabskimi.

Dlaczego więc nasze wojsko się wycofuje z misji?

Rząd ma problem, nie ma koncepcji na wojsko. Budujemy zgodnie z zaleceniami NATO armię ekspedycyjną, która będzie w stanie dławić konflikty czy pacyfikować rodzący się terroryzm we wczesnym stadium. Jednak jednocześnie nasza armia ekspedycyjna nie jest przez nas wykorzystywana. Nie chcemy wysyłać wojska na misje zagraniczne, a jednocześnie nie mamy możliwości obronnych, ponieważ mamy armię ekspedycyjną. Debata o polskiej armii toczyła się w czasie negocjowania porozumienia ws. tarczy antyrakietowej. Potem niestety już takiej debaty nie prowadzono. Dopiero ostatnio pojawiły się pomysły i plany wzmocnienia potencjału polskiej armii. Jednak prezydent i premier przedstawili zupełnie inne koncepcje. Widać, że brak rządowi pomysłu na wojsko. Budujemy armię, której sens sami podważamy.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook