Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosjanom konflikt w Izraelu jest na rękę

13.07.2014

Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać – mówi w rozmowie z portalem Stafczyk.info poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Konflikt między Izraelem i Palestyną przybiera coraz większą siłę. Jakie mogą być jego konsekwencje, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do pokojowych rozwiązań?

Witold Waszczykowski, poseł PiS: Wszystko zależy od tego, czy ten konflikt pozostanie starciem Izraela z Hamasem – bowiem on nie dotyczy konfliktu z całością Palestyny, ale głównie Strefy Gazy zarządzanej przez Hamas. Jeżeli Izraelczykom uda się ograniczyć działań Hamasu to możemy obserwować kolejne ofiary najczęściej wśród cywilów, gdyż właśnie wśród nich Hamas ukrywa swoje oddziały i rozliczne wyrzutnie rakiet. Ten konflikt może również rozszerzyć się na na inne kraje takie jak Syria czy Irak gdzie działa grupa dżihadystów chcących poszerzać kalifat.

Czy to jest możliwe militarnie?

To jest duża zagadka. Iran jest zajęty sprawą Iraku, podobnie jak Arabia Saudyjska i pytanie brzmi czy stać ich będzie na pomoc Palestyńczykom i wsparcie Hamasu. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie ten konflikt pozostanie regionalnym starciem dotyczącym Izraela i Hamasu.

Czy Stany Zjednoczony powinny odegrać tu większą rolę?

USA od kilku lat nie prowadzą czynnej polityki wobec tego konfliktu. Można odnotować wizyty w regionie sekretarza stanu USA Johna Kerryego czy innego ważnego polityka, jednak Stany Zjednoczone już kilka lat temu przyjęły założenie, że czas pracuje na korzyść Izraela. USA bardziej skupiły się na Iraku i Iranie nakłaniając go do pozbycia się broni nuklearnej. Barack Obama nie ma żadnego pomysłu co zrobić w tej sytuacji, jest zbyt mało skuteczny aby odegrać w Izraelu ważną rolę.

Czyli nie będziemy mieli tu do czynienia z żadną siłą wiodącą?

Głównym graczem będzie Izrael i od postępowania tego kraju będzie zależało czy będzie samodzielnie sobie radził z Hamasem, czy poprzez jakiś jeden incydent dojdzie do zaangażowania innych sił z regionu.

Czy Rosjanie są całkowicie zajęci Ukrainą, czy może dostrzegają jakąś szansę dla siebie w tym konflikcie?

Rosjanie na tym konflikcie mogą tylko korzystać, ponieważ on służy do obrócenia uwagi USA od działań na Ukrainie. Jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu z udziałem państw chcących stworzyć kraj islamski na terenie Syrii i Iraku, może dojść do wzrostu cen ropy i gazu, a taka sytuacja jest na rękę Rosjanom. Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać.

Jakie powinno być stanowisko Polski w tej sprawie?

Polskie władze od 2008 roku nie interesują się sprawami Bliskiego Wschodu, więc nasz kraj nie ma nic do gadania. Wcześniej gdy Polska działała na terenie choćby Izraela posiadała wiele cennych źródeł informacji, posiadała możliwość łączności z innymi krajami – obecnie wszystko utraciliśmy i nie jesteśmy tam państwem liczącym się, którego udziału w konflikcie ktokolwiek się spodziewa.

Rozmawiał Łukasz Żygadło  

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook