Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosjanom konflikt w Izraelu jest na rękę

13.07.2014

Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać – mówi w rozmowie z portalem Stafczyk.info poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Konflikt między Izraelem i Palestyną przybiera coraz większą siłę. Jakie mogą być jego konsekwencje, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do pokojowych rozwiązań?

Witold Waszczykowski, poseł PiS: Wszystko zależy od tego, czy ten konflikt pozostanie starciem Izraela z Hamasem – bowiem on nie dotyczy konfliktu z całością Palestyny, ale głównie Strefy Gazy zarządzanej przez Hamas. Jeżeli Izraelczykom uda się ograniczyć działań Hamasu to możemy obserwować kolejne ofiary najczęściej wśród cywilów, gdyż właśnie wśród nich Hamas ukrywa swoje oddziały i rozliczne wyrzutnie rakiet. Ten konflikt może również rozszerzyć się na na inne kraje takie jak Syria czy Irak gdzie działa grupa dżihadystów chcących poszerzać kalifat.

Czy to jest możliwe militarnie?

To jest duża zagadka. Iran jest zajęty sprawą Iraku, podobnie jak Arabia Saudyjska i pytanie brzmi czy stać ich będzie na pomoc Palestyńczykom i wsparcie Hamasu. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie ten konflikt pozostanie regionalnym starciem dotyczącym Izraela i Hamasu.

Czy Stany Zjednoczony powinny odegrać tu większą rolę?

USA od kilku lat nie prowadzą czynnej polityki wobec tego konfliktu. Można odnotować wizyty w regionie sekretarza stanu USA Johna Kerryego czy innego ważnego polityka, jednak Stany Zjednoczone już kilka lat temu przyjęły założenie, że czas pracuje na korzyść Izraela. USA bardziej skupiły się na Iraku i Iranie nakłaniając go do pozbycia się broni nuklearnej. Barack Obama nie ma żadnego pomysłu co zrobić w tej sytuacji, jest zbyt mało skuteczny aby odegrać w Izraelu ważną rolę.

Czyli nie będziemy mieli tu do czynienia z żadną siłą wiodącą?

Głównym graczem będzie Izrael i od postępowania tego kraju będzie zależało czy będzie samodzielnie sobie radził z Hamasem, czy poprzez jakiś jeden incydent dojdzie do zaangażowania innych sił z regionu.

Czy Rosjanie są całkowicie zajęci Ukrainą, czy może dostrzegają jakąś szansę dla siebie w tym konflikcie?

Rosjanie na tym konflikcie mogą tylko korzystać, ponieważ on służy do obrócenia uwagi USA od działań na Ukrainie. Jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu z udziałem państw chcących stworzyć kraj islamski na terenie Syrii i Iraku, może dojść do wzrostu cen ropy i gazu, a taka sytuacja jest na rękę Rosjanom. Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać.

Jakie powinno być stanowisko Polski w tej sprawie?

Polskie władze od 2008 roku nie interesują się sprawami Bliskiego Wschodu, więc nasz kraj nie ma nic do gadania. Wcześniej gdy Polska działała na terenie choćby Izraela posiadała wiele cennych źródeł informacji, posiadała możliwość łączności z innymi krajami – obecnie wszystko utraciliśmy i nie jesteśmy tam państwem liczącym się, którego udziału w konflikcie ktokolwiek się spodziewa.

Rozmawiał Łukasz Żygadło  

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook