Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Rosjanom konflikt w Izraelu jest na rękę

13.07.2014

Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać – mówi w rozmowie z portalem Stafczyk.info poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Stefczyk.info: Konflikt między Izraelem i Palestyną przybiera coraz większą siłę. Jakie mogą być jego konsekwencje, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do pokojowych rozwiązań?

Witold Waszczykowski, poseł PiS: Wszystko zależy od tego, czy ten konflikt pozostanie starciem Izraela z Hamasem – bowiem on nie dotyczy konfliktu z całością Palestyny, ale głównie Strefy Gazy zarządzanej przez Hamas. Jeżeli Izraelczykom uda się ograniczyć działań Hamasu to możemy obserwować kolejne ofiary najczęściej wśród cywilów, gdyż właśnie wśród nich Hamas ukrywa swoje oddziały i rozliczne wyrzutnie rakiet. Ten konflikt może również rozszerzyć się na na inne kraje takie jak Syria czy Irak gdzie działa grupa dżihadystów chcących poszerzać kalifat.

Czy to jest możliwe militarnie?

To jest duża zagadka. Iran jest zajęty sprawą Iraku, podobnie jak Arabia Saudyjska i pytanie brzmi czy stać ich będzie na pomoc Palestyńczykom i wsparcie Hamasu. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie ten konflikt pozostanie regionalnym starciem dotyczącym Izraela i Hamasu.

Czy Stany Zjednoczony powinny odegrać tu większą rolę?

USA od kilku lat nie prowadzą czynnej polityki wobec tego konfliktu. Można odnotować wizyty w regionie sekretarza stanu USA Johna Kerryego czy innego ważnego polityka, jednak Stany Zjednoczone już kilka lat temu przyjęły założenie, że czas pracuje na korzyść Izraela. USA bardziej skupiły się na Iraku i Iranie nakłaniając go do pozbycia się broni nuklearnej. Barack Obama nie ma żadnego pomysłu co zrobić w tej sytuacji, jest zbyt mało skuteczny aby odegrać w Izraelu ważną rolę.

Czyli nie będziemy mieli tu do czynienia z żadną siłą wiodącą?

Głównym graczem będzie Izrael i od postępowania tego kraju będzie zależało czy będzie samodzielnie sobie radził z Hamasem, czy poprzez jakiś jeden incydent dojdzie do zaangażowania innych sił z regionu.

Czy Rosjanie są całkowicie zajęci Ukrainą, czy może dostrzegają jakąś szansę dla siebie w tym konflikcie?

Rosjanie na tym konflikcie mogą tylko korzystać, ponieważ on służy do obrócenia uwagi USA od działań na Ukrainie. Jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu z udziałem państw chcących stworzyć kraj islamski na terenie Syrii i Iraku, może dojść do wzrostu cen ropy i gazu, a taka sytuacja jest na rękę Rosjanom. Moskwa na pewno nie będzie tego konfliktu próbować wyciszać-wręcz przeciwnie Rosjanie będą – jeśli nie podsycać – to próbować wewnętrznie go tlić i rozwijać.

Jakie powinno być stanowisko Polski w tej sprawie?

Polskie władze od 2008 roku nie interesują się sprawami Bliskiego Wschodu, więc nasz kraj nie ma nic do gadania. Wcześniej gdy Polska działała na terenie choćby Izraela posiadała wiele cennych źródeł informacji, posiadała możliwość łączności z innymi krajami – obecnie wszystko utraciliśmy i nie jesteśmy tam państwem liczącym się, którego udziału w konflikcie ktokolwiek się spodziewa.

Rozmawiał Łukasz Żygadło  

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook