Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosjanie nie rozumieją, czym jest NATO

10.02.2016

„Rosjanie nie rozumieją czym jest NATO. Sojusz nie posiada żadnej doktryny zaczepnej”– przekonywał w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski mówił w "Sygnałach dnia" o dwudniowym spotkaniu w kwaterze głównej NATO szefów resortów obrony krajów członkowskich, które rozpoczęło się w środę.

Według niego deklaracja, która zostanie uchwalona na szczycie to „w warstwie retorycznej bardzo dobry dokument, który zapowiada to, o co nam chodzi, o wzmocnienie flanki wschodniej, w tym Polski, poprzez obecność wojskową sojuszników”. „On musi być jednak przełożony na konkretne działania i tego się spodziewamy po ministrach obrony” - podkreślił Waszczykowski.

Jak zaznaczył ministrowie obrony „dzisiaj i jutro obradując w Brukseli, zadaniują dowódcę NATO i innych planistów NATO, aby wypracowali konkretne działania, jakie to siły natowskie powinny w takim razie w Polsce i na wschodniej flance stacjonować”.

„Mówimy o żołnierzach, mówimy o sprzęcie, mówimy o zapleczu logistycznym, który pozwoliłby tym siłom wzmocnienia, tym siłom obecnym na terenie wschodniej flanki, funkcjonować. Mówimy o kompleksowej obecności. To dotyczy wszystkich wojsk, oddziałów, sprzętu, który Amerykanie chcieliby przerzucić. Również część sprzętu stacjonowałaby w krajach Europy Zachodniej, na przykład w Holandii czy nawet w Niemczech. I to jest całkowity pakiet, który chcą w tej chwili wprowadzić w życie” - przekonywał Waszczykowski.

Według niego Polskę interesuje rzeczownik "obecność”. „Natomiast jakimi przymiotnikami ten rzeczownik będzie obwarowany, jest to dla nas drugorzędna kwestia. Żeby była obecność. Natomiast w jaki sposób ona będzie zagwarantowana poprzez rotację, poprzez inny sposób, ale jeśli będzie na stałe, to jest to dla nas satysfakcjonujące” - mówił.

W jego opinii Rosja negatywnie zareaguje na te działania, bowiem „Rosjanie nie rozumieją, czym jest sojusz obronny NATO”. „Sojusz NATO nie posiada żadnej doktryny zaczepnej, Sojusz Północnoatlantycki jednoczy państwa w pewnej strukturze wartości i zasad. To są państwa demokratyczne, gdzie mamy cywilną kontrolę nad wojskiem, gdzie dominuje doktryna obronna, a nie zaczepna. W związku z tym im więcej państw tego typu wokół Rosji, wokół granic Rosji, Rosja powinna czuć się bezpieczna, bo musi mieć świadomość, że z takich państw żadna akcja zaczepna przeciwko Rosji nie wyjdzie” - uważa szef MSZ.

„Niestety, Rosja gra od lat grę geopolityczną kto kogo i uważa, że rozszerzenie NATO oznacza utratę wpływów, utratę możliwości rozgrywania swoich interesów w tych państwach, które jeszcze nie należą do NATO, przez Rosję” - dodał. Ona sama zaś posiada doktrynę obronną, która zakłada nawet użycie broni nuklearnej, nawet przeciwko Polsce. „W związku z tym ta reakcja jest przewidywalna. Ona będzie w dalszym ciągu zaczepna, agresywna” - podkreśla Waszczykowski.

Gość radiowej Jedynki mówił też o dwudniowej wizycie Komisji Weneckiej w Polsce. Jego zdaniem komisja „raczej zmierza w kierunku tym, aby nam doradzać polityczne rozwiązanie tego sporu”. „Nawet odczuwałem (...), że byli trochę zdziwieni, że ten spór został tak mocno zapętlony w Warszawie między politykami, między instytucjami. Wydaje mi się, że mieli wrażenie, że on jest dość prosty do rozwiązania w wyniku jednak pewnego kompromisu politycznego, który by można w Polsce zawrzeć” - zaznaczył.

Ryb, Polskie Radio

Fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook