Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosjanie nie rozumieją, czym jest NATO

10.02.2016

„Rosjanie nie rozumieją czym jest NATO. Sojusz nie posiada żadnej doktryny zaczepnej”– przekonywał w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski mówił w "Sygnałach dnia" o dwudniowym spotkaniu w kwaterze głównej NATO szefów resortów obrony krajów członkowskich, które rozpoczęło się w środę.

Według niego deklaracja, która zostanie uchwalona na szczycie to „w warstwie retorycznej bardzo dobry dokument, który zapowiada to, o co nam chodzi, o wzmocnienie flanki wschodniej, w tym Polski, poprzez obecność wojskową sojuszników”. „On musi być jednak przełożony na konkretne działania i tego się spodziewamy po ministrach obrony” - podkreślił Waszczykowski.

Jak zaznaczył ministrowie obrony „dzisiaj i jutro obradując w Brukseli, zadaniują dowódcę NATO i innych planistów NATO, aby wypracowali konkretne działania, jakie to siły natowskie powinny w takim razie w Polsce i na wschodniej flance stacjonować”.

„Mówimy o żołnierzach, mówimy o sprzęcie, mówimy o zapleczu logistycznym, który pozwoliłby tym siłom wzmocnienia, tym siłom obecnym na terenie wschodniej flanki, funkcjonować. Mówimy o kompleksowej obecności. To dotyczy wszystkich wojsk, oddziałów, sprzętu, który Amerykanie chcieliby przerzucić. Również część sprzętu stacjonowałaby w krajach Europy Zachodniej, na przykład w Holandii czy nawet w Niemczech. I to jest całkowity pakiet, który chcą w tej chwili wprowadzić w życie” - przekonywał Waszczykowski.

Według niego Polskę interesuje rzeczownik "obecność”. „Natomiast jakimi przymiotnikami ten rzeczownik będzie obwarowany, jest to dla nas drugorzędna kwestia. Żeby była obecność. Natomiast w jaki sposób ona będzie zagwarantowana poprzez rotację, poprzez inny sposób, ale jeśli będzie na stałe, to jest to dla nas satysfakcjonujące” - mówił.

W jego opinii Rosja negatywnie zareaguje na te działania, bowiem „Rosjanie nie rozumieją, czym jest sojusz obronny NATO”. „Sojusz NATO nie posiada żadnej doktryny zaczepnej, Sojusz Północnoatlantycki jednoczy państwa w pewnej strukturze wartości i zasad. To są państwa demokratyczne, gdzie mamy cywilną kontrolę nad wojskiem, gdzie dominuje doktryna obronna, a nie zaczepna. W związku z tym im więcej państw tego typu wokół Rosji, wokół granic Rosji, Rosja powinna czuć się bezpieczna, bo musi mieć świadomość, że z takich państw żadna akcja zaczepna przeciwko Rosji nie wyjdzie” - uważa szef MSZ.

„Niestety, Rosja gra od lat grę geopolityczną kto kogo i uważa, że rozszerzenie NATO oznacza utratę wpływów, utratę możliwości rozgrywania swoich interesów w tych państwach, które jeszcze nie należą do NATO, przez Rosję” - dodał. Ona sama zaś posiada doktrynę obronną, która zakłada nawet użycie broni nuklearnej, nawet przeciwko Polsce. „W związku z tym ta reakcja jest przewidywalna. Ona będzie w dalszym ciągu zaczepna, agresywna” - podkreśla Waszczykowski.

Gość radiowej Jedynki mówił też o dwudniowej wizycie Komisji Weneckiej w Polsce. Jego zdaniem komisja „raczej zmierza w kierunku tym, aby nam doradzać polityczne rozwiązanie tego sporu”. „Nawet odczuwałem (...), że byli trochę zdziwieni, że ten spór został tak mocno zapętlony w Warszawie między politykami, między instytucjami. Wydaje mi się, że mieli wrażenie, że on jest dość prosty do rozwiązania w wyniku jednak pewnego kompromisu politycznego, który by można w Polsce zawrzeć” - zaznaczył.

Ryb, Polskie Radio

Fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook