Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosja osłabia nasze bezpieczeństwo

21.05.2012

O przyszłości tarczy antyrakietowej oraz gwarancjach bezpieczeństwa Polski portal Stefczyk.info rozmawia z Witoldem Waszczykowskim, byłym wiceszefem BBN i MSZ, posłem PiS.

Stefczyk.info: Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen na szczycie w Chicago mówił, że tarcza antyrakietowa stała się rzeczywistością. Rzeczywiście jest już ona faktem?

Witold Waszczykowski: Opinia sekretarza generalnego, że tarcza już jest i jest przesądzona to słowa na wyrost. Mamy obecnie jedynie do czynienia z pierwszym etapem budowy tarczy. On zakłada powstanie radaru w Turcji oraz rozlokowanie na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym amerykańskich okrętów rakietowych. Następne fazy dopiero przewidziano. W ramach następnych działań do roku 2015 elementy tarczy mają powstać w Rumunii, a w Polsce w 2018 roku. To jest amerykański element NATOwskiego planu budowy tarczy. Plan ten zakłada powstanie wspólnego dowództwa, które będzie zarządzało wszystkimi wyrzutniami antyrakiet, jakie znajdują się w krajach europejskich. Sojusz chce wydać na ten cel ok. 100 milionów dolarów. Ten system ma być gotowy za kilka lat i ma uzupełnić tę amerykańską część.

Polska ma być włączona w ten system dopiero w 2018 roku. Jak Pan ocenia tę zapowiedź?

Dalsze części budowy systemu antyrakietowego stoją pod dużym znakiem zapytania. Być może etap budowy wyrzutni antyrakiet w Rumunii uda się jeszcze zrealizować, ale już kwestia instalacji w Polsce jest bardzo niepewna. Rok 2018 to bowiem termin nawet po zakończeniu ewentualnej drugiej kadencji Baracka Obamy. On, jeśli wygra wybory w tym roku, odejdzie z urzędu wcześniej. To podważa wiarygodność zapowiedzi. Plan stworzenia jednego dowództwa, które zarządzałoby systemami antyrakiet, został zaakceptowany w Lizbonie, a prawdopodobnie dziś ta akceptacja zostanie potwierdzona. Jednak to wszystko również może stanąć pod znakiem zapytania, jeśli się okaże, że te plany spotkają się z ostrą reakcją Rosji. Na razie jest zdecydowanie zbyt wcześnie na mówienie, że tarcza jest i na pewno będzie.

Dlaczego może z tego nic nie wyjść?

Cały program może być kartą przetargową w kontaktach z Rosją, która jest potrzebna krajom NATO, m.in. USA, do wspierania sprawy Iranu, Afganistanu i kilku innych spraw.

Czego Polska powinna się domagać od NATO?

Strona polska powinna obstawać przy tym, że zobowiązanie NATO dot. stworzenia wieloetapowej tarczy zostało wykonane. To nie może być uzależnione od kaprysów rosyjskich. Rosja używa tego programu, domagając się de facto współdecydowania o jego użyciu, aby współdecydować wraz z Paktem o statusie bezpieczeństwa Europy Środkowej. Moskwa przyjęła do wiadomości rozszerzenie NATO na Wschód, ale od lat próbuje zmniejszyć skutki tego faktu. Domaga się, żeby kraje naszego regionu pozostają formalnie w strukturach zachodnich miały gorszy status bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo ma być ustalane wspólnie przez Rosję i kraje Zachodu. Do tego Kreml wykorzystuje kwestie tarczy antyrakietowej. Chce, by Rosja miała możliwość współdecydowania o użyciu tarczy.

Jak te postulaty są przyjmowane w krajach NATO?

Te żądania niestety znajdują zrozumienie w wielu krajach Sojuszu, np. w Niemczech.

Pojawiają się głosy, że warto Rosję włączyć w system antyrakietowy. To jest groźny
postulat?

Takie głosy pojawiają się i ostatnio. Mówiła o tym choćby Angela Merkel, czy znany niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger. On mówił otwarcie, że tarcza antyrakietowa może powstać, ale jedynie z Rosją. Za tym stoją wielkie interesy gospodarcze i chęć inwestowania w Rosji, współpracy w dziedzinie energetycznej. Kwestia bezpieczeństwa naszego regionu jest marginalizowana przez Niemcy. Nasze bezpieczeństwo jest uzależnione od współpracy z Rosją.

Może jednak warto się zgodzić na włączenie Rosji w ten system?

To zagrożenie dla polskiego bezpieczeństwa. To bowiem oznaczałoby, że działanie tarczy zależałoby również od zgody Rosji. Moskwa współdecydowałaby o tym, kiedy tarczy można użyć. W tej sytuacji decyzji o tym, jak i kiedy się bronić nie podejmowalibyśmy my i nasi sojusznicy. Nasza obrona byłaby uzależniona od zgody Kremla. Na tym polega zagrożenie. Rosja będzie współdecydowała, czy Polska jest zagrożona czy jeszcze nie.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook