Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Waszczykowski: Rosja łamie prawo

20.03.2014

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę – mówi poseł PiS Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Rosyjska Duma zatwierdziła przejęcie Krymu. Czy Moskwa może sama wytyczać granicę?

Witold Waszczykowski: To jest oczywiste pogwałcenie prawa międzynarodowego, a najbardziej w tej sprawie zdumienia postawa samych Rosjan, którzy nie reagują na ostrzeżenia całego świata.

Zachód nie uznaje rosyjskiego wchłonięcia półwyspu, tylko co dalej?

To co się dzieje na Krymie od kilku tygodni jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych, ponieważ Rosjanie w sposób siłowy – pod osłoną karabinów i żołnierzy. – doprowadzili do referendum, a następnie dokonali zmiany granic. Rosjanie złamali również zasady OBWE, które mówią, iż można zmieniać granicę krajów – tylko pod obustronną wolą zainteresowanych krajów. Dodatkowo złamane zostało wewnętrzne prawo Ukrainy. To czyste kpiny z prawa na które należy stanowczo reagować.

Czyli uchwała rosyjskiej dumy jest nieważna?

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę, gdyż Armeńczycy sami okupują Karabach, więc podobne rozwiązania mogą im pomóc.

Co powinien zrobić Ukraiński rząd w tej sytuacji?

Powinien nie zgadzać się na takie działania – co robi. Dodatkowo musi ściśle współpracować ze wspólnotą międzynarodową, gdyż umiędzynarodowienie tego konfliktu i pokazanie, że społeczność ukraińska nie godzi się na rosyjskie działania na Krymie – może tylko pomóc. Ukraina może również odwoływać się do instytucji międzynarodowych i domagać się procesu delegalizacji przez trybunały międzynarodowe. To działania, które potrwają kilka lat, ale przy nastawieniu zachodu to konfliktu na Krymie, władze w Kijowie wygrają wszystkie procesy. Pytanie brzmi: czy będą miały moc sprawczą?

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

konfiskata

,

prawo

,

Waszczykowski

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook