Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosja łamie prawo

20.03.2014

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę – mówi poseł PiS Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Rosyjska Duma zatwierdziła przejęcie Krymu. Czy Moskwa może sama wytyczać granicę?

Witold Waszczykowski: To jest oczywiste pogwałcenie prawa międzynarodowego, a najbardziej w tej sprawie zdumienia postawa samych Rosjan, którzy nie reagują na ostrzeżenia całego świata.

Zachód nie uznaje rosyjskiego wchłonięcia półwyspu, tylko co dalej?

To co się dzieje na Krymie od kilku tygodni jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych, ponieważ Rosjanie w sposób siłowy – pod osłoną karabinów i żołnierzy. – doprowadzili do referendum, a następnie dokonali zmiany granic. Rosjanie złamali również zasady OBWE, które mówią, iż można zmieniać granicę krajów – tylko pod obustronną wolą zainteresowanych krajów. Dodatkowo złamane zostało wewnętrzne prawo Ukrainy. To czyste kpiny z prawa na które należy stanowczo reagować.

Czyli uchwała rosyjskiej dumy jest nieważna?

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę, gdyż Armeńczycy sami okupują Karabach, więc podobne rozwiązania mogą im pomóc.

Co powinien zrobić Ukraiński rząd w tej sytuacji?

Powinien nie zgadzać się na takie działania – co robi. Dodatkowo musi ściśle współpracować ze wspólnotą międzynarodową, gdyż umiędzynarodowienie tego konfliktu i pokazanie, że społeczność ukraińska nie godzi się na rosyjskie działania na Krymie – może tylko pomóc. Ukraina może również odwoływać się do instytucji międzynarodowych i domagać się procesu delegalizacji przez trybunały międzynarodowe. To działania, które potrwają kilka lat, ale przy nastawieniu zachodu to konfliktu na Krymie, władze w Kijowie wygrają wszystkie procesy. Pytanie brzmi: czy będą miały moc sprawczą?

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook