Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Rosja łamie prawo

20.03.2014

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę – mówi poseł PiS Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Rosyjska Duma zatwierdziła przejęcie Krymu. Czy Moskwa może sama wytyczać granicę?

Witold Waszczykowski: To jest oczywiste pogwałcenie prawa międzynarodowego, a najbardziej w tej sprawie zdumienia postawa samych Rosjan, którzy nie reagują na ostrzeżenia całego świata.

Zachód nie uznaje rosyjskiego wchłonięcia półwyspu, tylko co dalej?

To co się dzieje na Krymie od kilku tygodni jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych, ponieważ Rosjanie w sposób siłowy – pod osłoną karabinów i żołnierzy. – doprowadzili do referendum, a następnie dokonali zmiany granic. Rosjanie złamali również zasady OBWE, które mówią, iż można zmieniać granicę krajów – tylko pod obustronną wolą zainteresowanych krajów. Dodatkowo złamane zostało wewnętrzne prawo Ukrainy. To czyste kpiny z prawa na które należy stanowczo reagować.

Czyli uchwała rosyjskiej dumy jest nieważna?

Cała akcja prowadzona na Krymie jest nielegalna i nie zostanie uznana przez opinię międzynarodową. Choć już słyszałem, że Armenia się wyłamała i zaakceptowała nowe granice, jednak temu państwu jest to na rękę, gdyż Armeńczycy sami okupują Karabach, więc podobne rozwiązania mogą im pomóc.

Co powinien zrobić Ukraiński rząd w tej sytuacji?

Powinien nie zgadzać się na takie działania – co robi. Dodatkowo musi ściśle współpracować ze wspólnotą międzynarodową, gdyż umiędzynarodowienie tego konfliktu i pokazanie, że społeczność ukraińska nie godzi się na rosyjskie działania na Krymie – może tylko pomóc. Ukraina może również odwoływać się do instytucji międzynarodowych i domagać się procesu delegalizacji przez trybunały międzynarodowe. To działania, które potrwają kilka lat, ale przy nastawieniu zachodu to konfliktu na Krymie, władze w Kijowie wygrają wszystkie procesy. Pytanie brzmi: czy będą miały moc sprawczą?

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook