Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Przyczyną kryzysu jest agresja rosyjska

05.05.2014

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ i byłym wiceszefem BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Premier, szef MSZ, MSW, MON nagle zaczęli mówić jednym głosem, wskazując, że nie ma już wątpliwości: na Ukrainie trwa wojna. Wcześniej nie mówili tak ostro. Co może stać za tą zmianą?

Witold Waszczykowski: Dla losów Ukrainy najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe. W kilku okręgach wschodnich rebelianci, terroryści ogłosili, że 11 maja odbędą się referenda dotyczące przyszłości tych obszarów. Na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi może dojść do zmiany statusu, zmiany sytuacji. Jeśli te referenda się odbędą, to zapewne nie będą obiektywne, a dodatkowo ich wyniki będą korzystne dla Rosji. To może oznaczać, że Rosja będzie rozsadzać Ukrainę, korzystając z pseudoprawnej podstawy. Moskwa będzie wykorzystywać wyniki tego referendum.

To ma związek ze zmianą retoryki rządzących?

Być może ten fakt, a być może inne okoliczności i informacje, dowodzące, że Rosjanie operują na Ukrainie, że działają tam żołnierze sił specjalnych, skłania władze do podniesienia kwestii ukraińskiej do tego stopnia, że twierdzą, iż toczy się tam normalna wojna.

Co za tym może stać?

Nie wiem, czy należy się w tym dopatrywać sztuczek PRowskich, czy marketingowych, czy to kolejny zabieg – byłoby źle, gdyby się tak działo - obliczony na zyski w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Sytuacja jest niedobra, sąsiadujemy z agresorem, który poczyna sobie coraz śmielej. A reakcji świata, szczególnie instytucji, do których należymy, na których polegamy, nie widać.

Jak to nie widać? Przecież są sankcje, działania, decyzje...

Reakcja jest na razie symboliczna. Liczę, że to realizm pchnął rząd polski, premiera i ministrów do stwierdzenia, że na Ukrainie mamy wojnę. Mam nadzieję, że to nie jest kolejna rozgrywka polityczna, czy działanie na pokaz.

Czego oczekiwałby pan po obecnych działaniach rządu Polski?

Jeśli premier Donald Tusk tak twardo ocenia sytuację na Ukrainie, oczekuję konkretnych działań. Oczekuję stworzenia sztabu kryzysowego, który koordynowałby działania służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Zamiast tego mamy fasadowe posiedzenie RBN z politykami, którzy nie mają żadnej wiedzy i rozeznania. Oczekuję ponownego zwrócenia się do NATO, by odbyły się konsultacje w trybie art. 4 traktatu waszyngtońskiego. Oczekuję podjęcia decyzji i działań, zapewniających dalsze kroki, które zwiększyłyby poziom bezpieczeństwa naszego regionu. Oczekuję również rozmów o rzeczywistych sankcjach wobec Rosji. Trzeba wymusić na Rosji zaprzestanie ingerencji wobec Ukrainy. Przyczyną kryzysu na Ukrainie nie jest fakt, że Ukraińcy chcą się demokratyzować, że chcą zmienić ustrój państwa. Mają do tego prawo. Przyczyną kryzysu jest ingerencja i agresja rosyjska. To trzeba jasno powiedzieć.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook