Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Przyczyną kryzysu jest agresja rosyjska

05.05.2014

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ i byłym wiceszefem BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Premier, szef MSZ, MSW, MON nagle zaczęli mówić jednym głosem, wskazując, że nie ma już wątpliwości: na Ukrainie trwa wojna. Wcześniej nie mówili tak ostro. Co może stać za tą zmianą?

Witold Waszczykowski: Dla losów Ukrainy najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe. W kilku okręgach wschodnich rebelianci, terroryści ogłosili, że 11 maja odbędą się referenda dotyczące przyszłości tych obszarów. Na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi może dojść do zmiany statusu, zmiany sytuacji. Jeśli te referenda się odbędą, to zapewne nie będą obiektywne, a dodatkowo ich wyniki będą korzystne dla Rosji. To może oznaczać, że Rosja będzie rozsadzać Ukrainę, korzystając z pseudoprawnej podstawy. Moskwa będzie wykorzystywać wyniki tego referendum.

To ma związek ze zmianą retoryki rządzących?

Być może ten fakt, a być może inne okoliczności i informacje, dowodzące, że Rosjanie operują na Ukrainie, że działają tam żołnierze sił specjalnych, skłania władze do podniesienia kwestii ukraińskiej do tego stopnia, że twierdzą, iż toczy się tam normalna wojna.

Co za tym może stać?

Nie wiem, czy należy się w tym dopatrywać sztuczek PRowskich, czy marketingowych, czy to kolejny zabieg – byłoby źle, gdyby się tak działo - obliczony na zyski w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Sytuacja jest niedobra, sąsiadujemy z agresorem, który poczyna sobie coraz śmielej. A reakcji świata, szczególnie instytucji, do których należymy, na których polegamy, nie widać.

Jak to nie widać? Przecież są sankcje, działania, decyzje...

Reakcja jest na razie symboliczna. Liczę, że to realizm pchnął rząd polski, premiera i ministrów do stwierdzenia, że na Ukrainie mamy wojnę. Mam nadzieję, że to nie jest kolejna rozgrywka polityczna, czy działanie na pokaz.

Czego oczekiwałby pan po obecnych działaniach rządu Polski?

Jeśli premier Donald Tusk tak twardo ocenia sytuację na Ukrainie, oczekuję konkretnych działań. Oczekuję stworzenia sztabu kryzysowego, który koordynowałby działania służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Zamiast tego mamy fasadowe posiedzenie RBN z politykami, którzy nie mają żadnej wiedzy i rozeznania. Oczekuję ponownego zwrócenia się do NATO, by odbyły się konsultacje w trybie art. 4 traktatu waszyngtońskiego. Oczekuję podjęcia decyzji i działań, zapewniających dalsze kroki, które zwiększyłyby poziom bezpieczeństwa naszego regionu. Oczekuję również rozmów o rzeczywistych sankcjach wobec Rosji. Trzeba wymusić na Rosji zaprzestanie ingerencji wobec Ukrainy. Przyczyną kryzysu na Ukrainie nie jest fakt, że Ukraińcy chcą się demokratyzować, że chcą zmienić ustrój państwa. Mają do tego prawo. Przyczyną kryzysu jest ingerencja i agresja rosyjska. To trzeba jasno powiedzieć.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook