Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Przyczyną kryzysu jest agresja rosyjska

05.05.2014

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ i byłym wiceszefem BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Premier, szef MSZ, MSW, MON nagle zaczęli mówić jednym głosem, wskazując, że nie ma już wątpliwości: na Ukrainie trwa wojna. Wcześniej nie mówili tak ostro. Co może stać za tą zmianą?

Witold Waszczykowski: Dla losów Ukrainy najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe. W kilku okręgach wschodnich rebelianci, terroryści ogłosili, że 11 maja odbędą się referenda dotyczące przyszłości tych obszarów. Na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi może dojść do zmiany statusu, zmiany sytuacji. Jeśli te referenda się odbędą, to zapewne nie będą obiektywne, a dodatkowo ich wyniki będą korzystne dla Rosji. To może oznaczać, że Rosja będzie rozsadzać Ukrainę, korzystając z pseudoprawnej podstawy. Moskwa będzie wykorzystywać wyniki tego referendum.

To ma związek ze zmianą retoryki rządzących?

Być może ten fakt, a być może inne okoliczności i informacje, dowodzące, że Rosjanie operują na Ukrainie, że działają tam żołnierze sił specjalnych, skłania władze do podniesienia kwestii ukraińskiej do tego stopnia, że twierdzą, iż toczy się tam normalna wojna.

Co za tym może stać?

Nie wiem, czy należy się w tym dopatrywać sztuczek PRowskich, czy marketingowych, czy to kolejny zabieg – byłoby źle, gdyby się tak działo - obliczony na zyski w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Sytuacja jest niedobra, sąsiadujemy z agresorem, który poczyna sobie coraz śmielej. A reakcji świata, szczególnie instytucji, do których należymy, na których polegamy, nie widać.

Jak to nie widać? Przecież są sankcje, działania, decyzje...

Reakcja jest na razie symboliczna. Liczę, że to realizm pchnął rząd polski, premiera i ministrów do stwierdzenia, że na Ukrainie mamy wojnę. Mam nadzieję, że to nie jest kolejna rozgrywka polityczna, czy działanie na pokaz.

Czego oczekiwałby pan po obecnych działaniach rządu Polski?

Jeśli premier Donald Tusk tak twardo ocenia sytuację na Ukrainie, oczekuję konkretnych działań. Oczekuję stworzenia sztabu kryzysowego, który koordynowałby działania służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Zamiast tego mamy fasadowe posiedzenie RBN z politykami, którzy nie mają żadnej wiedzy i rozeznania. Oczekuję ponownego zwrócenia się do NATO, by odbyły się konsultacje w trybie art. 4 traktatu waszyngtońskiego. Oczekuję podjęcia decyzji i działań, zapewniających dalsze kroki, które zwiększyłyby poziom bezpieczeństwa naszego regionu. Oczekuję również rozmów o rzeczywistych sankcjach wobec Rosji. Trzeba wymusić na Rosji zaprzestanie ingerencji wobec Ukrainy. Przyczyną kryzysu na Ukrainie nie jest fakt, że Ukraińcy chcą się demokratyzować, że chcą zmienić ustrój państwa. Mają do tego prawo. Przyczyną kryzysu jest ingerencja i agresja rosyjska. To trzeba jasno powiedzieć.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook