Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Potrzebne wojskowe samoloty

05.04.2012

Nowy sposób organizacji lotów się zupełnie nie sprawdza. Nie tylko rodzi problemy organizacyjne, ale powoduje wzrost wydatków – mówi portalowi Stefczyk.info Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceszef BBN.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” pisze, że rozwiązania dotyczące transportu VIPów, które wprowadzono po likwidacji 36. specpułku transportowego, się nie sprawdzają. Lada chwila ma zostać rozpisany przetarg na zakup wojskowych samolotów. Jak Pan to ocenia?

Witold Waszczykowski: Nie dziwią mnie negatywne oceny obecnej sytuacji dot. transportu VIPów. Rozwiązania przyjęte po likwidacji specpułku są złe. PiS oraz wielu ekspertów, którzy znają się na logistyce lotów najważniejszych osób w państwie, wskazywało, że czarterowanie samolotów czy używanie lotów rejsowych to koncepcja błędna. Tłumaczyliśmy, że Polska powinna być wyposażona w maszyny przystosowane do transportu VIPów.

Dlaczego?

Charakter lotów z oficjalnymi delegacjami jest specyficzny. Należy je traktować jako loty wojskowe. Samoloty te przewożą takie osoby jak prezydent, premier, ministrowie. Maszynami tymi latają polskie oficjalne delegacje, które biorą udział w negocjacjach i innych spotkaniach. Muszą mieć wiec swobodę, nie mogą być ograniczane przez wykorzystywanie samolotów rejsowych czy czarterowych. One nakładają na delegacje duże ograniczenia.

Jakiego typu?

Co oczywiste, samoloty rejsowe latają zgodnie z rozkładem. To oznacza, że delegacja albo musi się dostosowywać do harmonogramu lotów albo tracić loty, jeśli np. bierze udział w przedłużających się negocjacjach. Samoloty czarterowe mają również ograniczone pole manewru, ponieważ nie są samolotami o statusie wojskowym. To powoduje, że nie mogą korzystać z ułatwień w przestrzeni powietrznej, nie mogą korzystać z lotnisk wojskowych, nie mogą wlatywać w rejony konfliktów. To rodzi poważne problemy logistyczne.

Widać to dziś w Afganistanie

Samoloty czarterowane nie mogą latać do rejonów, w których stacjonują polskie wojska. Loty do Afganistanu stają się kuriozalne, ponieważ embraer nie może realizować takiej podróży w całości. To powoduje, że wraz z nim z Polski wysyłane są np. wojskowe samoloty transportowe CASA, które realizują ostatnią fazę podróży. Jeśli jest taka możliwość CASY są wysyłane z Afganistanu. Gdy lotnisko przesiadkowe jest dostatecznie blisko, można skorzystać w tej sytuacji ze śmigłowców. Alternatywą jest proszenie sojuszników o pomoc w tej sytuacji. Każde z tych rozwiązań jest drogie i absurdalne.

Obecne rozwiązanie jest i kosztowne i niewygodne

Tak. Nowy sposób organizacji lotów się zupełnie nie sprawdza. Nie tylko rodzi problemy organizacyjne, ale powoduje wzrost wydatków. To wszystko powoduje, że Polska musi wrócić do zakupu wojskowych samolotów, które będą realizowały loty najważniejszych osób w kraju. Musimy mieć kilka samolotów o różnym zasięgu. Również takie, które będą w stanie realizować loty transatlantyckie. Rząd powinien odtworzyć specjalny pułk lotnictwa transportowego.

Doniesienia „Naszego Dziennika” pokazują, że Platforma po raz kolejny wprowadza z pompą jakieś rozwiązania, a potem po cichu się z nich wycofuje przyznając de facto rację swoim krytykom, których wcześniej nie słuchała

Taka jest charakter tej władzy. Ona jest buńczuczna, jest przekonana o własnej nieomylności. Najpierw podejmuje na siłę decyzje, wprowadza zmiany. Do dziś obowiązuje zdaje się zasada „wszystko inaczej niż PiS”. Często jednak okazuje się, że rząd musi później wycofywać się z własnych decyzji, że musi realizować wcześniejsze postulaty opozycji. Ta władza uczy się na błędach, choć nie musi ich popełniać. Wystarczy, żeby bardziej wsłuchiwała się w głos krytyków.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook