Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Porozumienie Mińskie nie zostało wprowadzone w życie

16.12.2015

Zdaniem szefa polskiego MSZ, należy zwrócić uwagę na rosyjskie zaangażowanie w Syrii.

"Najistotniejsze kwestie na szczycie w Brukseli to m.in. Porozumienie Mińskie, które nie zostało wprowadzone w życie. Mogą też pojawiać się następne problemy związane z imigrantami i uchodźcami czy ostatnim pomysłem KE stworzenia nowej agencji obok Frontexu, która by zabezpieczała granice UE" - mówił w rozmowie z Radiem Wnet minister spraw zagranicznych RP, Witold Waszczykowski.

"Taka agencja byłaby uruchamiana na żądanie, lecz problem leży w tym, że nie opracowane są zasady podejmowania decyzji – kto i w jaki sposób miałby je podejmować? Taka agencja mogłaby działać nawet wbrew woli państwa członkowskiego, czyli ponad prawem danego państwa. To decyzja niedemokratyczna i gwałciłaby prerogatywy państw członkowskich - mówił dalej minister - Analitycy twierdzą, że jest to pomysł francusko – niemiecki. Są takie pogłoski, że tym państwom, które zaproponowały takie rozwiązanie chodzi o to, by przegłosować to większością głosów. Należy nie dopuścić do takiego głosowania, trzeba budować grupę państw, które blokowałyby tego typu rozwiązanie." - dodał Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ zwrócił też uwagę na konflikt na Ukrainie, o którym świat zdaje się zapominać.

"Największym problemem nie jest problem uchodźców, a nierozwiązany konflikt rosyjsko – ukraiński, który nie wiadomo w jakim kierunku się potoczy. Znaczna część krajów Europy nie chce rozwiązania tego konfliktu na bazie powrotu do status quo ante, czyli nie chce karać Rosji za złamanie prawa międzynarodowego, a zamiast tego dostrzega chęć powrotu do "business as usual" czyli, do współpracy gospodarczej" - powiedział.

Waszczykowski nie zapomina też o kwestii gazociągu Nord Stream, która jest kluczowa dla Polski,

"Niemcy próbują przekonać, że Nord Stream jest projektem typowo biznesowy projekt prowadzony przez firmy prywatne i nie chce wprowadzić tego tematu do obrad UE, ale my będziemy próbowali wykorzystać wszelkie instrumenty, by zablokować ten niekorzystny projekt, który w przyszłości może służyć jako instrument szantażu wobec Europy Środkowej" - mówił.

Minister spraw zagranicznych wspomniał też o problemie konfliktu w Syrii i rosyjskiego zaangażowania w tę sprawę.

"Mamy poczucie też, że zaangażowanie Rosji w konflikcie w Syrii ma odwrócić uwagę od sytuacji na Ukrainie i z racji tego, że Rosjanie tworzą wrażenie, że gdzieś pomagają, oczekują jakiejś zapłaty w innych obszarach"

mly/radiownet.pl

fot. [youtube]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook