Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Porozumienie Mińskie nie zostało wprowadzone w życie

16.12.2015

Zdaniem szefa polskiego MSZ, należy zwrócić uwagę na rosyjskie zaangażowanie w Syrii.

"Najistotniejsze kwestie na szczycie w Brukseli to m.in. Porozumienie Mińskie, które nie zostało wprowadzone w życie. Mogą też pojawiać się następne problemy związane z imigrantami i uchodźcami czy ostatnim pomysłem KE stworzenia nowej agencji obok Frontexu, która by zabezpieczała granice UE" - mówił w rozmowie z Radiem Wnet minister spraw zagranicznych RP, Witold Waszczykowski.

"Taka agencja byłaby uruchamiana na żądanie, lecz problem leży w tym, że nie opracowane są zasady podejmowania decyzji – kto i w jaki sposób miałby je podejmować? Taka agencja mogłaby działać nawet wbrew woli państwa członkowskiego, czyli ponad prawem danego państwa. To decyzja niedemokratyczna i gwałciłaby prerogatywy państw członkowskich - mówił dalej minister - Analitycy twierdzą, że jest to pomysł francusko – niemiecki. Są takie pogłoski, że tym państwom, które zaproponowały takie rozwiązanie chodzi o to, by przegłosować to większością głosów. Należy nie dopuścić do takiego głosowania, trzeba budować grupę państw, które blokowałyby tego typu rozwiązanie." - dodał Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ zwrócił też uwagę na konflikt na Ukrainie, o którym świat zdaje się zapominać.

"Największym problemem nie jest problem uchodźców, a nierozwiązany konflikt rosyjsko – ukraiński, który nie wiadomo w jakim kierunku się potoczy. Znaczna część krajów Europy nie chce rozwiązania tego konfliktu na bazie powrotu do status quo ante, czyli nie chce karać Rosji za złamanie prawa międzynarodowego, a zamiast tego dostrzega chęć powrotu do "business as usual" czyli, do współpracy gospodarczej" - powiedział.

Waszczykowski nie zapomina też o kwestii gazociągu Nord Stream, która jest kluczowa dla Polski,

"Niemcy próbują przekonać, że Nord Stream jest projektem typowo biznesowy projekt prowadzony przez firmy prywatne i nie chce wprowadzić tego tematu do obrad UE, ale my będziemy próbowali wykorzystać wszelkie instrumenty, by zablokować ten niekorzystny projekt, który w przyszłości może służyć jako instrument szantażu wobec Europy Środkowej" - mówił.

Minister spraw zagranicznych wspomniał też o problemie konfliktu w Syrii i rosyjskiego zaangażowania w tę sprawę.

"Mamy poczucie też, że zaangażowanie Rosji w konflikcie w Syrii ma odwrócić uwagę od sytuacji na Ukrainie i z racji tego, że Rosjanie tworzą wrażenie, że gdzieś pomagają, oczekują jakiejś zapłaty w innych obszarach"

mly/radiownet.pl

fot. [youtube]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook