Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Porozumienie Mińskie nie zostało wprowadzone w życie

16.12.2015

Zdaniem szefa polskiego MSZ, należy zwrócić uwagę na rosyjskie zaangażowanie w Syrii.

"Najistotniejsze kwestie na szczycie w Brukseli to m.in. Porozumienie Mińskie, które nie zostało wprowadzone w życie. Mogą też pojawiać się następne problemy związane z imigrantami i uchodźcami czy ostatnim pomysłem KE stworzenia nowej agencji obok Frontexu, która by zabezpieczała granice UE" - mówił w rozmowie z Radiem Wnet minister spraw zagranicznych RP, Witold Waszczykowski.

"Taka agencja byłaby uruchamiana na żądanie, lecz problem leży w tym, że nie opracowane są zasady podejmowania decyzji – kto i w jaki sposób miałby je podejmować? Taka agencja mogłaby działać nawet wbrew woli państwa członkowskiego, czyli ponad prawem danego państwa. To decyzja niedemokratyczna i gwałciłaby prerogatywy państw członkowskich - mówił dalej minister - Analitycy twierdzą, że jest to pomysł francusko – niemiecki. Są takie pogłoski, że tym państwom, które zaproponowały takie rozwiązanie chodzi o to, by przegłosować to większością głosów. Należy nie dopuścić do takiego głosowania, trzeba budować grupę państw, które blokowałyby tego typu rozwiązanie." - dodał Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ zwrócił też uwagę na konflikt na Ukrainie, o którym świat zdaje się zapominać.

"Największym problemem nie jest problem uchodźców, a nierozwiązany konflikt rosyjsko – ukraiński, który nie wiadomo w jakim kierunku się potoczy. Znaczna część krajów Europy nie chce rozwiązania tego konfliktu na bazie powrotu do status quo ante, czyli nie chce karać Rosji za złamanie prawa międzynarodowego, a zamiast tego dostrzega chęć powrotu do "business as usual" czyli, do współpracy gospodarczej" - powiedział.

Waszczykowski nie zapomina też o kwestii gazociągu Nord Stream, która jest kluczowa dla Polski,

"Niemcy próbują przekonać, że Nord Stream jest projektem typowo biznesowy projekt prowadzony przez firmy prywatne i nie chce wprowadzić tego tematu do obrad UE, ale my będziemy próbowali wykorzystać wszelkie instrumenty, by zablokować ten niekorzystny projekt, który w przyszłości może służyć jako instrument szantażu wobec Europy Środkowej" - mówił.

Minister spraw zagranicznych wspomniał też o problemie konfliktu w Syrii i rosyjskiego zaangażowania w tę sprawę.

"Mamy poczucie też, że zaangażowanie Rosji w konflikcie w Syrii ma odwrócić uwagę od sytuacji na Ukrainie i z racji tego, że Rosjanie tworzą wrażenie, że gdzieś pomagają, oczekują jakiejś zapłaty w innych obszarach"

mly/radiownet.pl

fot. [youtube]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook