Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Poroszenko testuje rebeliantów

16.09.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Ukraiński parlament uchwalił ustawę nadającą Donbasowi specjalne uprawnienia. Nowe prawo wprowadza również amnestię dla walczących przeciwko Kijowowi terrorystów. Ma to pomóc w zakończeniu walk na Wschodzie kraju. W Pana ocenie negocjacje z walczącymi nie są pułapką, która zemści się potem na władzach Ukrainy?

Witold Waszczykowski: Petro Poroszenko i władze Ukrainy zostali zmuszeni po szczycie NATO do podjęcia takich rozmów i zaproponowania rozejmu. Wysunięto jednocześnie szereg propozycji nowych rozwiązań ekonomicznych dla wschodnich prowincji ukraińskich. Po odpowiedzi „władz” wschodniej Ukrainy będzie można zorientować się, jakie są ich intencje. Czy dojdzie do podjęcia rozmów z władzami w Kijowie i zakończenia konfliktu. Czy też podawane oficjalnie roszczenia dotyczące autonomii są jedynie pretekstem dla dalszej destabilizacji kraju, a de facto chodzi o oderwanie Wschodu. W grę może wchodzić nawet opanowanie całej Ukrainy przez Moskwę.

Propozycja prezydenta jest więc pewnym testem?

To jest test dla terrorystów oraz dla Rosji.

Czy to jednak nie jest również uznanie, że dotychczasowa działalność terrorystów na Wschodzie jest dla Kijowa akceptowalna? Czy to nie uznanie, że terroryści są stroną w tym sporze, z którą można prowadzić rozmowy?

Kijów został pozostawiony samemu sobie. Szczyt NATO zaproponował Ukrainie 15 mln euro wsparcia. Sygnały o możliwości wsparcia sprzętem wojennym są niejasne. Obecnie na zachodnią Ukrainę pojechały wojska państw NATO i prowadzą swoje manewry. Tam jest jednak 2 tys. żołnierzy, to kropla w morzu potrzeb... Do czasu, gdy była nadzieja na wsparcie świata, Poroszenko nie musiał podejmować rozmów. Jednak gdy okazało się, że wsparcie jest minimalne, a terroryści mają twarde wsparcie ze strony Rosji, że Moskwa przysyła dobrze wyposażone oddziały, prezydent nie ma wyjścia. On musi przetestować terrorystów.

Co mu to da w praktyce?

W zależności od reakcji być może uzyska on wsparcie świata dla swoich działań. Jeśli okaże się, że jego kompromisowe propozycje przyznania większej autonomii zostaną odrzucone, to będzie on miał czyste ręce. Być może uda się mu przekonać Zachód, że starał się i wyszedł naprzeciw postulatom rebeliantów, ale oni nie chcą pokoju, chcą walki, że chodzi im o destabilizację Ukrainy. Być może to będzie receptą na zmianę niekorzystnej sytuacji, w jakiej znalazł się rząd Ukrainy.

Naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove ostrzega, że rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się obecnie w Mołdawii, szczególnie w Naddniestrzu. Czy to kolejny krok Rosji?

To jest niepokojące. Rosja ma jak widać plany dalszej destabilizacji i przejmowania terytoriów ukraińskich. To może być przygotowanie do otwarcia drugiego frontu, zachodniego. Wojsko z Naddniestrza może wejść na Ukrainę. Tego należało się spodziewać, że Rosji nie wystarczy dojście do Morza Azowskiego droga lądową, że będzie chciała uzyskać połączenie z Krymem, potem odciąć Ukrainę od Morza Czarnego, a następnie konflikt przeniesie się na południowy Zachód Ukrainy. Gdyby Ukrainę udało się odciąć, Rosja miałaby połączenie lądowe z Naddniestrzem. Potem mogłaby destabilizować Mołdawię.

Na czym może się zatrzymać?

Pamiętajmy, że Putin już kilka lat temu zdradził, że będzie zabiegał o rozpostarcie i ochronę nad całą ludnością rosyjskojęzyczną, która kiedyś mieszkała na terytorium Związku Sowieckiego, a obecnie mieszka w krajach postsowieckich. Jak widać ten plan jest realizowany.

Putin mówił o tym kilka lat temu, ale NATO dopiero zaczyna się budzić.

Rzeczywiście dziwi, że NATO dopiero obecnie dostrzega ten problem, choć należało go dostrzec już w marcu, gdy w ten sam sposób Rosjanie zajęli Krym. Już wtedy należało zwrócić na to uwagę i zacząć się przygotowywać na wypadek powtórzenia takiego scenariusza. Wygląda na to, że Sojusz stracił ostatnie pół roku i dopiero obecnie zaczyna poważnie brać pod uwagę, że ten scenariusz będzie powtarzany. Krym nie dotarł zdaje się do świadomości decydentów w NATO, destabilizacja i okupacja Ukrainy, incydenty na granicy z Estonią też nie. Dopiero obecnie, gdy pojawiają się kolejne zagrożenia wobec Ukrainy i Mołdawii, rusza się sumienie Paktu i planowanie obronne. To ostatni moment, by na poważnie brać możliwość rozlewania się tego konfliktu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook