Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Orban ofiarą podwójnych standardów

13.03.2012

O sytuacji ekonomicznej Hiszpanii i Węgier, odmiennym podejściu Brukseli do rządów tych państw oraz pakcie fiskalnym portal Stefczyk.info i wPolityce.pl rozmawia z posłem PiS Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Rząd w Madrycie zapowiedział kilka dni temu, że nie będzie przestrzegał zapisów paktu fiskalnego, a deficyt Hiszpanii przekroczy 4 procent PKB. Jak Pan ocenia takie zapowiedzi?

Witold Waszczykowski: Nie dziwi mnie postępowanie Hiszpanii. Wielu analityków i ekspertów wskazywało, że pakt bardzo mocno ingeruje w prerogatywy fiskalne i gospodarcze państw narodowych. Rząd jest odpowiedzialny za wykonanie budżetu i politykę prorozwojową. Jednym z instrumentów, z jakich może korzystać, jest możliwość zaciągnięcia pożyczek. To umożliwia szybkie dokapitalizowanie rynku. Myśmy przestrzegali, że wyrwanie tego instrumentu z ręki państwa oznacza, że ono jest skazane na stagnację. To oznacza, że taki rząd nie ma prawa funkcjonować, nie ma szans na utrzymanie się przy władzy. Skoro nie prowadzi aktywnej polityki, nie walczy z bezrobociem, będzie miotany przez wyborców. Rząd w Madrycie ma więc do wyboru przestrzeganie zasad paktu, albo działania na rzecz polepszenia standardu życia społeczeństwa. On musi jednoznacznie wybrać działania na rzecz obywateli.

W Polsce często słyszymy, że czas walki o narodowe interesy się skończył

Nam wmawiano, że w Unii Europejskiej, w której postępuje integracja, ważne jest wspólne dobro europejskie, a nie walka interesów. Ostatnie wydarzenia to jeden z wielu przykładów, świadczących, że tak nie jest. Wcześniej Nikolas Sarkozy i Angela Merkel podejmowali wiele decyzji i działań, które świadczą, że walka o interesy wciąż trwa. Gdy przychodzi do sytuacji kryzysowych w państwach zwycięża inne podejście do polityki. Jedni tę zmianę nazywają egoizmem, inni powrotem do interesów narodowych.

Interes narodowy jest istotny?

On zawsze jest podstawową przesłanką do podejmowania decyzji. Rząd stając przed decyzją, czy chronić własne społeczeństwo i obywateli, a pośrednio również swoją władzę, zawsze stanie po stronie interesów narodowych.

Hiszpania prawdopodobnie nie odpowie w żaden sposób za złamanie unijnej zasady dot. zadłużania się. Jak podawały media, Bruksela szuka sposobu, by nie karać Madrytu. Tymczasem Komisja Europejska grozi karami Węgrom, choć oni mają mniejsze zadłużenie. To stosowanie podwójnych standardów?

Tak. Mamy do czynienia ze stosowaniem podwójnych standardów unijnych. Jednak nie jest to żadną nowością. Podobne straszenie widzieliśmy kilka lat temu w stosunku do Bułgarii czy innych mało liczących się państw. Komisja Europejska wobec słabszych pozwala sobie na wiele. Jednak, gdy przez lata wiele państw tzw. starej Unii łamało zasady i przekraczało poziomy zadłużania się, nikt nic nie mówił. Francji czy Niemcom nie wytykano błędów związanych z sytuacją ekonomiczną. Nikt nie śmiał niczego powiedzieć, uznając, że to są państwa założycielskie, więc im więcej wolno.

Rozmawiał saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook