Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski o Sikorskim: Robienie z siebie celebryty nie wystarczy

10.12.2013

"Dyplomacja międzynarodowa niespecjalnie go lubi, bo się go postrzega jako osobę upartą, z którą nie da się współpracować."

Stefczyk.info: W ostatnim czasie namnożyły się publikacje negatywne dotyczące Radosława Sikorskiego, a o tej pory minister spraw zagranicznych był raczej ulubieńcem "prorządowych" mediów. Skąd ta nagła zmiana?

Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych: Mam nadzieję, że do niektórych wreszcie dotarło, że robienie z siebie celebryty nie wystarczy. Bycie szefem dyplomacji wymaga pewnej powagi, stateczności, poskromienia komentarzy. Od lat mówiłem, że minister spraw zagranicznych nie powinien być uwikłany w wewnętrzną walkę polityczną. Powinien wyjść ze studiów telewizyjnych, radiowych - a on ciągle boksuje się z opozycją. Szef MSZ powinien raczej szukać konsensu, poparcia dla swojej polityki zagranicznej w kraju i być aktywny za granicą. W około Polski dzieje się różnie - poza granicami jest co robić, także dalej od naszego kraju trzeba poszukiwać inwestorów, promować Polskę, jako kraj nadający się do współpracy gospodarczej. To wszystko Radosław Sikorski zaniedbuje na rzecz wewnętrznej walki, której kabaretowy wydźwięk dostrzeżono.

Premier Tusk podobno był bardzo niezadowolony ze słynnej już wypowiedzi Sikorskiego na twitterze, dotyczącej miliardów dla skorumpowanej gospodarki Ukrainy. Czy miarka się przebiera i możemy się spodziewać dymisji szefa MSZ?

To zależy od samego Tuska, tego nie wiem. Natomiast rzeczywiście od lat Sikorski nie przyczynia się do realizacji jakichkolwiek interesów narodowych Polski. W większości przypadków, jakby popatrzeć zarówno na kierunek wschodni, jak i zachodni, pod jego nadzorem polska dyplomacja nie odnosi sukcesów. Mamy bardzo minimalne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Żyjemy w takim specyficznym regionie środkowo-europejskim gdzie Polska przestała być traktowana jako rzecznik interesów tego regionu przez mniejsze państwa. Mamy wręcz otwarty konflikt z Litwą, dla Ukraińców nie jesteśmy państwem, które byłoby pośrednikiem w rozmowach z Zachodem. Spolegliwa polityka wobec Rosji do niczego nie doprowadziła - oni nas niczym za to nie wynagrodzili. Również niewiele znaczymy na Zachodzie, bo kluczowe decyzje Unii Europejskiej są podejmowane bez nas - przypomnę, że ostatnie wybory - kiedy to wybierano panią Ashton czy van Rompuy'a były dokonywane jeszcze zanim Tusk zdołał wylądować w Brukseli. Wydaje mi się, że Sikorski nie ma żadnych sukcesów, którymi mógłby się pochwalił. Do tego dochodzi buta, arogancja, wykrzykiwanie obelg pod kątem opozycji - on przejdzie do historii jako ten, który chciał "dorżnąć" opozycję. To raczej dyskwalifikuje go jako polityka, dyplomatę.

Dziś w "Rzeczpospolitej" wicepremier Piechociński mówi, że Sikorski mógłby być jednym z kandydatów jako następca Donalda Tuska. Powątpiewam, że taki scenariusz dla Polski byłby optymistyczny...

Strach się bać. Sikorski nie ma sukcesów dyplomatycznych, a tym bardziej nic nie wiemy o jego poglądach na sprawy inne: nigdy nie udzielał się w sprawach gospodarczych, społecznych. Byłby to dość kłopotliwy partner do współpracy w Polsce. Wiem również, że dyplomacja międzynarodowa niespecjalnie go lubi, bo się go postrzega jako osobę upartą, z którą nie da się współpracować. Raczej byłaby to zła nominacja. Mam wielką nadzieję, że do czegoś takiego nie dojdzie.

Te ostatnie tygodnie to sprawdzian dla szefów dyplomacji wszystkich państw członkowskich UE - z powodu wydarzeń na Ukrainie. Jak by ocenił pan działania ministra Sikorskiego w tej kwestii?

Trzeba przypomnieć, że minister Sikorski już sześć lat temu krzyczał, że rezygnuje z polityki jagiellońskiej, która - w wielkim skrócie - polega na wspieraniu przez Polskę prozachodnich ambicji takich krajów jak Litwa, Białoruś, Ukraina. Litwa już jest częścią Unii i NATO, ale w dalszym ciągu możemy zabiegać o Białoruś i Ukrainę. Zrezygnował z tej polityki otwartego wsparcia, ponieważ uznał, że to prowadzi do kolizji z Rosją, a to nam według niego nie służy. Powinniśmy prowadzić politykę spolegliwą wobec Kremla, liczyć na jakieś pojednanie - co się nam nie opłaciło. Natomiast kraje takie jak Ukraina przestały widzieć w nas kraj, który reprezentuje interesy Zachodu i zaczęły na własną rękę porozumiewać się z Europą, ponad naszymi głowami - o tym świadczą m. in. apele córki pani Tymoszenko kierowane bezpośrednio do Angeli Merkel. Tak wygląda efekt wieloletnich zaniechań polityki Sikorskiego. Gdy żył jeszcze Lech Kaczyński to Sikorski prowadził wręcz politykę sabotażu wschodniej polityki ś.p. prezydenta: albo jeździł i wetował jego działania albo dyskryminował je w kraju.

rozmawiała Magdalena Czarnecka
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook