Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Nowina-Konopka to zły kandydat

09.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Komisja sejmowa zajmowała się oceną kandydatury Piotra Nowiny-Konopki, który ma pojechać na placówkę polską przy Watykanie. To Pana zdaniem dobry kandydat na ambasadora RP?

Witold Waszczykowski: Decyzja komisji w tej sprawie została podjęta większością głosów. Zgodnie z arytmetyką kandydatura została zaopiniowana pozytywnie. Jednak ja głosowałem przeciwko. W mojej ocenie to nie jest właściwa kandydatura. Piotr Nowina-Konopka to wieloletni polityk, który od ponad 20 lat skacze z jednej pozycji na drugą. Karierę polityczną zaczynał niby z ramienia "Solidarności", ale jednak w Kancelarii Prezydenta III RP Wojciecha Jaruzelskiego. Potem z mianowania Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności obejmował liczne stanowiska w kraju i za granicą. To jest po prostu działacz polityczny, to nie jest ekspert od czegokolwiek. Chociaż niektórzy tłumaczyli, że to jest ekspert od spraw związanych z Unią Europejską i rzeczywiście on się zajmował tymi sprawami, ale jako działacz polityczny. W związku z tym w mojej ocenie to jest kandydatura nietrafiona. Nie dostrzegliśmy w kandydacie na ambasadora jakiegoś specjalnego zainteresowania nauką katolicką, zainteresowania sytuacją w Watykanie.

To ważne?

Placówka w Watykanie jest placówką szczególną. To nie jest placówka, która obsługuje relacje gospodarcze czy polityczne między Polską a Watykanem. To jest placówka zajmująca się kwestiami wiary i moralności, etyki. To jest "placówka sumienia".

Dlaczego w Pana ocenie akurat Nowina-Konopka ma jechać akurat do Watykanu? Jaki plan stoi za tą nominacją?

Próbowaliśmy tę sprawę wyjaśnić w czasie posiedzenia komisji. Jednak nie uzyskaliśmy wiarygodnej odpowiedzi. Przedstawiciel MSZ odpowiadając na nasze pytania mówiła jedynie, że nominacja jest motywowana zasługami Nowiny-Konopki z czasów opozycji demokratycznej oraz rzekomo wielką merytoryczną wiedzą na tematy międzynarodowe dotyczące Unii Europejskiej. Tyle tylko, że Watykan do UE nie kandyduje. Wiedza o strukturach europejskich jest więc drugorzędna. Tam potrzebne są inne walory, których jak się zdaje ten kandydat nie ma.

Po czym Pan to wnioskuje?

Pytałem go o to, jak będzie reagował jako ambasador przy Watykanie reprezentując rząd, który odchodzi od Nauki Kościoła. Rząd, który uważa, że postępem obecnie są związki partnerskie. To jest sprzeczne z Nauką Kościoła. Pytałem, jak Nowina-Konopka będzie się zachowywał, jako reprezentant rządu, który odmawia mediom katolickim, jak TV Trwam czy Radio Maryja, funkcjonowania w szerokim obiegu. Pytałem, jak się będzie zachowywał jako reprezentant rządu, który prowadzi radykalne zmiany dotyczące finansowania Kościoła. Wiemy, że rządzący prowadzą prace nad zmianami w tym obszarze.

Czego Pan się dowiedział?

Jedynie tyle, że Piotr Nowina-Konopka będzie wykonywał zalecenia i wytyczne przychodzące z MSZ. Czyli będzie raczej emisariuszem rządu w Watykanie, a nie ambasadorem, który będzie próbował prowadzić jakiejś misji pojednawczej, tłumaczyć racje obu stron.

Nowina-Konopka od lat działa w organizacjach międzynarodowych, zakładał Fundację im. Schumana w Polsce. Czy osoba z międzynarodową przeszłością to dobry kandydat na ambasadora kraju narodowego? Czy można być pewnym jego lojalności?

Trzeba po pierwsze zadać sobie pytanie, co oznacza jego zaangażowanie europejskie. To oznacza, że on służył pewnej ideologii europejskiej, pewnej koncepcji euroentuzjastycznej, zmierzającej do tworzenia z Unii Europejskiej federalistycznego tworu politycznego. To też jest sygnał alarmujący, ponieważ pokazuje, że mamy przedstawiciela, który nie tylko reprezentuje polski rząd, ale również ma w przeszłości jednoznaczną ideologiczną kartę. On działał na rzecz zmiany Polski i Europy. Pytanie czy będzie obecnie działał jako agent tej koncepcji europejskiej, którą do tej pory współtworzył?

Polityka związana z nominacjami ambasadorów Polski jest spójna?

Zdarzają się przypadki, w których my się zastanawiamy, dlaczego taka osoba jest kandydatem na daną placówkę. Ostatnio ambasadorem w Kenii został pracownik MSZ, który od lat zajmuje się sprawami Wschodu. Pytamy więc o klucz, pytamy o racjonalizm takich ruchów. Jednak większość nominacji układa się w pewną całość. Tusk w rządzie potrzebuje ludzi w roli adiutantów, którzy będą ślepo wykonywali polecenia. To się przenosi na ministerstwa. I właśnie to widać w MSZ - promuje się ludzi, którzy mają realizować pewne wizje ideologiczne, albo wysyła się na placówki średniej klasy urzędników, którzy mają na placówce zapewnić spokój i obieg dokumentów. A jak będzie trzeba do załatwić ministrowi nocleg w hotelu. Ambasadorzy nie mają robić obecnie nic szczególnego, ponieważ MSZ nie prowadzi ambitnej polityki Polski na świecie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook