Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Nowina-Konopka to zły kandydat

09.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ oraz BBN Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Komisja sejmowa zajmowała się oceną kandydatury Piotra Nowiny-Konopki, który ma pojechać na placówkę polską przy Watykanie. To Pana zdaniem dobry kandydat na ambasadora RP?

Witold Waszczykowski: Decyzja komisji w tej sprawie została podjęta większością głosów. Zgodnie z arytmetyką kandydatura została zaopiniowana pozytywnie. Jednak ja głosowałem przeciwko. W mojej ocenie to nie jest właściwa kandydatura. Piotr Nowina-Konopka to wieloletni polityk, który od ponad 20 lat skacze z jednej pozycji na drugą. Karierę polityczną zaczynał niby z ramienia "Solidarności", ale jednak w Kancelarii Prezydenta III RP Wojciecha Jaruzelskiego. Potem z mianowania Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności obejmował liczne stanowiska w kraju i za granicą. To jest po prostu działacz polityczny, to nie jest ekspert od czegokolwiek. Chociaż niektórzy tłumaczyli, że to jest ekspert od spraw związanych z Unią Europejską i rzeczywiście on się zajmował tymi sprawami, ale jako działacz polityczny. W związku z tym w mojej ocenie to jest kandydatura nietrafiona. Nie dostrzegliśmy w kandydacie na ambasadora jakiegoś specjalnego zainteresowania nauką katolicką, zainteresowania sytuacją w Watykanie.

To ważne?

Placówka w Watykanie jest placówką szczególną. To nie jest placówka, która obsługuje relacje gospodarcze czy polityczne między Polską a Watykanem. To jest placówka zajmująca się kwestiami wiary i moralności, etyki. To jest "placówka sumienia".

Dlaczego w Pana ocenie akurat Nowina-Konopka ma jechać akurat do Watykanu? Jaki plan stoi za tą nominacją?

Próbowaliśmy tę sprawę wyjaśnić w czasie posiedzenia komisji. Jednak nie uzyskaliśmy wiarygodnej odpowiedzi. Przedstawiciel MSZ odpowiadając na nasze pytania mówiła jedynie, że nominacja jest motywowana zasługami Nowiny-Konopki z czasów opozycji demokratycznej oraz rzekomo wielką merytoryczną wiedzą na tematy międzynarodowe dotyczące Unii Europejskiej. Tyle tylko, że Watykan do UE nie kandyduje. Wiedza o strukturach europejskich jest więc drugorzędna. Tam potrzebne są inne walory, których jak się zdaje ten kandydat nie ma.

Po czym Pan to wnioskuje?

Pytałem go o to, jak będzie reagował jako ambasador przy Watykanie reprezentując rząd, który odchodzi od Nauki Kościoła. Rząd, który uważa, że postępem obecnie są związki partnerskie. To jest sprzeczne z Nauką Kościoła. Pytałem, jak Nowina-Konopka będzie się zachowywał, jako reprezentant rządu, który odmawia mediom katolickim, jak TV Trwam czy Radio Maryja, funkcjonowania w szerokim obiegu. Pytałem, jak się będzie zachowywał jako reprezentant rządu, który prowadzi radykalne zmiany dotyczące finansowania Kościoła. Wiemy, że rządzący prowadzą prace nad zmianami w tym obszarze.

Czego Pan się dowiedział?

Jedynie tyle, że Piotr Nowina-Konopka będzie wykonywał zalecenia i wytyczne przychodzące z MSZ. Czyli będzie raczej emisariuszem rządu w Watykanie, a nie ambasadorem, który będzie próbował prowadzić jakiejś misji pojednawczej, tłumaczyć racje obu stron.

Nowina-Konopka od lat działa w organizacjach międzynarodowych, zakładał Fundację im. Schumana w Polsce. Czy osoba z międzynarodową przeszłością to dobry kandydat na ambasadora kraju narodowego? Czy można być pewnym jego lojalności?

Trzeba po pierwsze zadać sobie pytanie, co oznacza jego zaangażowanie europejskie. To oznacza, że on służył pewnej ideologii europejskiej, pewnej koncepcji euroentuzjastycznej, zmierzającej do tworzenia z Unii Europejskiej federalistycznego tworu politycznego. To też jest sygnał alarmujący, ponieważ pokazuje, że mamy przedstawiciela, który nie tylko reprezentuje polski rząd, ale również ma w przeszłości jednoznaczną ideologiczną kartę. On działał na rzecz zmiany Polski i Europy. Pytanie czy będzie obecnie działał jako agent tej koncepcji europejskiej, którą do tej pory współtworzył?

Polityka związana z nominacjami ambasadorów Polski jest spójna?

Zdarzają się przypadki, w których my się zastanawiamy, dlaczego taka osoba jest kandydatem na daną placówkę. Ostatnio ambasadorem w Kenii został pracownik MSZ, który od lat zajmuje się sprawami Wschodu. Pytamy więc o klucz, pytamy o racjonalizm takich ruchów. Jednak większość nominacji układa się w pewną całość. Tusk w rządzie potrzebuje ludzi w roli adiutantów, którzy będą ślepo wykonywali polecenia. To się przenosi na ministerstwa. I właśnie to widać w MSZ - promuje się ludzi, którzy mają realizować pewne wizje ideologiczne, albo wysyła się na placówki średniej klasy urzędników, którzy mają na placówce zapewnić spokój i obieg dokumentów. A jak będzie trzeba do załatwić ministrowi nocleg w hotelu. Ambasadorzy nie mają robić obecnie nic szczególnego, ponieważ MSZ nie prowadzi ambitnej polityki Polski na świecie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook