Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Niewykorzystana prezydencja

14.12.2011

Premier Donald Tusk dokonał podsumowania polskiej prezydencji. Mówił o sukcesach i dokonaniach. W debacie, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim, powtarzano komplementy pod adresem polskich polityków. O ocenę polskiej prezydencji portal Stefczyk.info poprosił byłego wiceszefa MSZ, obecnego posła PiS Witolda Waszczykowskiego:

Polska prezydencja to okres nie w pełni wykorzystanej szansy dla Polski. Władze źle założyły priorytety. Szczególnie nietrafionym pomysłem było budowanie europejskiej polityki obronnej. Od dawna wiadomo było, że to pomysł bez sensu. Europa nie chciała budować odrębnego sojuszu obronnego. Ma już bowiem taki sojusz – NATO. Wśród jego członków jest ponad dwadzieścia krajów europejskich. Interwencja w Libii pokazał również, że nie ma sensu budować nowego sojuszu.

Nasza prezydencja zaniedbała również w dużym stopniu sprawy kontaktów regionalnych. Dowodem tego jest fakt, że Grupa Wyszehradzka podzieliła się w kwestii oceny propozycji wypracowanych na ostatnim szczycie UE. Polska przystąpiła do deklaracji, tymczasem Węgrzy i Czesi poszły trochę inną drogą. Również Szwecja, którą niegdyś minister Sikorski nazywał przyjacielem Polski, była sceptyczna wobec propozycji.

Prezydencję zwieńczyła szkodliwa aktywność polskich polityków. Radosław Sikorski uznał, że jest skazany na reformowanie strefy euro. I bez porozumienia z władzami polskimi, za granicą, zaczął wygłaszać bardzo radykalne tezy, sprzeczne z interesami Polski. To dopełnia obrazu prezydencji.

not saż
[fot. EPA/CHRISTOPHE KARABA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook