Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Niewykorzystana prezydencja

14.12.2011

Premier Donald Tusk dokonał podsumowania polskiej prezydencji. Mówił o sukcesach i dokonaniach. W debacie, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim, powtarzano komplementy pod adresem polskich polityków. O ocenę polskiej prezydencji portal Stefczyk.info poprosił byłego wiceszefa MSZ, obecnego posła PiS Witolda Waszczykowskiego:

Polska prezydencja to okres nie w pełni wykorzystanej szansy dla Polski. Władze źle założyły priorytety. Szczególnie nietrafionym pomysłem było budowanie europejskiej polityki obronnej. Od dawna wiadomo było, że to pomysł bez sensu. Europa nie chciała budować odrębnego sojuszu obronnego. Ma już bowiem taki sojusz – NATO. Wśród jego członków jest ponad dwadzieścia krajów europejskich. Interwencja w Libii pokazał również, że nie ma sensu budować nowego sojuszu.

Nasza prezydencja zaniedbała również w dużym stopniu sprawy kontaktów regionalnych. Dowodem tego jest fakt, że Grupa Wyszehradzka podzieliła się w kwestii oceny propozycji wypracowanych na ostatnim szczycie UE. Polska przystąpiła do deklaracji, tymczasem Węgrzy i Czesi poszły trochę inną drogą. Również Szwecja, którą niegdyś minister Sikorski nazywał przyjacielem Polski, była sceptyczna wobec propozycji.

Prezydencję zwieńczyła szkodliwa aktywność polskich polityków. Radosław Sikorski uznał, że jest skazany na reformowanie strefy euro. I bez porozumienia z władzami polskimi, za granicą, zaczął wygłaszać bardzo radykalne tezy, sprzeczne z interesami Polski. To dopełnia obrazu prezydencji.

not saż
[fot. EPA/CHRISTOPHE KARABA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook