Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Niewiele nas już dziś łączy z USA

09.11.2012

Dwa dni po swojej reelekcji, prezydent USA Barack Obama zadzwonił do 13 światowych przywódców państw sojuszniczych, dziękując im za przyjaźń i okazaną współpracę. Wśród "wyróżnionych" krajów zabrakło jednak Polski. O malejącym znaczeniu Polski dla Stanów Zjednoczonych mówi poseł Witold Waszczykowski, b. z-ca ministra spraw zagranicznych i b. z-ca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Stefczyk.info: - Dlaczego Barack Obama nie zadzwonił do Polski?

- Nie jest to dla mnie żadnym zaskoczeniem - Polska nie jest już od kilku lat w żadnym strategicznym partnerstwie, czy wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym nie dziwi mnie to, że takiego telefonu do Polski nie było. Nasze relacje - polsko-amerykańskie - są dzisiaj bardzo ograniczone, ograniczają się w zasadzie do kilku kwestii wojskowych, takich jak współpraca w dziedzinie f-16, mamy jeszcze resztę współpracy w Afganistanie i jest trochę początkującej współpracy w dziedzinie gazu łupkowego. I w zasadzie nic więcej nas nie łączy w tej chwili.

Polska wycofała się z wielu operacji międzynarodowych, nie prowadzi aktywnej polityki poza Europą, w związku z tym nie dziwię się, że Barack Obama nie widział potrzeby dzwonienia do polskiego prezydenta, bo jak wspomniałem - niewiele nas już łączy i niewiele mamy wspólnych spraw, na temat których można rozmawiać.

Stefczyk.info: - Czy to oznacza, że dzisiaj jesteśmy dużo mniej istotnym sojusznikiem, niż parę lat temu?

- Oczywiście, że tak. Kilka lat temu, przypomnę, Polska była zaangażowana w wielką operację w Iraku, ale wycofała wojska na jesieni 2008 r. na 3 tygodnie przed wyborami amerykańskimi, dając tym samym sygnał Amerykanom, że ktokolwiek wygra wybory, to nie jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą w tej dziedzinie. Polska przeniosła się z prowincji amerykańskich w Afganistanie, gdzie mieliśmy wojska i objęła prowincję Ghazni, starając się samodzielnie pacyfikować tę prowincję bez Amerykanów. Wycofaliśmy nasze wojska z operacji pokojowych w Syrii, Wzgórz Golan i z Libanu - one co prawda były pod flagą ONZ - ale z regionu niesłychanie ważnego dla interesów amerykańskich, przez co też daliśmy sygnał, że nie interesuje nas udział w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Nie współpracujemy z Ameryką już w sprawach irańskich, w kwestiach kubańskich, zamrożona jest współpraca w ramach Wspólnoty Demokracji itd, itd.

W związku z tym my ograniczamy się w tej chwili do współpracy głównie z Niemcami, kilkoma innymi państwami europejskimi, licząc na te mityczne 300 mld zł, a może nawet 400 mld zł - bo dzisiaj premier zapowiedział, że o tyle już walczy. I w związku z tym nie ma potrzeby, aby Barack Obama dzwonił i cokolwiek konsultował z prezydentem, bo nas w aktywnej polityce międzynarodowej po prostu nie ma.

Stefczyk.info: - Czy to jest fiasko polskiej dyplomacji i czy to będzie miało wpływ na nasze bezpieczeństwo?

- Uczciwie trzeba powiedzieć, że wina leży po obu stronach. Strona polska wycofała się z wielu regionów i wielu aktywności, o których wcześniej wspomniałem, ale również i Barack Obama inaczej patrzy na Europę a szczególnie na tę część Europy - Europę środkowo-Wschodnią. Podejmując bowiem politykę resetu z Rosją zapłacił za przychylność Rosji, za poparcie Rosji w innych regionach tarczą antyrakietową, którą odsunął ją o wiele, wiele lat, no i zapłacił zatrzymaniem procesu rozszerzenia NATO dalej na wschód.

Niestety złowieszczo brzmiał szept Baracka Obamy z wiosny tego roku, kiedy w Seulu, w Korei, na szczycie państw Pacyfiku mikrofony zarejestrowały jak mówił do Miedwiediewa: "Bądźcie cierpliwi, po wyborach będę jeszcze bardziej elastyczny". To każe zastanawiać się, czym dalej zapłaci za ewentualną współpracę z Rosją i jakimi interesami - i czy nie będzie to zapłata naszym kosztem, np. całkowitym wycofaniem się z budowy tarczy antyrakietowej albo wycofaniem się z eksploatacji gazu łupkowego lub jakąś inną współpracą z Rosją dotyczącą nowej architektury bezpieczeństwa, w której w dalszym ciągu by osłabiano pozycję NATO w Europie. To wszystko brzmi groźnie dla sytuacji bezpieczeństwa Polski i wymagałoby poważnej rozmowy z Amerykanami przez polskie władze.

Stefczyk.info: - Ale czy polskie władze nie widzą tych zagrożeń?

- Słyszymy w pierwszych godzinach po wyborach absolutne zadowolenie ze strony władz polskich - zarówno prezydent, premier jak i minister Sikorski cieszą się, że rzekomo znają Baracka Obamę i ich zdaniem jest on przewidywalny, wiedzą, czego można się po nim spodziewać. Wychodzą z założenia, że polskie interesy są wystarczająco zabezpieczone, w zasadzie przez samo bycie w NATO i w Unii Europejskie i nie dostrzegają żadnych wyzwań i zagrożeń. Niestety utrzymują Polskę i Polaków w tej iluzji. A trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo Polski nie jest dane raz na zawsze - trzeba o nie dbać, monitorować sytuację w koło, a władze polskie tego nie robią.

not. zrk
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook