Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Niewiele nas już dziś łączy z USA

09.11.2012

Dwa dni po swojej reelekcji, prezydent USA Barack Obama zadzwonił do 13 światowych przywódców państw sojuszniczych, dziękując im za przyjaźń i okazaną współpracę. Wśród "wyróżnionych" krajów zabrakło jednak Polski. O malejącym znaczeniu Polski dla Stanów Zjednoczonych mówi poseł Witold Waszczykowski, b. z-ca ministra spraw zagranicznych i b. z-ca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Stefczyk.info: - Dlaczego Barack Obama nie zadzwonił do Polski?

- Nie jest to dla mnie żadnym zaskoczeniem - Polska nie jest już od kilku lat w żadnym strategicznym partnerstwie, czy wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym nie dziwi mnie to, że takiego telefonu do Polski nie było. Nasze relacje - polsko-amerykańskie - są dzisiaj bardzo ograniczone, ograniczają się w zasadzie do kilku kwestii wojskowych, takich jak współpraca w dziedzinie f-16, mamy jeszcze resztę współpracy w Afganistanie i jest trochę początkującej współpracy w dziedzinie gazu łupkowego. I w zasadzie nic więcej nas nie łączy w tej chwili.

Polska wycofała się z wielu operacji międzynarodowych, nie prowadzi aktywnej polityki poza Europą, w związku z tym nie dziwię się, że Barack Obama nie widział potrzeby dzwonienia do polskiego prezydenta, bo jak wspomniałem - niewiele nas już łączy i niewiele mamy wspólnych spraw, na temat których można rozmawiać.

Stefczyk.info: - Czy to oznacza, że dzisiaj jesteśmy dużo mniej istotnym sojusznikiem, niż parę lat temu?

- Oczywiście, że tak. Kilka lat temu, przypomnę, Polska była zaangażowana w wielką operację w Iraku, ale wycofała wojska na jesieni 2008 r. na 3 tygodnie przed wyborami amerykańskimi, dając tym samym sygnał Amerykanom, że ktokolwiek wygra wybory, to nie jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą w tej dziedzinie. Polska przeniosła się z prowincji amerykańskich w Afganistanie, gdzie mieliśmy wojska i objęła prowincję Ghazni, starając się samodzielnie pacyfikować tę prowincję bez Amerykanów. Wycofaliśmy nasze wojska z operacji pokojowych w Syrii, Wzgórz Golan i z Libanu - one co prawda były pod flagą ONZ - ale z regionu niesłychanie ważnego dla interesów amerykańskich, przez co też daliśmy sygnał, że nie interesuje nas udział w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Nie współpracujemy z Ameryką już w sprawach irańskich, w kwestiach kubańskich, zamrożona jest współpraca w ramach Wspólnoty Demokracji itd, itd.

W związku z tym my ograniczamy się w tej chwili do współpracy głównie z Niemcami, kilkoma innymi państwami europejskimi, licząc na te mityczne 300 mld zł, a może nawet 400 mld zł - bo dzisiaj premier zapowiedział, że o tyle już walczy. I w związku z tym nie ma potrzeby, aby Barack Obama dzwonił i cokolwiek konsultował z prezydentem, bo nas w aktywnej polityce międzynarodowej po prostu nie ma.

Stefczyk.info: - Czy to jest fiasko polskiej dyplomacji i czy to będzie miało wpływ na nasze bezpieczeństwo?

- Uczciwie trzeba powiedzieć, że wina leży po obu stronach. Strona polska wycofała się z wielu regionów i wielu aktywności, o których wcześniej wspomniałem, ale również i Barack Obama inaczej patrzy na Europę a szczególnie na tę część Europy - Europę środkowo-Wschodnią. Podejmując bowiem politykę resetu z Rosją zapłacił za przychylność Rosji, za poparcie Rosji w innych regionach tarczą antyrakietową, którą odsunął ją o wiele, wiele lat, no i zapłacił zatrzymaniem procesu rozszerzenia NATO dalej na wschód.

Niestety złowieszczo brzmiał szept Baracka Obamy z wiosny tego roku, kiedy w Seulu, w Korei, na szczycie państw Pacyfiku mikrofony zarejestrowały jak mówił do Miedwiediewa: "Bądźcie cierpliwi, po wyborach będę jeszcze bardziej elastyczny". To każe zastanawiać się, czym dalej zapłaci za ewentualną współpracę z Rosją i jakimi interesami - i czy nie będzie to zapłata naszym kosztem, np. całkowitym wycofaniem się z budowy tarczy antyrakietowej albo wycofaniem się z eksploatacji gazu łupkowego lub jakąś inną współpracą z Rosją dotyczącą nowej architektury bezpieczeństwa, w której w dalszym ciągu by osłabiano pozycję NATO w Europie. To wszystko brzmi groźnie dla sytuacji bezpieczeństwa Polski i wymagałoby poważnej rozmowy z Amerykanami przez polskie władze.

Stefczyk.info: - Ale czy polskie władze nie widzą tych zagrożeń?

- Słyszymy w pierwszych godzinach po wyborach absolutne zadowolenie ze strony władz polskich - zarówno prezydent, premier jak i minister Sikorski cieszą się, że rzekomo znają Baracka Obamę i ich zdaniem jest on przewidywalny, wiedzą, czego można się po nim spodziewać. Wychodzą z założenia, że polskie interesy są wystarczająco zabezpieczone, w zasadzie przez samo bycie w NATO i w Unii Europejskie i nie dostrzegają żadnych wyzwań i zagrożeń. Niestety utrzymują Polskę i Polaków w tej iluzji. A trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo Polski nie jest dane raz na zawsze - trzeba o nie dbać, monitorować sytuację w koło, a władze polskie tego nie robią.

not. zrk
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook