Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: niejasne efekty szczytu

09.12.2011

- Propozycja unii fiskalnej jest niejasna. Jeżeli Unia Europejska będzie wyrażać tylko opinię o budżecie państw, to nie szkodzi. Jeżeli będzie chciała wywierać presję, to będzie już ingerencja i utrata suwerenności – mówił w RMF FM Witold Waszczykowski.

Były wiceminister spraw zagranicznych zastrzegł, że trzeba poczekać z oceną planowanej umowy dotyczącej dyscypliny budżetowej w krajach strefy euro i sześciu innych. - To wszystko zależy od szczegółów, jak, kto kontroluje, co narzuca, czy to będzie tylko audyt, czy to będą tylko opinie wyrażane przez Komisję, czy to będzie ingerencja w budżet. (...) Jeśli za tą opinią pójdzie presja, nacisk, żądanie, że jednak musicie, bo jeśli tego nie dokonacie, to nie dostaniecie na przykład tego czy tamtego stanowiska, a takie sytuacje się zdarzały w przeszłości, to będzie to ingerencja i utrata suwerenności.

Według Waszczykowskiego umowy z takimi zapisami nie powinniśmy podpisywać.

Zdaniem dyplomaty nie mamy środków na ratowanie strefy euro i do Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie powinien dopłacać NBP z rezerw, które są przeznaczone dla pomocy naszej gospodarce: - Jestem bardzo ciekaw, skąd takie pieniądze się znajdą. Ja przypomnę, że kraje euro, np. Włochy to trzecia gospodarka Europy i siódma gospodarka świata (…)  i nie jesteśmy w stanie takiemu krajowi pomóc.

O zablokowaniu zmian w traktacie przez Wielką Brytanię poseł PiS powiedział: - Wydaje się, że jeśli są jakieś próby zmiany czegoś w Unii Europejskiej, to być może najpierw należy potraktować to tą niższą formą porozumienia. Zmiana traktatu to jest długoletnia kwestia więc, jeśli są takie przesłanki, aby coś zmienić, to niech Unia zmienia to na razie tą niższą formą – podsumował poseł.

ruk, rmf.fm

[fot.PAP / EPA / Guido Bergmann]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook