Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Nie jesteśmy skazani na zależność

27.11.2011

W dobie kryzysu w Unii Europejskiej rośnie pozycja najsilniejszych graczy – Niemiec i Francji. W Polsce pojawiają się głosy, że Warszawa nie ma innego wyjścia – musi przyłączyć się do niemieckiej Unii, albo zostanie pożarta przez Rosję. Czy Polska jest skazana na polityczną zależność?

Witold Waszczykowski komentuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info wizję przyszłości roztaczaną przed Polską:

Recepta mówiąca, że Polska musi się przyłączyć do niemieckiej Unii albo wejść w rosyjską strefę wpływów to rozwiązanie w oczach tych, którzy  nie widzą żadnych ambicji dla Polski, którzy uważają, że nasz kraj jest skazany na dryfowanie w jakimś obozie. Rzeczywiście część polskiego społeczeństwa zakłada, że nie mamy szans na silną pozycję na świecie. Jednak jest również druga grupa, która mówi, że jest inaczej. W jej oczach jesteśmy narodem oraz państwem, które jest zdolne, by funkcjonować jako byt suwerenny i podmiotowy. Ta grupa widzi Polskę, jako niezależnego gracza w Europie.

Kluczem do wzmocnienia polskiej sytuacji na świecie wydaje się być przede wszystkim silna pozycja w regionie. Musimy odbudować naszą pozycję w kontaktach z krajami ościennymi. Myśmy z nimi przez długie lata współpracowali. Grupa Wyszehradzkiej czy państwa nadbałtyckie – to partnerzy, z którymi budowaliśmy dobre relacje. Śp. Prezydent Lech Kaczyński wynegocjował kilka lat temu ważne porozumienie z Rumunią. To jest drugi bardzo ważny kraj Europie Środkowej i z nim należałoby polepszyć stosunki. Polska powinna również wrócić do koncepcji patronowania rozszerzeniu zachodnich instytucji na Wschód. Warszawie opłaciłoby się trzymanie otwartych drzwi do NATO i Unii Europejskiej państwom, które do nich aspirują. Kolejnym projektem, który wzmocniłby naszą sytuację, jest polepszenie relacji z USA. Rząd musi zainteresować Stany regionem Europy Środkowej. Waszyngton nie stracił zainteresowania tymi terenami. Jest na przykład zainteresowany, żeby sytuacja energetyczna była dość stabilna, a kraje środkowej Europy nie były skazane na rozszarpywanie przez Rosję oraz Niemcy.

Mając takie aktywa – silną pozycję w Europie Środkowej oraz bliskie relacje z USA – Polska mogłaby się pokusić o prowadzenie aktywnej polityki zagranicznej w Europie. Nie musiałaby się podporządkowywać we wszystkim Francji czy Niemcom. Kraje te musiałyby brać pod uwagę stanowisko polskiego rządu. Wiele decyzji państw zachodnich czy UE wobec naszego regionu czy związanych z Rosją musiałoby być konsultowanych z Warszawą. To jest jedyna recepta na silną pozycję Polski w UE oraz podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Niestety w ostatnich latach Polska przez decyzje rządu straciła wiele atutów w polityce zagranicznej. Wycofaliśmy się z Bliskiego Wschodu, z Iraku, z Bałkanów. Myśmy tam byli obecni również po to, żeby współpracę w tych regionach móc wykorzystywać jako kartę przetargową w innych kwestiach. Przecież tak się prowadzi dyplomację. Europa Środkowa nie ma tak wielkiego znaczenia, żeby bezpośrednio wymuszać coś na Europie Zachodniej czy Rosji. Jednak silna pozycja w regionie oraz zaangażowanie w innych obszarach świata – jak choćby Libia, Afganistan, Bliski Wschód – dałoby nam kartę przetargową podczas rozmów m.in. w Unii Europejskiej. Nasze zaangażowanie dawałoby nam możliwość i legitymację do wypowiadania się również w sprawach, które nawet nie dotyczą nas bezpośrednio. Nasza aktywność w obszarach, którymi interesuje się np. Berlin, dawałaby nam prawo do oczekiwania, że Niemcy zaangażują się w projekty, na których zależy nam. Dlatego tak ważne jest prowadzenie aktywnej polityki w wielu obszarach świata.

not. saż
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook