Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Nie jesteśmy skazani na zależność

27.11.2011

W dobie kryzysu w Unii Europejskiej rośnie pozycja najsilniejszych graczy – Niemiec i Francji. W Polsce pojawiają się głosy, że Warszawa nie ma innego wyjścia – musi przyłączyć się do niemieckiej Unii, albo zostanie pożarta przez Rosję. Czy Polska jest skazana na polityczną zależność?

Witold Waszczykowski komentuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info wizję przyszłości roztaczaną przed Polską:

Recepta mówiąca, że Polska musi się przyłączyć do niemieckiej Unii albo wejść w rosyjską strefę wpływów to rozwiązanie w oczach tych, którzy  nie widzą żadnych ambicji dla Polski, którzy uważają, że nasz kraj jest skazany na dryfowanie w jakimś obozie. Rzeczywiście część polskiego społeczeństwa zakłada, że nie mamy szans na silną pozycję na świecie. Jednak jest również druga grupa, która mówi, że jest inaczej. W jej oczach jesteśmy narodem oraz państwem, które jest zdolne, by funkcjonować jako byt suwerenny i podmiotowy. Ta grupa widzi Polskę, jako niezależnego gracza w Europie.

Kluczem do wzmocnienia polskiej sytuacji na świecie wydaje się być przede wszystkim silna pozycja w regionie. Musimy odbudować naszą pozycję w kontaktach z krajami ościennymi. Myśmy z nimi przez długie lata współpracowali. Grupa Wyszehradzkiej czy państwa nadbałtyckie – to partnerzy, z którymi budowaliśmy dobre relacje. Śp. Prezydent Lech Kaczyński wynegocjował kilka lat temu ważne porozumienie z Rumunią. To jest drugi bardzo ważny kraj Europie Środkowej i z nim należałoby polepszyć stosunki. Polska powinna również wrócić do koncepcji patronowania rozszerzeniu zachodnich instytucji na Wschód. Warszawie opłaciłoby się trzymanie otwartych drzwi do NATO i Unii Europejskiej państwom, które do nich aspirują. Kolejnym projektem, który wzmocniłby naszą sytuację, jest polepszenie relacji z USA. Rząd musi zainteresować Stany regionem Europy Środkowej. Waszyngton nie stracił zainteresowania tymi terenami. Jest na przykład zainteresowany, żeby sytuacja energetyczna była dość stabilna, a kraje środkowej Europy nie były skazane na rozszarpywanie przez Rosję oraz Niemcy.

Mając takie aktywa – silną pozycję w Europie Środkowej oraz bliskie relacje z USA – Polska mogłaby się pokusić o prowadzenie aktywnej polityki zagranicznej w Europie. Nie musiałaby się podporządkowywać we wszystkim Francji czy Niemcom. Kraje te musiałyby brać pod uwagę stanowisko polskiego rządu. Wiele decyzji państw zachodnich czy UE wobec naszego regionu czy związanych z Rosją musiałoby być konsultowanych z Warszawą. To jest jedyna recepta na silną pozycję Polski w UE oraz podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Niestety w ostatnich latach Polska przez decyzje rządu straciła wiele atutów w polityce zagranicznej. Wycofaliśmy się z Bliskiego Wschodu, z Iraku, z Bałkanów. Myśmy tam byli obecni również po to, żeby współpracę w tych regionach móc wykorzystywać jako kartę przetargową w innych kwestiach. Przecież tak się prowadzi dyplomację. Europa Środkowa nie ma tak wielkiego znaczenia, żeby bezpośrednio wymuszać coś na Europie Zachodniej czy Rosji. Jednak silna pozycja w regionie oraz zaangażowanie w innych obszarach świata – jak choćby Libia, Afganistan, Bliski Wschód – dałoby nam kartę przetargową podczas rozmów m.in. w Unii Europejskiej. Nasze zaangażowanie dawałoby nam możliwość i legitymację do wypowiadania się również w sprawach, które nawet nie dotyczą nas bezpośrednio. Nasza aktywność w obszarach, którymi interesuje się np. Berlin, dawałaby nam prawo do oczekiwania, że Niemcy zaangażują się w projekty, na których zależy nam. Dlatego tak ważne jest prowadzenie aktywnej polityki w wielu obszarach świata.

not. saż
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook