Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: nasza polityka poniosła klęskę

31.01.2012

Donald Tusk zapowiedział, że podpisze traktat fiskalny UE, choć jak dodał, "nie w pełni nas zadowala". Nie będziemy obecni na wszystkich szczytach eurolandu i generalnie nie będziemy mieli żadnego wpływu na decyzje tam podejmowane. O ocenę wczorajszych negocjacji w Brukseli portal Stefczyk.info poprosił Witolda Waszczykowskiego, b. ministra spraw zagranicznych, dziś posła Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Czy osiągnięty kompromis może nas satysfakcjonować, czy jednak ponieśliśmy prestiżową porażkę?

Po pierwsze należy wyjaśnić, że to nie był szczyt o miejscu Polski w Europie.To jednak był szczyt, który miał przede wszystkim zdecydować, jak Europa, Unia Europejska, powinna wychodzić z kryzysu i jaką przyjąć strategię prorozwojową. Zaznaczono, że nie można tylko oszczędzać, ale również trzeba kreować - rozmawiano m.in. jak tworzyć nowe perpektywy dla młodzieży europejskiej.

Po drugie, to był szczyt, który musiał zająć się Grecją, ponieważ Grecja nie wypełnia jednak tych zobowiązań, które zostały na nią nałożone. No i tutaj też nie zapadły istotne decyzje - czy jednak doprowadzić do bankructwa Grecji czy też dalej płacić. Tak że ten kontekst trzeba mieć na uwadze.

Natomiast naszą politykę należy ocenić pod kątem mozliwości realizacji naszych celów. Naszym celem jest głównie doprowadzić do takiej sytuacji, gdy Polska miałaby możliwość wpływu na decyzje podejmowane przez Unię. I to się nie udało.

Po drugie - nie dopuścić, do takiego podziału Unii, aby w tej Unii powstała grupa decydująca, mniejsza grupa, decydując o całości Unii. I to też się nie udało. Okazuje się, że Unia się dzieli już na kilka kręgów, a my nie jesteśmy w żadnym kręgu decyzyjnym. Co najwyżej, za cenę istotnych zobowiązań, które na siebie nałożymy sami, możemy być od czasu do czasu kurtuazyjnie doproszeni do jakiegoś szczytu.

Pod tym względem uważam, że nasza polityka poniosła klęskę. Z tym, że nie jest to efekt tylko i wyłącznie tego szczytu, czy kilku tygodni przed, ale kilku ostatnich lat, kiedyśmy sami doprowadzili do marginelizowania siebie i do tego, że nie jesteśmy państwem istotnym, z którym chce się konsultować problemy europejskie.

- To co dalej z tym traktatem, należy go ratyfikować?

Bardzo trudno dyskutować o tym traktacie fiskalnym, bo go nie ma. Nie znamy jego szczegółów. Nie wiemy, czy z traktatu będzie wynikało, że będziemy musieli koordynować np. budżety państw, czy z tego traktatu nie będzie można wyinterpretować, że również w jakiejś perspektywie dojdzie do ujednolicenia podatków europejskich. Niprecyzyjność na razie informacji docierających nie pozwala wypowiezieć się stanowczo o tym traktacie. Jeśli on zostanie w końcu uzgodniony w tym roku, to wejdzie w życie dopiero w przyszłym i efekty może przynieść dopiero po latach. I to też jest problem, czy Polska nie zmieniając realiów gospodarczych, kryzysów, jakie mogą jeszcze nastapić w następnych latach sensownie podejmuje takie zobowiązania na siebie.

- Ale czy opozycja jest w stanie zablokować ratyfikację tego traktatu?

Samej opozycji jest za mało - koalicja ma przecież większość. Do dyskusji ratyfikacyjnej jest jeszcze wiele, wiele miesięcy. On ma być opublikowany dopiero w marcu. Sama opozycja, jeśli nie dojdzie do jakiegoś podziału, czy to w Platformie, czy to w PSL-u, to oczywiście nie ma możliwości zablokowania ratyfikacji tego traktatu. Zresztą dziś nawet nie wiadomo w jakiej formule byłby on ratyfikowany, zwykłą, czy inną większością, według którego artykułu Konstytucji - o to też toczy się bój.

not zrk.
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook