Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: musimy na gwałt reperować

19.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Coraz mniej pewne staje się podpisanie umowy stowarzyszeniowej Unii i Ukrainy. Kijów nie chce bowiem spełnić żądania UE i dać zgody na leczenie Julii Tymoszenko za granicą. Natomiast UE nie podjęła żadnej decyzji dotyczącej dalszych losów Ukrainy. Sprawa jest już przegrana? Czasu na dogadanie się coraz mniej...

Witold Waszczykowski: W mojej ocenie wciąż można mieć nadzieję. Nawet jeszcze w trakcie trwania szczytu unijnego będą szanse na dogadanie się. Tę nadzieję podtrzymuje misja negocjatorów unijnych na Ukrainie, czy wizyta w Kijowie komisarza ds. rozszerzenia. Nadzieję budzą zapowiedzi, że Rada Ukrainy chce podjąć decyzję ws. Tymoszenko. Widać, że okienko możliwości jeszcze nie zostało zamknięte. Nadzieję trzeba więc mieć. Jednak wiele czasu już zmarnowano.

Kto ten czas zmarnował?

Między innymi polski rząd. Nie wykorzystano bowiem szansy, jaka płynęła z prezydentury Wiktora Juszczenki, który był znacznie bardziej przychylny integracji z Zachodem. Po 2007 roku doszło jednak do radykalnej zmiany polityki polskich władz. Warszawa zaczęła mówić, że Ukraina nie odrobiła pracy domowej, że tam nie ma poparcia dla integracji z Zachodem. Takie słowa mówiono również o Gruzji. Zamiast prowadzić aktywną politykę wobec krajów mniejszych rząd postanowił skupić się na stosunkach z Moskwą, liczą na jakieś profity. Tego nie zmieniło zachowanie Rosji, nawet po 2008 roku i ataku na Gruzję. Brnięto dalej w politykę dogadywania się z Moskwą. Porzucono projekt przybliżania Ukrainy do Unii. Potem nastąpił 2010 rok, śmierć prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. Nowy prezydent mówił, że Polska już nie będzie tak przyjazna wobec Ukrainy i Gruzji.

Taka polityka była kontynuowana?

Pewne otrzeźwienie było widoczne dopiero w grudniu 2010 roku. Wtedy prezydent Rosji będąc z wizytą w Polsce zamiast coś Polakom zaproponować, jakieś umowy itd. zaczął domagać się kolejnych koncesji dla Rosji. Kolejne otrzeźwienie nastąpiło po raporcie MAK na temat tragedii smoleńskiej. Wtedy okazało się, że polityka uległości na Wschodzie nie przynosi żadnych korzyści. Wtedy rząd zaczął zmieniać swoją politykę. Zorganizowano więc szczyt Partnerstwa Wschodniego, który zakończył się klapą.

Dlaczego?

Został zmanipulowany, a jego uczestnicy wyjechali obrażeni. Szczyt był podporządkowany interesom wyborczym Platformy Obywatelskiej i harmonogramowi kampanii. Sprawy wschodnie zostały zmarginalizowane, a szczyt został podporządkowany interesom partyjnym. Obecnie od kilku miesięcy widać, że prezydent i szef MSZ się trochę obudzili. Widzą, że trzeba coś robić. Jednak ani minister, ani prezydent nie wykorzystali szansy. Nie widać było większej aktywności. Nawet Euro 2012 nie zostało wykorzystane. Mistrzostwa były szansą polityczną na wzmocnienie współpracy między naszymi krajami. Jednak zamiast tego zorganizowano de facto dwa osobne turnieje. W Polsce uznano, że zbuduje się jedynie połączenia kolejowe i drogowe między miastami gospodarzami. Jednak nawet tego nie zrealizowano. Co ciekawe, jedyna autostrada, jaką zbudowano to droga z Warszawy do Niemiec. A przecież wiadomo było, że z Zachodu kibice będą do Polski przybywać samolotem. Nawet autostrady budowano na inne okazje. Mamy po stronie polskiej falę zaniechań. Nie dziwmy się więc, że obecnie sytuacja jest nerwowa i musimy coś na gwałt reperować.

Kto ma piłkę po swojej stronie? Radosław Sikorski mówi, że Wiktor Janukowycz

Wszyscy powinni wykonać ruch, który pozwoli podpisać umowę Unii i Ukrainy. Polska nie powinna odpychać od siebie odpowiedzialności i mówić, że to Wiktor Janukowycz coś musi wykonać. Polska ma wielki interes, by zachować prozachodni kurs Ukrainy. Nie możemy znajdować wymówek, musimy działać na rzecz zbliżenia Brukseli i Kijowa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook